Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 lipca 2023

Obgryzanie paznokci - wpływ na zdrowieObgryzanie paznokci to pewien rodzaj tiku nerwowego, który jest powszechnie znany i występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zjawisko obgryzania paznokci jest dla niektórych nawykiem towarzyszącym przez całe życie. Z kolei u innych występuje w chwili dużego stresu lub niepokoju. Czy istnieją inne przyczyny obgryzania paznokci? Jakie są tego objawy i czy nawyk ten można leczyć? Oto odpowiedź.

Obgryzanie paznokci – co to jest?

Onychofagia to naukowe określenie zjawiska obgryzania paznokci. Schorzenie to oznacza przede wszystkim stan zaburzenia naszych emocji oraz osobowości i wiąże się z kwestią estetyczną dłoni. Ze względu na to, że obgryzanie paznokci stanowi bardzo wyraźną oznakę zaburzeń równowagi emocjonalnej człowieka, warto zastanowić się nad przyczynami oraz ewentualnym leczeniem.

Psycholodzy jak i psychoanalitycy wyjaśniają, że obgryzanie paznokci spowodowane jest poszukiwaniem uczuć podobnych do tych, które posiadają niemowlęta podczas karmienia piersią. Określane jest to definicją „fiksacji oralnej”.

Obgryzanie paznokci – przyczyny

Obgryzanie paznokci jest automatycznym i nieświadomym nawykiem człowieka. Osoby miewające z tym problem niestety nie zawsze są w stanie tego unikać lub nad tym zapanować. Główną przyczyną wywołującą to zjawisko są czynniki psychiczne, szczególnie związane z lękiem, niepewnością czy depresją. Charakterystycznymi cechami osób mających skłonność do obgryzania paznokci to m.in. perfekcjonizm, strach przed porażką oraz niska samoocena. Zdarza się, że osoby te mogą być również nerwowe lub nadpobudliwe. W niektórych przypadkach dzieciństwo takich osób było prowadzone przez nadmiernie surowych rodziców. Średni wiek osób zaczynających obgryzać paznokcie to około 10 lat. Nasilanie lub minimalizowanie się tego nawyku może zmieniać się w miarę upływu czasu.

Podstawową rzeczą jaką daje nam obgryzanie paznokci jest sytość oraz komfort psychiczny a więc spokój, radość, zadowolenie i bezpieczeństwo. Zjawisko obgryzania paznokci powoduje uwalnianie się w mózgu hormonów, które warunkują nasze szczęście oraz dobre samopoczucie.

Obgryzanie paznokci – konsekwencje

Schorzenie w postaci obgryzania paznokci dla wielu z nas nie wydaje się groźne dla zdrowia. Jednak mimo tego może przyczyniać się ono do:

  • rozwoju zakażeń – a to dlatego, że zarówno pod płytka paznokcia, jak i na opuszkach palców występuje wiele bakterii, wirusów i grzybów
  • wad zgryzu – może dochodzić również do zniekształceń szczęki, zmian ułożenia zębów oraz stanów zapalnych dziąseł
  • nieodwracalnych zmian w obrębie paznokci i opuszków palców – poprzez długoletnie obgryzanie paznokci może nawet dojść do zaniku płytki paznokciowej lub jej skrócenia oraz zaawansowanej deformacji

Obgryzanie paznokci – czy można to leczyć?

Obecnie występuje wiele metod radzenia sobie z obgryzaniem paznokci. Jednym z najprostszych sposobów są środki chemiczne stosowane miejscowo na płytkę paznokcia w postaci gorzkich lakierów czy na przykład domowe sposoby pocierania paznokci czosnkiem lub pieprzem. Dość dobrym rozwiązaniem dla młodych dziewczyn i kobiet jest wykonywanie manicure hybrydowego lub żelowego. Trwałe stylizacja paznokci skutecznie pomaga oduczyć się tego nawyku i jednoczenie poprawia wygląd płytki paznokciowej.

Jednak głównym krokiem w celu podjęcia leczenia tego zjawiska jest rozeznanie się, w jakich sytuacjach występuje chęć obgryzania paznokci. Po ustaleniu przyczyn przechodzi się do zmniejszenia ilości lub natężenia bodźców, które wywołują chęć ich obgryzania. Z psychologicznego punktu widzenia można załagodzić poziom naszego napięcia nerwowego np. poprzez włączenie aktywności fizycznej czy wykonywanie relaksujących dla nas czynności czynności np. czytanie książek. Jeśli obgryzanie paznokci ma zaawansowany przebieg, warto skonsultować się z psychoterapeutą.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pelc A., Jaworek A., Onychofagia jako problem interdyscyplinarny, Przegląd Lekarski, 11/2003.
  2. Gniadek A., Czochara J., Konsekwencje zdrowotne onychofagii, Hygeia Public Health, 45/2010.
  3. Okuniewska A., Imko-Walczuk B., Czubek M., Rose E., Etiopatogeneza, przebieg kliniczny oraz powikłania towarzyszące onychofagii i onychotillomanii, Przegląd Dermatologiczny, 98/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami