Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 listopada 2021

Pozycje do spaniaPozycje do spania są różne, a każda z nich może inaczej wpływać na nasze zdrowie i jakość snu. Wybór odpowiedniej pozycji do spania ma znaczenie szczególnie w przypadku osób, które budzą się zmęczone i niewyspane mimo wielogodzinnego snu oraz tych skarżących się na migreny, bóle głowy, szumy uszne, refluks czy bóle kręgosłupa.

Pozycje do spania

Pierwszym krokiem powinien być wybór wygodnego, ergonomicznego materaca. Jednak pozycje do spania również nie pozostają bez znaczenia.

Spanie na brzuchu

Choć wiele osób preferuje właśnie tę pozycję podczas nocnego odpoczynku, zgodnie z zaleceniami i rekomendacjami specjalistów powinno się jej unikać. Pozycja do spania na brzuchu powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa na całej jego długości, co może powodować bóle kręgosłupa, wzmożone napięcie mięśni, a więc bóle pleców i bóle głowy z rana. Nienaturalne ustawienie przyjmują również stawy czaszki, przede wszystkim stawy skroniowo-żuchwowe, co może doprowadzić do bruksizmu i dolegliwości bólowych. U dzieci spanie na brzuchu zwiększa ryzyko rozwoju wad zgryzu.

Warto także wspomnieć, że podczas spania na brzuchu miejsce ma uciśnięcie wszystkich narządów wewnętrznych klatki piersiowej i jamy brzusznej, co na przestrzeni lat negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Utrudnione staje się oddychanie.

Spanie na boku

Wielu specjalistów uznaje, że spanie na lewym boku jest najbardziej optymalna pozycją do spania, aby wspierać procesy regeneracyjne w organizmie oraz budzić się wypoczętym. Spanie na boku jest neutralne dla kręgosłupa (o ile zadbamy, aby poduszka nie była zbyt wysoka) oraz narządów wewnętrznych. Dodatkowo leżenie na lewym boku zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku, a więc minimalizuje mdłości, nudności czy zgagę. Taka pozycja polecana jest nawet kobietom w ciąży.

Spanie na boku nie zawsze jest jednak polecane. Osoby zmagające się z chorobami stawu ramiennego mogą odczuwać dyskomfort i ból ze względu na kompresję powierzchni stawowych. Podobnie w przypadku schorzeń stawu biodrowego lub stawu kolanowego. Przy problemach ze stawami kończyny dolnej zaleca się umieszczenie między kolanami poduszki, która przywróci neutralne ustawienie stawów.

Spanie na plecach

Spanie na wznak również uznaje się za wygodną i ergonomiczną pozycję do spania, chociaż nie w każdym przypadku. Wśród zalet znajdziemy neutralność dla kręgosłupa oraz możliwość pełnej relaksacji wszystkich mięśni. Także organy wewnętrzne nie są zbyt mocno uciskane. Z kolei minusem spania na plecach jest zwiększanie dolegliwości refluksu żołądkowo-przełykowego (wówczas zaleca się spanie na wyższej poduszce) oraz bezdechu sennego.

Najlepsza pozycja do spania

Podsumowując, bardzo często nasz organizm sam wie, czego potrzebuje. Przyjmuje więc najwygodniejszą dla siebie pozycję. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o jakość materaca, na którym śpimy oraz poduszki. Dopiero w dalszej kolejności sprawdza się pozycję. Warto dobrać ją do ogólnego stanu zdrowia. Jeśli cierpimy na chorobę zwyrodnieniową, spijmy na boku z drugą poduszką między nogami. Jeśli zmagamy się z refluksem, śpijmy na boku lub na wznak, umieszczając pod głową wyższą poduszkę, aby uniemożliwić cofanie się treści pokarmowej do przełyku.

Zobacz również: Naturalne sposoby na sen.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kawalec A., Pawlas K., Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2013.
  2. Bortkiewicz A., Makowiec-Dąbrowska T., Siedlecka J., Jóźwiak Z., Fizjologiczne i ergonomiczne aspekty organizacji pracy zdalnej, Łódź 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami