Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 marca 2021

Operacja bariatrycznaOperacje bariatryczne to różnego rodzaju chirurgiczne metody mające na celu redukcję masy ciała i ograniczenie dużej ilości spożycia pokarmów. Takie postępowanie z pewnością jest skuteczne, aczkolwiek ma swoje wady. Pacjent dodatkowo powinien znać zalecenia żywieniowe przed i po operacji.

Rodzaje operacji bariatrycznych

Operacje bariatryczne można podzielić na 3 główny grupy:

  • restrykcyjne – polegają na ograniczeniu objętości przyjmowanych pokarmów, najczęściej poprzez rękawową resekcję żołądka;
  • wyłączające – wyłączenie żółciowo-trzustkowe;
  • restrykcyjno-wyłączające – w tej grupie wyróżnia się ominięcie żołądkowo-jelitowe, wyłączenie żółciowo-trzustkowe z przełączeniem dwunastniczym czy nowe metody chirurgii metabolicznej.

Głównym celem wszystkich wymienionych metod jest zmniejszenie pojemności żołądka lub dążenie do zwężenia drogi pasażu pokarmu do jelita. W efekcie objętość przyjmowanych pokarmów ulega znacznemu ograniczeniu.

Czy operacje bariatryczne są skuteczne?

Operacje bariatryczne są bardzo skuteczną formą leczenia otyłości, jednak warunkiem zachowania prawidłowej masy ciała jest wyłącznie zmiana stylu życia. Nawet po operacji pacjent musi zdecydować się na regularną aktywność fizyczną i przestrzegać zaleceń dietetycznych, które w związku z tym stają się naturalnym postępowaniem pacjenta do końca życia. Tutaj należy więc się zastanowić, czy operacja jest rzeczywiście konieczna. Podobne efekty uzyskamy bowiem samą modyfikacją stylu życia, choć zajmie to nieco więcej czasu. Bez względu na wybór metody uzyskania wymarzonej sylwetki, konieczna będzie duża motywacja pacjenta oraz samokontrola.

Czy operacja bariatryczna jest bezpieczna?

W przypadku każdej operacji i ingerencji w ludzkie ciało należy brać pod uwagę możliwość powikłań i skutków ubocznych. Operacja jest obarczona możliwością wystąpienia typowych powikłań chirurgicznych, np. krwawieniem z miejsc wprowadzenia trokarów, z naczyń żołądkowych krótkich lub śledziony. Do pozostałych działań niepożądanych można zaliczyć: wymioty, biegunkę, zespół pętli doprowadzającej czy zaburzenia wchłaniania.

Zalecenia żywieniowe po operacji bariatrycznej

Sam zabieg, bez zaleceń dietetycznych, nie doprowadzi do spadku masy ciała. Konieczna jest więc konsultacja z dietetykiem, a efekty takiej konsultacji zależą od wielu czynników – ogólnego stanu zdrowia pacjenta, rodzaju operacji bariatrycznych czy stopnia otyłości. Modyfikacja diety zawsze obejmuje obniżkę kaloryczną, jednak nie może być ona zbyt restrykcyjna. Zaleceń należy przestrzegać szczególnie przez 6-8 tygodni od momentu operacji.

W pierwszej dobie pacjent otrzymuje płyny drogą dożylną i doustną, co ważne – nie mogą one zawierać cukru ani kofeiny. Unika się picia przez słomkę, ponieważ może ono powodować nadmierne połykanie powietrza i tym samym gazy. Około 3-7 dni po zabiegu pacjent może zwiększyć podaż płynów do 1900 ml na dobę, przy czym stopniowo wprowadza się napoje takie jak: odtłuszczone mleko, mleko sojowe, zmiksowane zupy na chudym mięsie czy zmiksowane delikatne warzywa. Do takich posiłków można dodawać izolowane białko sojowe lub serwatkowe.

Dieta płynna powinna być przestrzegana przez 2 tygodnie po zabiegu. Później można stopniowo wprowadzać pokarmy o konsystencji papkowatej, a następnie warzywa. Należy poinformować pacjenta, że musi on bardzo dokładnie przeżuwać każdy kęs. Po około miesiącu dieta jest rozszerzana o ugotowane warzywa, owoce i przeciery. Jednym z najważniejszych elementów każdego etapu diety po zabiegu jest odpowiednia podaż białka.

Suplementacja

Operacje bariatryczne niosą za sobą ryzyko niedożywienia, a więc wystąpienia deficytów żywieniowych. Najczęściej obserwuje się deficyty:

Wszelka suplementacja niedoborów powinna być także prowadzona pod okiem dietetyka. Aby określić stopień niedoboru należy wcześniej wykonać odpowiednie badania.

Operacja bariatryczna – i co dalej?

Jak omówiono wcześniej, operacja bariatryczna wiąże się i tak z koniecznością przestrzegania diety i regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Jest to podstawą zachowania prawidłowej sylwetki. Chorzy, którzy rezygnują z konsultacji dietetycznych, często zwiększają masę ciała. Konsultacje dietetyczne powinny odbywać się w odstępie: 1, 3, 6, 9 i 12 miesięcy, a następnie raz w ciągu każdego kolejnego roku.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tarnowski W., Jaworski P., Operacje bariatryczne w praktyce, Gastroenterologia Kliniczna, 3/2018.
  2. Krotki M., Rola dietetyka w opiece nad chorymi poddawanymi operacjom bariatrycznym, Postępy Nauk Medycznych, 9/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami