Kolagen do picia
Kolagen do picia

Uczulenie na słońce - przyczyny, objawy, leczenieUczulenie na słońce może pojawić się już wiosną, kiedy to ilość słońca jest na tyle duża, że może wywołać reakcję uczuleniową. Jednym z objawów tego zjawiska jest wysypka skórna, która może powodować świąd, a w efekcie mocne podrażnienie naskórka. Fotouczulenie może wystąpić również na skutek reakcji ze strony słońca oraz stosowania niektórych leków lub kosmetyków.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce to reakcja organizmu na działanie promieni słonecznych w wyniku stosowania leków (tetracykliny, aspiryna), kosmetyków i obecnych w nich składników (alkohol, olejki eteryczne, związki zapachowe), zabiegów kosmetycznych (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne), ziół (dziurawiec, nagietek, szałwia) lub indywidualnych uwarunkowań genetycznych.

Do ostatniej grupy można zaliczyć choroby, których występowanie wynika z zaburzeń podłoża genetycznego. Należy do nich:

  • toczeń rumieniowaty układowy (SLE)
  • ogniskowa postać toniczna (DLE)
  • porfiria – choroba o podłożu genetycznym, która wynika z zaburzeń przetwarzania hemoglobiny krwi, czyli biosyntezy hemu.

Objawy uczulenia na słońce

Uczulenie na słońce może wystąpić już na początku wiosny, czyli w pierwszych dniach kontaktu ze słońcem. Początkowo na skórze pojawiają się małe lub duże pęcherze koloru czerwonego, którym często towarzyszy świąd. Ponadto w przebiegu uczuleniowej reakcji na słońce mogą wystąpić rumieniowe plamy, grudki lub pęcherze. Profesjonalnie nazywają się wielopostaciową osutką świetlną. Zmiany te lokalizują się na kończynach górnych oraz w okolicy mostkowej. Objawy alergii na słońce w obrębie twarzy nie występują.

Rzadko natomiast pojawia się pokrzywka słoneczna. Jeśli występuje, przybiera ona postać silnie swędzących bąbli. Jeśli reakcja uczuleniowa wywołana jest stosowaniem leków bądź kosmetyków wówczas objawy przypominają oparzenie.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Należy zaznaczyć, że każda zmiana skórna nawet niewielkich rozmiarów powinna być skonsultowana z lekarzem.  Takie postępowanie powinno pomóc w ustaleniu przyczyny zmian zachodzących na jej powierzchni.

Leczenie alergii słonecznej polega przede wszystkim na eliminacji czynnika alergizującego, który powoduje nadwrażliwość skóry. W związku z tym tzw. alergicy powinni pamiętać o odpowiednim ubiorze i korzystać z lekkich i przewiewnych koszulek, jednak zasłaniających ciało. Bardzo ważne jest również stosowanie kremów z filtrem szczególnie w miejscach, gdzie uczulenie najczęściej się lokalizuje. Osobom wykazującym skłonność do alergii na słońce zaleca się także suplementację, które bazuje na przyjmowaniu selenu i beta-karotenu. Składniki te bowiem wykazują działanie ochronne przed działaniem promieniowania UV oraz posiadają właściwości przeciwutleniające. Nie można zapominać również o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych oraz ochrony głowy przy pomocy kapelusza.

W sytuacji kiedy doszło do pojawienia się objawów na skórze bardzo ważne jest jak najszybsze podanie leków przeciwalergicznych, które niwelują świąd, stany zapalne oraz przyspieszają zanik zmian skórnych (pęcherze, bąble). Zaleca się również miejscowe stosowanie preparatów (kremy, maści) o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Można również skorzystać z domowych sposobów jak np. okłady ze zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego, świeżego ogórka, smarowanie skóry maścią cynkową, wypicie wapna i stosowanie panthenolu.

W przypadku kiedy objawy będą poważne, należy zgłosić się do lekarza. Tylko on może zalecić maści na bazie sterydów, dostępne wyłącznie na receptę.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami