Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 października 2022

Udar krwotocznyUdar krwotoczny mózgu (potocznie zwany wylewem) to udar spowodowany wylewem krwi w lub wokół mózgu. Stanowi przeciwieństwo udaru niedokrwiennego wywołanego niedrożnością mózgowych naczyń krwionośnych. Diagnostyką i leczeniem udarów mózgu zajmuje się lekarz neurolog, zaś podstawowym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Udar krwotoczny – przyczyny

Udar krwotoczny mózgu powstaje w efekcie rozerwania naczynia mózgowego, powodując tym samym wynaczynienie krwi w obrębie mózgowia. Zazwyczaj stanowi powikłanie nieleczonego, niestabilnego lub niekontrolowanego wysokiego nadciśnienia tętniczego. Czynnikami ryzyka jest więc wszystko to, co przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego:

  • nadmiar soli i tłuszczów zwierzęcych w codziennej diecie;
  • częste spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadmiar stresu.

W zależności od lokalizacji naczynia krwionośnego wyróżniamy udar mózgu:

  • spowodowany pęknięciem naczynia zaopatrującego w krew wewnętrzne części mózgu (tzw. krwotok śródmózgowy);
  • spowodowany pęknięciem naczynia biegnącego na powierzchni mózgu (tzw. krwawienie podpajęczynówkowe).

Udar krwotoczny pojawia się również częściej w przebiegu cukrzycy, zaś u starszych pacjentów za przyczynę podaje się mózgową angiopatię amyloidową. Pozostałymi chorobami znacznie zwiększającymi ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego są:

Śmiertelność w ciągu pierwszego miesiąca po udarze krwotocznym wynosi 35-52%.

Udar krwotoczny – objawy

Udary krwotoczne charakteryzują się gwałtownym przebiegiem, jednak dokładny obraz kliniczny zależy od czynników takich jak wielkość i lokalizacja ogniska krwotocznego oraz szybkość powiększania się tego ogniska. Typowymi objawami są zazwyczaj:

Jeśli udar krwotoczny obejmie okolicę nadnamiotową zauważymy niedowład połowiczy przechodzący w porażenie, zaburzenia mowy o typie afazji oraz szybko narastające objawy deficytu neurologicznego. Natomiast jeśli ognisko zlokalizuje się w okolicy podnamiotowej, pojawią się zaburzenia równowagi i koordynacji, podwójne widzenie oraz tzw. burza wegetatywna (wahania tętna i ciśnienia, zaburzenia oddechu).

Udar mózgu – leczenie

W udarze mózgu najlepszy efekt leczenia można osiągnąć w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów, w związku z czym konieczne jest natychmiastowe podjęcie właściwych działań. Przy podejrzeniu udaru obowiązkiem jest pilne wezwanie pogotowia ratunkowego. Po przybyciu do szpitala pacjent zostanie poddany hospitalizacji. Na samym początku należy określić rodzaj udaru (krwotoczny, niedokrwienny) oraz wykonać podstawowe badania takie jak:

Leczenie udaru mózgu polega na ustabilizowaniu stanu zdrowia pacjenta, wyrównaniu parametrów życiowych oraz wyeliminowaniu przyczyn choroby, jeśli jest to możliwe. Stosuje się zazwyczaj farmakoterapię oraz leczenie chirurgiczne. Po udarze ciało i mózg potrzebują czasu na powrót do zdrowia. W pierwszych kilku tygodniach część osób odczuwa bardzo duże zmęczenie i dezorientację, a każdy organizm regeneruje się w innym tempie. Może się jednak okazać, że powikłania po udarze będą miały charakter trwały lub trudny w leczeniu. Podstawą jest wówczas rehabilitacja neurologiczna, terapia logopedyczna oraz psychoterapia, w zależności od potrzeb.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Udary mózgu – rosnący problem w starzejącym się społeczeństwie, Raport Instytutu Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016.
  2. Luchowski P., Rejdak K., Metody leczenia udaru mózgu, Lekarz POZ, 3/2020.
  3. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami