Kolagen do picia
Kolagen do picia

KrwioplucieKrwioplucie to inaczej odkrztuszanie krwi lub plwociny zawierającej domieszkę krwi. Najczęściej pochodzi ona z płuc lub dróg oddechowych, nieco rzadziej natomiast z górnego odcinka drogi pokarmowej. Zwykle przyczyny krwioplucia są poważne, dlatego wymagają pilnej diagnostyki. Pierwszym wyborem pacjentów powinien być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci szczegółowe badania i w razie konieczności skieruje pacjenta do lekarza specjalisty.

Krwioplucie – przyczyny

Najczęściej krwioplucie wynika z:

Nieco rzadziej natomiast przyczynami są:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • zwężenie zastawki mitralnej;
  • amyloidoza;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwkrzepliwych, fibrynolotycznych oraz kwasu acetylosalicylowego;
  • zakażenia pasożytnicze;
  • nadciśnienie płucne;
  • choroby tkanki łącznej;
  • obecność ciał obcych w drogach oddechowych.

Krwioplucie może również stanowić skutek uboczny / powikłanie czynności diagnostyczno-terapeutycznych, takich jak choćby bronchoskopia lub kolonoskopia. Warto wiedzieć, że aż w 90% przypadków krwioplucia z dróg oddechowych, krew pochodzi z krążenia oskrzelowego, w 5% — z krążenia płucnego, zaś w pozostałych 5% przypadków źródłem krwioplucia jest patologiczne dodatkowe unaczynienie płuc.

Co to jest krwioplucie?

Krwioplucie ujawnia się podczas kaszlu – pacjent odkrztusza samą krew bądź wydzielinę z jej domieszką. W zależności od przyczyny ilość krwi może być jedynie śladowa bądź znaczna. Kaszel, w przebiegu którego pojawia się krwioplucie, może ulegać nasileniu w określonej pozycji (np. leżącej, co wskazuje na rozstrzenie oskrzeli). Zazwyczaj krew ma zabarwienie jaskrawoczerwone. Schorzeniu towarzyszą zwykle objawy takie jak dyskomfort w przełyku, drapanie i pieczenie gardła, uczucie ściskania klatki piersiowej bądź duszności. Obraz kliniczny uzależniony jest jednak od dokładnej przyczyny krwioplucia.

Krwioplucie – diagnostyka

Każdy przypadek krwioplucie wymaga szczegółowej diagnostyki. Podstawą jest badanie RTG klatki piersiowej, dzięki czemu można potwierdzić bądź wykluczyć rozmaite schorzenia układu oddechowego i układu pokarmowego. Jeśli wyniki badań nie są miarodajne wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej oraz gastroskopię (badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego). Jak wspomniano wcześniej, najczęściej krwioplucie wynika z chorób i schorzeń układu oddechowego. W takiej sytuacji, aby dokładnie zlokalizować miejsce krwawienia, przeprowadza się bronchofiberoskopię. Natomiast przy masywnym krwiopluciu wykonuje się sztywną bronchoskopię.

Krwioplucie – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny krwioplucia, zawsze w pierwszej kolejności ma jednak na celu zahamowanie krwawienia. Tutaj konieczna jest szczegółowa diagnostyka, aby ustalić źródło krwawienia. Często pacjentowi podaje się leki hamujące krwawienia, do bardziej zaawansowanych technik stosowanych przy krwioplucia zalicza się natomiast: koagulację, bronchoskopię, arteriografię (embolizacja tętnicy oskrzelowej) bądź chirurgiczną resekcję zajętych tkanek. Przy nowotworach konieczna będzie radioterapia i chemioterapia.

Podczas pojawienia się krwioplucia należy zgłosić się do lekarza. Jedynie w skrajnych przypadkach, takich jak bardzo duża ilość odkrztuszanej krwi lub współtowarzyszące duszność i ból w klatce piersiowej, są wskazaniami do natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.

Domowe sposoby na krwioplucie

Nigdy nie należy polegać wyłącznie na domowych sposobach podczas krwioplucia. Jeśli jednak jest ono niewielkie, a pacjent dopiero oczekuje na umówioną wizytę u lekarza może po nie sięgnąć pomocniczo. Konieczne jest zaprzestanie picia i jedzenia ciepłych / gorących produktów, na rzecz zimnych napojów zwężających naczynia krwionośne i spowalniających krwawienia. Pacjent powinien przyjąć wygodną pozycję siedzącą lub półleżącą i powstrzymać się od nadmiernych, wysiłkowych aktywności fizycznych.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Piechuta A., Przybyłowski T., Szołkowska M., Krenke R., Krwioplucie jako objaw pierwotnego, wieloogniskowego naczyniakomięsaka płuc, Pneumonologia i Alergologia Polska, 6/2016.
  2. Jusyk K., Siemińska A., Jassem E., Krwioplucie — przyczyny, rozpoznanie i leczenie, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 4/2017.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  4. Antczak A., Wielka interna – pulmonologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami