Kolagen do picia
Kolagen do picia

mizofobiaMizofobia (inaczej: germofobia, bakcylofobia, bakteriofobia) to lęk przed brudem i zarazkami, a w szczególności przed zabrudzeniem rąk. Klasyfikuje się ją do grona fobii specyficznych. Choć nie występuje tak często, jak inne rodzaje fobii, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i ogranicza radość z życia. Trudno jest bowiem całkiem wyeliminować zanieczyszczenia i patogeny ze swojego otoczenia. Taka osoba żyje więc w nieustannym stresie i lęku.

Mizofobia – na czym polega?

Mizofobia, jako lęk przed brudem, polega głównie na silnej obawie przed wszelkimi zanieczyszczeniami – także tymi niewidocznymi gołym okiem. Osoba zmagająca się z tą fobią wykazuje skrajny lęk przed zabrudzeniem się, zwłaszcza swoich rąk, a jeśli do tego dojdzie – popada w panikę i może wykonywać czynności kompulsywne. Odczuwany niepokój wykracza poza uzasadniony poziom narażenia na bodźce związane z danym czynnikiem lub oczekiwaniem na niego. Po raz pierwszy mysofobię opisano w 1879 roku, zaś prawdopodobnie najpopularniejszym, choć wymyślonym na potrzeby filmowe, człowiekiem zmagającym się z tym problemem jest Adrian Monk ze znanego serialu „Detektyw Monk”.

Mizofobia – objawy

Charakterystyczne objawy pojawiające się w przebiegu mizofobii obejmują głównie nieprawidłowe zachowania w momencie wystąpienia lęku przed zarazkami lub brudem oraz w momencie faktycznego zanieczyszczenia nimi swojego ciała. Taka osoba może natychmiast wycierać ręce, stosować środki dezynfekcyjne, popadać w panikę, której towarzyszą wszystkie związane z tym objawy somatyczne (bóle głowy, bóle brzucha, drżenia rąk, uderzenia gorąca, zimne poty, duszności, ucisk w klatce piersiowej i wiele innych). Dodatkowo bierze prysznic nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, poświęca mnóstwo czasu na sprzątanie swojego otoczenia, dezynfekuje ręce po kontakcie z każdą nieznaną powierzchnią. Lęk pojawia się nawet przy kontakcie z rodziną i bliskimi osobami.

Ze względu na tak silny, choć nieuzasadniony lęk, osoba z mizofobią unika interakcji społecznych oraz przebywania w miejscach publicznych. Stara się nie korzystać ze środków transportu publicznego, nie podaje ręki na przywitanie. Na wszelkie sposoby unika sytuacji, w których mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami czy wirusami, a także zabrudzenia się. Uniemożliwia to efektywne wykonywanie pracy zawodowej, ale także prac domowych, np. w ogródku. Mizofobii bardzo często towarzyszą inne fobie i zaburzenia psychiczne, dlatego taki pacjent powinien być oceniany całościowo.

Mizofobia – przyczyny

Przyczyny wszelkich fobii nie zostały w pełni poznane. Także mizofobia pozostaje tajemnicą. Uważa się jednak, że na rozwój fobii wpływają:

  • błędna czynność niektórych obszarów mózgu, zwłaszcza tych odpowiadających za reakcje lękowe;
  • czynniki genetyczne, czyli dziedziczenie skłonności do fobii lub występowania lęku;
  • czynniki sytuacyjne wiążące się z uczeniem się i doświadczeniami, np. traumatyczne wydarzenia z przeszłości.

Każdy pacjent powinien przejść psychoterapię, na podstawie której terapeuta nie tylko postara się zidentyfikować przyczyny mizofobii dla danej osoby, ale również wdroży terapię, która wyraźnie poprawi jakość jego życia i zmniejszy poziom odczuwania lęku.

Mizofobia – leczenie

Leczenie mizofobii zależy od wielu czynników, jednak podstawą zawsze jest psychoterapia lub terapia psychiatryczna. Dokładny przebieg terapii ustalany jest na podstawie reakcji pacjenta, natężenia jego lęku oraz zaburzeń współistniejących. Leczenie trwa nierzadko kilka lat, jednak systematyczność pozwala na zauważalną poprawę jakości życia, a nawet względny powrót do normalnego wykonywania różnych prac. Jeśli lęk jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, psychiatra może podjąć decyzję o dołączeniu do leczenia starannie dobranej farmakoterapii. U niektórych pacjentów udaje się uzyskać trwają remisję problemu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stern R., Fobie – jak walczyć ze strachem, lękiem i psychicznymi zahamowaniami, Wydawnictwo REBIS, Poznań 2001.
  2. Arakelyan H., Coronavirus Infection,Mysophobia and Washing Hands, 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami