Kolagen do picia
Kolagen do picia

AlantoinaAlantoina jest heterocyklicznym związkiem organicznym, będącym pochodną puryny. Stanowi produkt końcowy przemiany metabolicznej puryn w organizmach w większości ssaków (wyjątkiem jest człowiek). Jest bardzo częstym składnikiem kosmetykach, zwłaszcza do cery wrażliwej oraz dla dzieci.

Alantoina – charakterystyka

Alantoina to organiczny związek chemiczny z grupy ureidów. Powstaje z kwasu moczowego w organizmach niektórych roślin, ale także u zwierząt. Posiada wzór sumaryczny C4H6N4O3 oraz masę molową 158,12 g/mol. To bezbarwny, biały lub krystaliczny proszek nieposiadający żadnego zapachu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, co ułatwia wykorzystanie jej w kosmetykach i lekach dermatologicznych.

Alantoina jest związkiem występującym w kłączach oraz w korzeniach roślin np.:

Kolejnym przykładem występowania alantoiny są nasiona soi zwyczajnej, łuski ryżu siewnego oraz łupiny owoców kasztanowca zwyczajnego.

Alantoina – działanie

Preparaty z ekstraktami roślin zawierających alantoinę pobudzają mechanizmy obronne organizmu, zwiększają ilość neutrofili, czyli granulocytów obojętnochłonnych. Zastosowanie alantoiny bezpośrednio na skórę wspomaga proces regeneracji komórek skóry, gojenia ran i owrzodzeń oraz stymuluje proliferację komórek i działa zmiękczająco. Współcześnie do produkcji kosmetyków stosuje się syntetycznie otrzymywaną alantoinę. Ze względu na brak toksyczności, brak działań niepożądanych, wysokie bezpieczeństwo i kompatybilność z innymi surowcami kosmetycznymi, alantoina znajduje szerokie zastosowanie w wielu preparatach kosmetycznych o działaniu regenerującym, nawilżającym i przeciwpodrażnieniowym. Dodatek omawianego związku w kosmetykach czy farmaceutykach wspiera zwalczanie takich objawów zapalenia jak:

  • zaczerwienienie będące efektem pobudzonego przepływu krwi;
  • ból wynikający z odpowiedzi receptorów bólowych na bodźce;
  • obrzmienie związane ze wzrostem przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Ponadto alantoina wspiera proces przebudowy kolagenu i naskórkowania. Dokładny mechanizm działania alantoiny i jej wpływ na przebieg procesu zapalnego nie został jednak w pełni poznany.

Zastosowanie alantoiny w kosmetykach ma szczególne znaczenie w przypadku pielęgnacji suchej skóry i podrażnionej. Alantoina jest bowiem niskocząsteczkową substancją hydrofilową, co umożliwia jej zatrzymywanie wody w warstwie rogowej naskórka. Dodawanie jej do emolientów tak często wykorzystywanych w terapii suchej skóry, egzemy, łuszczycy oraz kontaktowego zapalenia skóry zwiększa efekty działania tych kosmetyków. Transepidermalna ucieczka wody jest hamowana wówczas na 2 sposoby: zewnętrznie (poprzez tworzenie warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry) oraz wewnętrznie (poprzez wnikanie jej w warstwę rogową).

Alantoina – czy jest bezpieczna?

Alantoina to jeden z najbezpieczniejszych składników zawartych w kosmetykach. Nie uczula, nie wywołuje podrażnień – jest wręcz stosowana celem zmniejszania tego typu dolegliwości. Z tego względu stanowi powszechny składnik kosmetyków dla noworodków i niemowląt, a także skóry suchej i wrażliwej. Warto zaznaczyć, że nie jest ona fototoksyczna. Oznacza to, że po aplikacji kremu z dodatkiem alantoiny nie trzeba rezygnować z wyjść na słońce.

Preparaty z alantoiną

Najczęściej alantoina znajduje się w maściach i kremach przeznaczonych dla wyżej wymienionych użytkowników. Równie dobrze może jednak być dodatkiem płynów do higieny intymnej, a nawet dezodorantów, pomadek do ust czy pudrów do twarzy. Bywa również cennym składnikiem kosmetyków myjących – żelów, pianek oraz płynów.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Arct J., Depta P., Alantoina – działanie i wykorzystanie kosmetyczne, Pol J Cosmetol, 19/2016.
  2. Sarbak Z., Jachymska-Sarbak B., Sarbak A., Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami