Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 sierpnia 2023

TymochinonTymochinon jest związkiem fitochemicznym i silnym antyoksydantem. W największych ilościach występuje w czarnuszce siewnej (łac. Nigella sativa). Wykazuje wszechstronny wpływ na zdrowie konsumenta, działając przede wszystkim antynowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Jego działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Tymochinon – charakterystyka

Tymochinon to związek występujący naturalnie w nasionach czarnuszki siewnej (to jego najbogatsze znane źródło), stanowiąc nawet do 58% całego składu. Wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Poza nim w czarnym kminku znajdują się także związki będące jego pochodnymi – tymohydrochinon, ditymochinon oraz prawdopodobnie polimer tymochinonu, opisywany jako nigellon. Zawartość tymochinonu w olejku otrzymanym przez destylację z parą wodną zawiera się w granicach 24-25%.

Choć tymochinon wciąż nie jest powszechnie wykorzystywany w produkcji leków, cieszy się ogromną popularnością w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej. Wykazano, że może mieć działanie równie silne jak niektóre leki przeciwalergiczne i przeciwnowotworowe, jednocześnie ograniczając częstotliwość działań niepożądanych. Tymochinon może stać się lekiem przyszłości. Wymaga się jedynie dalszych badań nad jego działaniem w kontekście konkretnych chorób.

Zobacz również: Jak stosować czarnuszkę leczniczo?

Tymochinon – właściwości

Tymochinon wykazuje działanie terapeutyczne w przypadku cukrzycy i insulinooporności. Na podstawie licznych badań i obserwacji potwierdzono jego działanie antyhiperglikemiczne, w tym obniżenie stężenia glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej. Działanie przeciwcukrzycowe wynika prawdopodobnie z korzystnego wpływu na obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego i ochrony komórek beta trzustki.

Wykazano również silne działanie antybakteryjne w szczególności przeciwko bakteriom gram-dodatnim, w tym Staphylococcus aureus. Tymochinon działa nawet przeciwko bakteriom opornym na antybiotyki. Jego działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne zostało niejednokrotnie potwierdzone. Hamuje on produkcję cytokin prozapalnych, w tym interleukiny 1 i interleukiny 6, a także łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa i zmniejsza uwalnianie histaminy. Dodatkowo tymochinon:

  • wykazuje działanie przeciwwrzodowe;
  • poprawia parametry wątrobowe ALT i GGT, jak również aktywność AP i stężenie albumin w surowicy krwi;
  • łagodzi objawy występujące w neurodermatozach, alergiach i stanach zapalnych skóry, zmianach trądzikowych i grzybiczych;
  • chroni wątrobę przed działaniami niepożądanymi podczas przyjmowania niektórych leków, w tym paracetamolu.

Badania nad działaniem przeciwnowotworowym czarnuszki siewnej wykazały znaczną cytotoksyczność tymochinonu względem m.in. mięsaka macicy czy gruczolaka trzustki. W celu potwierdzenia właściwości przeciwnowotworowych tego związku niedawno przeprowadzono badania złośliwego, pierwotnego nowotworu tkanki kostnej (kostniakomięsaka). Udowodniono, że tymochinon hamuje wzrost nowotworu oraz inicjuje proces apoptozy ludzkiej linii kostniakomięsaka SaOS-2 w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowo stwierdzono, że pod wpływem tymochinonu następuje angiogeneza guza.

Zobacz również: Na co jest dobry olej z czarnuszki?

Bezpieczeństwo spożywania tymochinonu

Tymochinon dostarczany jest do organizmu głównie w trakcie suplementacji nasion czarnuszki siewnej lub oleju z czarnuszki siewnej. Zalicza się go do związków bezpiecznych,dobrze tolerowanych przez organizm konsumenta. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych jego działania. Właśnie dlatego wszelkie produkty z czarnuszki można bez obaw podawać nawet dzieciom. Nie powoduje reakcji uczuleniowych (wręcz przeciwnie, zwalcza je) oraz nie przyczynia się do rozwoju objawów gastrycznych. W razie obaw przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem lub wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia lub pod obojczykiem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  2. Wawer I., Trziszka T., Ziołolecznictwo, biokosmetyki i żywność funkcjonalna, Krosno-Wrocław, 2013.
  3. Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami