Kolagen do picia
Kolagen do picia

fobia społecznaFobia społeczna (inaczej: lęk społeczny) definiowana jest jako lęk przed sytuacjami społecznymi. Osoby z tym problemem odczuwają silny stres i wiele dolegliwości fizycznych w momencie działań publicznych, np. podczas przemawiania, jedzenia w miejscu publicznym, przebywania w tłumnym miejscu czy nawet podczas mijania innych na ulicy. Znacznie pogarsza to jakość życia codziennego.

Fobia społeczna – przyczyny

Fobię społeczną zalicza się do grona najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Jej przyczyny nie są w pełni poznane, choć uważa się, że mogą zawierać się 3 głównych grupach uwarunkowań:

  • określone cechy temperamentu, przez które dana osoba jest bardziej podatna i wrażliwa na negatywną ocenę ze strony innych;
  • czynniki środowiskowe, np. maltretowanie w dzieciństwie;
  • czynniki genetyczne.

Można również przyjąć, że powstawaniu omawianego zaburzenia sprzyja zarówno obawa przed brakiem warunków do wywarcia pozytywnego wrażenia na innych, jak i ogromna chęć do wywołania takiego wydźwięku. Współcześnie obserwuje się coraz większą presję związaną z koniecznością wywierania odpowiedniego wrażenia w rozmaitych rolach społecznych, co jedynie nasila fobię społeczną u coraz młodszych grup wiekowych.

Fobia społeczna – objawy i konsekwencje

Fobia społeczna objawia się przede wszystkim silnym lękiem przez innymi ludźmi. Niepokój wzbudza w pacjencie już sama myśl o wystąpieniu publicznym. Nieprzyjemnym doznaniem są np. konieczność wyjścia do restauracji, wygłoszenia toastu czy przemówienia oraz udział w imprezie, gdzie poznawane będą nowe osoby. Nierzadko sytuacje te wywołują szereg objawów fizycznych, do których należą np.:

Są to objawy związane z bardzo silnym stresem i nagłym wyrzutem kortyzolu. Chcąc uniknąć przyczyny fobii, takie osoby zaczynają odcinać się od interakcji z ludźmi. W skrajnych przypadkach całkowicie izolują się w domu, unikając nawet najbliższej rodziny. Nierzadko obserwuje się wykorzystywanie przez nich Internetu, aby w ogóle zachować kontakt z ludźmi i pozostać na bieżąco z informacjami ze świata. Jeśli natomiast dojdzie do rozmowy z innymi, osoby z fobią społeczną często nie potrafią złożyć bardziej rozbudowanych, logicznych zdań, jąkają się lub odpowiadają na pytania zupełnie nie tak, jak powinny. Dla porównania, w rozmowie z najbliższymi i w kameralnym gronie ich wypowiedzi są bogate i logiczne.

Hikikomori

Nie należy mylić fobii społecznej ze zdefiniowanym stosunkowo niedawno zupełnie nowym zjawiskiem – hikikomori. Odnosi się ono do wycofania się z relacji personalnych z jednoczesnym funkcjonowaniem społecznym w sieci internetowej. Problem dotyczy głównie młodych ludzi około 20. roku życia, izolujących się w domu w okresie od 6 miesięcy do nawet kilku lat. Hikikomori nie musi mieć podłoża chorobowego, może być formą świadomego sprzeciwu i buntu wobec świata. Przeważnie stanowi wybór Internetu jako jedynego „okna na świat”, jak również umożliwia stwarzanie sobie azylu. W przeciwieństwie do fobii społecznej nie jest chorobą.

Zobacz również: Uzależnienie od Internetu.

Fobia społeczna – leczenie

Leczenie fobii społecznej nie jest proste, ponieważ lęk wzbudza już sama myśl o kontakcie i rozmowie z psychoterapeutą. Dlaczego warto zaproponować pacjentowi spotkania online, np. za pośrednictwem czatu lub e-mailów. Dostępne są również różnego rodzaju portale przeznaczone właśnie do psychoterapii tego typu grup pacjentów. Psychoterapia jest niezbędna, dlatego jeśli tylko pacjent się przełamie, warto uczęszczać na spotkania osobiste.

Fobia społeczna – leczenie farmakologiczne

Uzupełnieniem leczenia jest farmakoterapia. W przebiegu fobii społecznej najczęściej stosuje się SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Wybierając się w miejsca publiczne, warto natomiast zabrać ze sobą zaufaną osobę, aby zmniejszać odczuwany wewnątrz siebie lęk.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Konopka B., Fobia społeczna, hikikomori, kokonizm – o potrzebie odosobnienia w społeczeństwie informacyjnym, Wydział Filologiczny Uniwersytet Śląski.
  2. Kozłowska M., Fobia społeczna – sposoby terapii z zastosowaniem Internetu, Ogrody Nauk i Sztuk, 6/2016.
  3. Czernikiewicz A., Woźniak T., Jąkanie a fobia społeczna – główne zagadnienia terapii biologicznej fobii społecznej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami