Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 24 marca 2022

Produkty przyspieszające metabolizmProdukty przyspieszające metabolizm to takie, które wspomagają nasze procesy trawienne, dodatkowo je regulują i zapobiegają się odkładaniu tłuszczu w komórkach. Korzystanie z tego rodzaju produktów zwiększa się nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również w wyniku presji posiadania idealnego ciała. Jednak czy dieta dieta przyspieszająca metabolizm naprawdę istnieje? Jakie produkty należy włączyć do swojego menu aby zwiększyć tempo przemiany materii?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm, czyli tak zwana przemiana materii organizmu, to określone reakcje i procesy zachodzące w komórkach naszego ciała. Dotyczą one głównie pobierania węglowodanów, tłuszczy oraz białek, a następnie przekształcania ich w czystą energię. Ponadto oprócz składników bioaktywnych i substancji odżywczych, w reakcjach oraz procesach metabolicznych biorą udział także hormony. Najważniejszymi z nich są hormony produkowane przez przysadkę mózgową, tarczycę jak również jajniki. Podsumowując, dzięki przemianom metabolicznym w organizmie zachodzą wszelkie procesy życiowe.

Czym uwarunkowane jest tempo naszego metabolizmu?

Jak się okazuje, największy wpływ na tempo naszego metabolizmu ma wiek oraz sposób w jaki zbudowane jest nasze ciało. Nowością nie jest, że wraz z wiekiem nasz metabolizm spowalnia się. Istotne jest również, że im mniej tłuszczu i beztłuszczowej masy ciała posiadamy, tym tempo metabolizmu automatycznie zwiększa się.

W przypadku kobiet bardzo duże znaczenie posiada obecny jej stan fizjologiczny. Sytuacje takie jak menstruacja, okres karmienia czy ciąża zwiększają tempo metabolizmu. Funkcjonowanie metabolizmu zależne jest również od zaburzonej gospodarki hormonalnej. Może on być zbyt szybki lub zbyt wolny. Dla przykładu podczas niedoczynności tarczycy czy niewydolności przysadki mózgowej metabolizm spada. Natomiast przy nadczynności tarczycy, infekcjach wirusowych jego tempo wzrasta.

Produkty przyspieszające metabolizm

Ważnym czynnikiem, który w znaczny sposób wpływa na metabolizm są produkty, które spożywamy. Wśród tych, które wpływają na poprawę i regulację pracy układu pokarmowego możemy zaliczyć:

1. Pieprz cayenne.

Obecna w nim kapsaicyna przyspiesza metabolizm oraz zwiększa termogenezę. Poprzez spożywanie pieprzu organizm ludzki zużywa więcej energii, dzięki czemu proces spalania tkanki tłuszczowej zachodzi znacznie szybciej. Ciekawostką jest to, że spożywanie pieprzu cayenne już w niewielkich ilościach zmniejsza chęć na słodkie, słone oraz tłuste potrawy. Należy jednak uważać, ponieważ regularne stosowanie tej przyprawy w znacznych ilościach zwiększa na nią odporność naszego organizmu, przez co może dojść do zakłócenia procesów odchudzania.

2. Zielona herbata.

Obecne w zielonej herbacie katechiny oraz teina przyspieszają metabolizm. Ponadto zwiększają poziom noradrenaliny w organizmie, która z kolei warunkuje wzrost energii pochodzącej z tkanki tłuszczowej. Warto dodać, że zielona herbata zmniejsza wchłanianie się tłuszczów z pożywienia. Dodatkowo zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w procesach trawiennych, a także nasila termogenezę i przyspiesza utlenianie tłuszczów.

3. Olej lniany.

Olej lniany bogaty jest w kwasy omega 3, które z kolei zwiększają pracę mitochondriów, gdzie z kolei spalany jest tłuszcz. W związku z tym produkt ten nazywany jest spalaczem tłuszczu. Ponadto zwiększa produkcję prostaglandyn, wspomaga naturalne oczyszczanie wątroby oraz pobudza produkcję kwasów żółciowych. Włączenie oleju lnianego w codzienną dietę powoduje wzmożoną aktywność karnityny w organizmie, przez co organizm w szybszym tempie i w większej ilości spala tłuszcz. Inną jego zaletą jest obecność w składzie błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm.

4. Cynamon.

Cynamon zmniejsza apetyt, a także sprzyja pracy insuliny w organizmie. Dzięki takiemu działaniu cukier nie jest odkładany w postaci czystej tkanki tłuszczowej. Cynamon jest również dobrym źródłem błonnika. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu.

5. Cielęcina.

Ten rodzaj mięsa posiada największą ilość przyswajalnej postaci l-karnityny. Jest to związek, który w dużym stopniu pomaga spalać tkankę tłuszczową. Mówiąc w dużym skrócie, im więcej l-karnityny w pożywieniu, tym szybsze tempo spalania tłuszczu w organizmie.

6. Ostropest.

Ostropest stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym również linolenowego. Wykazuje korzystne działanie na wątrobę, w związku z tym zalecany jest on w szczególności osobom otyłym i z nadwagą. Obecnie w składzie ostropestu związki aktywne wykazują pozytywne działanie na cały układ pokarmowy. Składniki odżywcze zawarte w tej roślinie pozytywnie oddziałują również na skórę. Dodają jej jędrności, która może być utracona w wyniku redukcji zbędnych kilogramów.

7. Spirulina.

Spirulina jest bogatym źródłem białka, a także innych składników odżywczych. Tego rodzaju substancje wykorzystywane są przez organizm w bardziej efektywny sposób. Przyjmowanie białka pochodzącego ze Spiruliny wspomaga utrzymać beztłuszczową masę, a dodatkowo zwiększa spalanie tłuszczu, gdyż metabolizm wymaga większych nakładów energii. Ograniczona zostaje również ciągła chęć jedzenia, co jest bardzo korzystne u osób z nadwagą. [1] Spirulina to również jedno z najbogatszych źródeł błonnika, który pozytywnie wpływa na regulację pracy układu pokarmowego i prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych pochodzących z trawionego pokarmu.

Podsumowanie

Produkty przyspieszające metabolizm to ważny element dnia codziennego. Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc przyspieszyć przemianę materii oraz spalanie tkanki tłuszczowej, wspomoże więc również cały proces odchudzania. Wiele produktów wpływających na poprawę pracy naszego metabolizmu znajdziemy w zdrowo dobranym jadłospisie. Pomocne są też naturalne suplementy diety czy różnego rodzaju napary ziołowe. Nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która jest równie ważna co prawidłowo zbilansowana dieta.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami