Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

Vibrio vulnificus - czy kąpiel w Bałtyku jest bezpieczna?Vibrio vulnificus to groźne bakterie powodujące infekcje pokarmowe i inne poważne schorzenia. Preferują do wzrostu słone i mieszane wody przybrzeżne Morza Bałtyckiego czy Zalewu Wiślanego. Osoby wybierające się nad Morze Bałtyckie powinny mieć świadomość ewentualnej obecności tego patogenu w wodzie.

Czym są Vibrio vulnificus?

Vibrio vulnificus to bakterie z rodziny przecinkowców. Nazwa ta wynika ze specyficznego kształtu komórki bakteryjnej, która może przybierać formę zaokrąglonej lub prostej pałeczki. Najczęściej posiada ona pojedynczą, biegunowo ułożoną rzęskę, która umożliwia bakterii poruszanie się. Wśród wszystkich przecinkowców, to właśnie Vibrio vulnificus znajduje się wśród najgroźniejszych dla człowieka.

Patogeny te wymagają do swojego wzrostu temperatury wody przekraczającej 16 stopni Celsjusza. W przypadku występowania letnich fal upałów może dochodzić do znacznego rozsiania się tych bakterii, co może przekładać się na częstsze występowanie zakażeń w tych okresach.

Zobacz również: Helicobacter pylori.

Jak można się zarazić Vibrio vulnificus?

Do zakażenia dochodzi na 3 sposoby:

  • jedząc surowe lub niedogotowane ryby i owoce morza;
  • pijąc skażoną wodę (także łykając ją podczas pływania w Morzu);
  • poprzez rany i otarcia na ciele.

Należy wiedzieć, że bakterie są na ogół nieszkodliwe dla osób całkowicie zdrowych. Stają się niebezpieczne w przypadku osób z grup ryzyka. Są nimi:

Patogeneza zakażenia Vibrio vulnificus jest wieloczynnikowa i złożona. Osoby z grup ryzyka powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ infekcje w ostateczności mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Czy kąpiel w Bałtyku jest bezpieczna?

Podsumowując, kąpiel w Morzu Bałtyckim jest w zupełności bezpieczna, jeśli zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa i higieny osobistej. W przypadku osób zdrowych bakterie Vibrio vulnificus nie są szczególnie groźne, wyjątkową ostrożność powinny zachować osoby z grup ryzyka. Wówczas dla nich także kąpiele morskie będą bezpieczne.

Zobacz również: Zwykłe mydło a antybakteryjne.

Objawy zakażenia Vibrio vulnificus

Po przedostaniu się do organizmu omawiane bakterie mogą wywoływać szereg różnorodnych objawów. Na początku zwykle pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, głównie ból brzucha, mdłości, biegunka i wymioty. Do kolejnych objawów zaliczamy:

  • gorączkę;
  • leukocytozę;
  • zapalenie tkanek miękkich;
  • zakażenia skórne przypominające swoim wyglądem gangrenę;
  • martwicze zapalenie powięzi.

Najgroźniejszym skutkiem zakażenia tymi bakteriami jest sepsa. W wielu przypadkach kończy się ona śmiercią pacjenta.

Profilaktyka

Podstawą skutecznej profilaktyki jest założenie, że wody środowiskowe w morzu, rzekach, jeziorach, mogą być siedliskiem drobnoustrojów zakaźnych. Stąd prosta profilaktyka zakażeń polega przede wszystkim na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Ważne jest by:

  • po kontakcie z potencjalnie skażoną wodą środowiskową każdorazowo myć ręce wodą z mydłem;
  • zrezygnować z kąpieli morskich w przypadku posiadania nawet drobnych ran;
  • unikać spożywania surowych lub niedogotowanych owoców morza oraz połykania wody podczas kąpieli w morzu;
  • uważać na zanieczyszczenie żywności, w tym owoców, potencjalnie skażonej wodą;
  • unikać picia nieprzegotowanej wody i napojów o nieznanym pochodzeniu w przypadku podróży do krajów o niskich statusie sanitarnym.

Za bezpieczną uznać można wodę i napoje w nieotwartych firmowych opakowaniach oraz te podawane na gorąco z przegotowanej wody. Ponadto do schładzania napojów stosować należy wyłącznie lód przygotowany z wody zdatnej do spożycia.

Jak leczyć zakażenie Vibrio vulnificus?

Przy podejrzeniu zakażenia należy jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko szybka interwencja zapewni pozbycie się patogenów z organizmu. Konieczna jest farmakoterapia, przede wszystkim stosowanie antybiotyków. Zaleca się tetracykliny, fluorochinolony oraz cefalosporyny trzeciej generacji w połączeniu z aminoglikozydami. Jednocześnie należy pilnować wysokiego poziomu higieny ran. Leczenie jest niezbędne aby uniknąć amputacji kończyny lub leczenia nerkozastępczego (dializy).

Zobacz również: Bakterie oporne na antybiotyki.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Paszyńska-Wesołowska I., Bartoszcze M., Bakterie w stadium VBNC – zagrożenie dla zdrowia człowieka, Medycyna Weterynaryjna, 4/2009.
  2. Wołkowicz T., Wibriozy – zwięzłe kompendium wiedzy dla społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia, Warszawa 2019.
  3. Debra A., James O., Pathogenesis of Vibrio vulnificus, Microbiology Letters, 2/1999.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami