Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2022

MiodunkaMiodunka (z łac. pulmonaria) to roślina z rodziny ogórecznikowatych. Może być uprawiana zarówno ze względu na walory estetyczne (posiada bowiem atrakcyjne, niewielkie kwiaty w odcieniach od niebieskiego do fioletowego), jak i właściwości zdrowotne. Roślina jest najbardziej znana ze względu na swój korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka.

Miodunka – charakterystyka

Wyróżniamy 14 zweryfikowanych gatunków miodunki, a także kilkadziesiąt niesklasyfikowanych odmian i mieszanek. Roślina rośnie naturalnie głównie na terenach Europy i Azji Środkowej. Kwitnie wczesną wiosną, od marca do maja, a jej kwiaty są różowe, purpurowe lub fioletowe, zebrane w luźne baldachy na szczytach pędów. Są jednocześnie niezwykle miododajne, stąd nazwa rośliny. Miodunka preferuje stanowiska z glebą bogatą w próchnicę, żyzną, dobrze przewietrzaną. Jej nasiona często są przenoszone przez mrówki, co powoduje rozrost rośliny na większych obszarach.

Miodunka – co zawiera?

W składzie miodunki znajdziemy przede wszystkim:

Wiele spośród tych składników wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.

Miodunka – właściwości lecznicze

Ziele miodunki jest powszechnie wykorzystywane w medycynie alternatywnej i ziołolecznictwie. Roślina wspomaga przede wszystkim terapię chorób i schorzeń układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, astma czy infekcje wirusowe. Jest stosowana jako środek wspomagający w leczeniu mukowiscydozy, gruźlicy i pylicy płuc. Wykazuje właściwości wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Rekomenduje się picie naparów z miodunki podczas przeziębienia i grypy, a także przy dolegliwościach bólowych gardła. Wspomaganie czynności układu oddechowego wiąże się z działaniem łagodzącym i przeciwzapalnym, zaś śluzy chronią nabłonek płuc. Miodunka rozrzedza gęstą wydzielinę w drogach oddechowych i wspomaga odkrztuszanie.

Miodunka ma działanie delikatnie ściągające. Zmniejsza intensywność biegunek, łagodzi objawy nieżytu żołądka oraz hemoroidów. Wystudzony napar można stosować zewnętrznie, wówczas przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Świetnie sprawdza się w połączeniu z podbiałem i szantą, tworząc wszechstronnie działającą mieszankę ziołową.

Udowodniono, że flawonoidy i witaminy obecne w miodunce wykazują działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że regularne picie naparów likwiduje nadmiar wolnych rodników tlenowych, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak nowotwory, miażdżyca, depresja, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Miodunka – przeciwwskazania

Osoby z przewlekłymi schorzeniami żołądka oraz przewlekłymi zaparciami (np. wskutek zespołu jelita drażliwego) nie powinny pić naparów z miodunki. Ostrożność powinny zachować również kobiety ciężarne. Picie naparów z miodunki nie powoduje skutków ubocznych, choć w dużych ilościach mogą powodować zaparcia.

Miodunka do picia

Suszone ziele miodunki można kupić w każdym sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Przygotowujemy z niego napary, wywary i odwary, które następnie można pić bądź stosować zewnętrznie. Chcąc przygotować odwar wystarczy 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody i całość doprowadzić do wrzenia. Gotujemy około 10 minut pod przykryciem, po czym odstawiamy na 5 minut i przecedzamy. Odwar można stosować również zewnętrznie do zmniejszania intensywności zmian trądzikowych.

W celach leczniczych do odwaru (lub naparu czy wywaru) z miodunki warto dodać odrobinę miodu spadziowego lub miodu gryczanego. Działanie będzie jeszcze intensywniejsze, przy czym dostarczymy do organizmu kolejnych cennych związków aktywnych. Ważne, aby miód dodać dopiero po przestudzeniu płynu. W innym razie straci wiele właściwości. Z miodunki można przygotowywać również nalewki na bazie spirytusu. Są przeznaczone dla pełnoletnich osób, które chcą jeszcze intensywniej wspomagać pracę dróg oddechowych.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
  2. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami