Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

ApatiaApatia to stan psychiczny charakteryzujący się brakiem wyrażania emocji oraz ograniczeniem bodźców fizycznych i obniżeniem zdolności odczuwania wrażeń, takich jak radość czy szczęście. Bywa konsekwencją chorób, najczęściej psychicznych, jak również może wynikać z zupełnie naturalnych przyczyn, np. niewyspania czy stresu. Przedłużające się stany apatii są wskazaniem do wykonania szczegółowych badań krwi i moczu oraz do wizyty u psychoterapeuty.

Apatia – przyczyny

Apatię najczęściej łączy się z chorobami i schorzeniami o podłożu psychicznym, takimi jak:

Zobacz również: Jak złagodzić stres?

Innymi możliwymi przyczynami apatii są:

Każdy człowiek w pewnych momentach swojego życia doświadcza obniżonej dyspozycyjności psychicznej. Może ona wynikać z natłoku obowiązków, szybkiego trybu życia, problemów rodzinnych czy zawodowych, jak również braku odpowiedniej ilości snu. Niewysypianie się w połączeniu z niskim poziomem aktywności fizycznej (siedzącym trybem życia), słabym nawodnieniem organizmu i nieodpowiednią dietą są szybką drogą do przewlekłego zmęczenia, problemów zdrowotnych oraz apatii.

Apatia – objawy

Apatię określa się jako stan utraty energii i chęci do życia. Poziom motywacji spada, stajemy się przewlekle zmęczeni i ospali. Taka osoba nie wykazuje pozytywnych emocji takich jak radość, śmiech, szczęście, impulsywność czy pomysłowość. Ogranicza swoje codzienne obowiązki do niezbędnego minimum, posługując się głównie automatyzmami ruchowymi. Spożywanie posiłków, domowe czy zawodowe obowiązki, a nawet rozmowy z bliskimi taka osoba wykonuje w pewnym sensie na „autopilocie” – niemal bezrefleksyjnie. Apatia wiąże się również z obniżonym nastrojem, sennością oraz odczuwaniem smutku i przygnębienia.

Warto wspomnieć, że w przebiegu apatii człowiek wykazuje obniżoną reakcję na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Ogranicza swoje potrzeby zarówno w odniesieniu do spożywania pokarmów, jak i picia płynów czy popędu seksualnego. Spada wrażliwość na ból, co w wielu przypadkach jest reakcją organizmu chroniącą przed dolegliwościami chorób przewlekłych. Apatię łatwo poznać po niechęci do nawiązywania nowych relacji społecznych, wycofaniem z życia oraz rezygnacją ze spotkań towarzyskich.

Apatia – leczenie

Istnieje wiele przyczyn radzenia sobie z apatią. Przede wszystkim należy ustalić czy nie wynika ona z poważnych chorób przewlekłych, takich jak nowotwory czy depresja. W pierwszym przypadku należy wdrożyć leczenie onkologiczne i mieć na uwadze, że prawdopodobnie będzie ono nasilać apatię do momentu zwalczenia komórek nowotworowych. Z kolei podczas depresji wdraża się leczenie psychoterapeutyczne. Innymi słowy, jeśli to możliwe, stosuje się terapię przyczynową, a więc likwidację choroby, której objawem jest apatia.

Jeśli jednak apatia pojawia się w związku ze stylem życia czy wypaleniem zawodowym, zawsze należy samodzielnie zadbać o komfort psychiczny. Należy zacząć od diety, ponieważ bogactwo witamin, minerałów, węglowodanów i NNKT dodaje energii, przywracając organizmowi witalność i odżywiając tkanki mózgu. Poza zdrową dietą, bogatą w świeże owoce i warzywa, dobrze sprawdzi się suplementacja aceroli, algi Spirulina oraz Chlorelli. Uzupełnieniem dietoterapii jest aktywny tryb życia. Każdego dnia warto zmusić się choćby do 15-minutowego spaceru na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm. Kluczowe są również:

  • unikanie stresu lub nauka radzenia sobie z nim (np. poprzez medytację czy jogę);
  • higiena snu (spanie od 6 do 8 godzin na dobę);
  • ziołolecznictwo;
  • akupunktura;
  • poprawa relacji z bliskimi.

Bardzo ważnym elementem leczenia apatii są wizyty u psychoterapeuty. Specjalista pomoże spojrzeć na własne problemy z zupełnie innej perspektywy, co pozwala znaleźć ich rozwiązanie oraz poprawia samopoczucie.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Domeracki P., Negaksjologie sfery publicznej. Społeczna anomia, apatia i atomia, czyli w kręgu mono(seo)kracji, Ruch Filozoficzny, 2/2014.
  2. Wójciak P., Rybakowski J., Obraz kliniczny, patogeneza i ocena psychometryczna objawów negatywnych schizofrenii, Psychiatria Polska, 2/2018.
  3. Cierpiałkowska L., Soroko E., Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej, Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2017.
  4. Engel L., Psychoterapia, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami