Aktualizacja: 11 października 2020

olej z czarnego kminkuCzy spotkaliście się Państwo z określeniem niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT)? Dlaczego NNKT są tak ważne dla każdego człowieka, bez wyjątku? Osoby, które wiedzą czym są, mogą pominąć ten fragment. Jednak zachęcam do zapoznania się z poniższym opisem. Nienasycone kwasy tłuszczowe występują w żywności, którą moglibyśmy wprowadzić do swojej codziennej diety! Tak, Olej z Czarnego Kminku będący cennym źródłem NNKT pod tym względem nie jest żadnym magicznym produktem, który spadł nam z nieba!

Olej z Czarnego Kminku zawiera aż 84% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej z Czarnego Kminku skład

Nienasycone kwasy tłuszczowe, inaczej zwane egzogenne, nie są wytwarzane przez nasz organizm. W związku z tym, muszą być dostarczane z zewnątrz. Tak, powtórzę to jeszcze raz – nasz organizm nie może zapewnić sobie odpowiedniej ilości tych kwasów tłuszczowych, ponieważ nie ma możliwości ich produkcji. A dlaczego są tak ważne? Ponieważ dzięki ich dostępności, organizm jest w stanie wyprodukować inne kwasy tłuszczowe. Ale to co teraz Państwo przeczytają, to jedna z najważniejszych funkcji tych substancji. Odpowiadają za produkcję prostaglandyny (PG), hormonu odpowiadającego za podstawowe procesy życiowe!

Prostoglandyny

Być może trudno w to uwierzyć, ale prostaglandyny odpowiadają za najbardziej podstawowe procesy jak powstawanie i wzrost komórek naszego organizmu, bicie serca, ciśnienie i krzepnięcie krwi, płodność. Dodatkowo odgrywają kluczową rolę w układzie immunologicznym pobudzając go do reakcji obronnych przed infekcjami. Co więcej, niezbędne kwasy tłuszczowe wydatnie wspomagają hamowanie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej (alergia, świerzbiączka, astma), chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami, wspomagają regenerację organów, gojenie ran i tworzenie ścian naczyń krwionośnych. Pełnią istotną rolę w zachowaniu prawidłowej gospodarki lipidowej, w tym regulacji poziomu cholesterolu. Czy to nie jest niesamowite?

Nasz organizm zbudowany jest z 70 bilionów komórek, a każdego dnia umiera i powstaje ich ponad 600 miliardów. Za sprawne działanie tego procesu odpowiadają między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe.

Już tych zaledwie kilka zdań świadczy o tym, z jak bardzo ważną substancją mamy do czynienia. Czy zdawali sobie Państwo z tego sprawę? Szczerze mówiąc, ja osobiście, dopóki nie wgłębiłem się w ten temat, byłem całkowitym ignorantem nie dopuszczając do siebie myśli, że coś tak niewielkiego, może kryć w sobie tak ogromne możliwości. A proszę zwrócić uwagę, że jeszcze ani razu nie odnieśliśmy się do Oleju z Czarnego Kminku, który jest cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Należy pamiętać, że nie muszą być one przyjmowane w formie tabletek lub kapsułek. Znaleźć je można w m.in. orzechach, soi, awokado oraz rybach takich jak łosoś, śledź, tuńczyk czy makrela. Różnica w przyjmowaniu kapsułek, a spożywaniu pokarmu bogatego w te kwasy polega na tym, iż spożywając kapsułki dokładnie wiemy w jakim stopniu zaspokoiliśmy dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę substancję. Jednym słowem, zjemy i możemy zapomnieć mając pewność, że dostarczyliśmy organizmowi odpowiedniej ilości. Podczas gdy dobór odpowiedniej żywności wymaga od nas ciągłego planowania co i kiedy zjeść i nigdy nie mamy pewności, że potrzeby organizmu zostały w pełni zaspokojone. Ale uwaga, jakość i bioprzyswajalność to bardzo ważny element, o którym nie można zapominać decydując się na zakup kapsułek.

Olejki eteryczne

Oprócz NNKT w Oleju z Czarnego Kminku znajdują się również olejki eteryczne. Ich wartość jest także nieoceniona. Wykazują one bowiem silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne, wspomagają rozszerzanie oskrzeli oraz produkcję mniej lepkiego śluzu w trakcie infekcji dróg oddechowych. Mogą być pożyteczne wskutek swego działania uśmierzającego ból, przeciwzapalnego i moczopędnego. Głównie są to:

 • monoterpenole
 • goryczki
 • cyneol

Jednak jednym z najważniejszych jest olejek o nazwie Tymochinon (ang. tymoquinone). Na stronach polskojęzycznych nie znajdziemy zbyt wielu informacji na jego temat. Ale wystarczy poszukać na stronach angielskojęzycznych, aby dowiedzieć się, że jest to substancja o silnych właściwościach antynowotworowych. Badania [1, 2, 3] potwierdziły zdolność Tymochinonu do blokowania rozwoju komórek rakowych w przypadku nowotworów trzustki i prostaty. Skutecznie zapobiegł przerzutom na inne tkanki niejako uodparniając je w walce z nowotworem.

Olejki eteryczne zawarte w Oleju z Czarnego Kminku wykazują silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne.

Pozostałe olejki eteryczne wspomagają trawienie oraz regulację poziomu cukru we krwi. W wielu krajach świata Olej z Czarnego Kminku, który zawiera opisane wcześniej substancje, jako suplement stosowany jest przy:

 • infekcjach dróg oddechowych i zatok
 • różnego rodzaju opryszczkach
 • infekcjach dróg moczowych
 • grzybiczych zakażeniach skóry, błon śluzowych i jelit
 • zaburzeniach trawienia
 • nadkwasocie
 • chorobach wrzodowych
 • alergiach skórnych i pokarmowych
 • trądziku różnego pochodzenia
 • zaburzeniach hormonalnych

Powyższe przykłady pokazują dobitnie jak cenne składniki zawarte są w Oleju z Czarnego Kminku. A dostępne i coraz to nowe badania naukowe, m.in. [4, 5, 6] opisujące jego właściwości potwierdzają zainteresowanie świata nauki substancją, z której ludność krajów bliskiego wschodu korzysta od ponad 2000 lat.

Olej a olej

Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, iż olej olejowi nie jest równy. Tak jak jakość wina jest ściśle powiązana z ceną, tak samo tylko olej tłoczony na zimno, zbierany przed wschodem słońca (aby uniknąć wilgoci spowodowanej poranną rosą, która szkodzi nasionom) i hodowany w Egipcie charakteryzuje się najlepszymi właściwościami. W związku z tym wyższą ceną niż same nasiona czarnego kminku. A tak przy okazji, dlaczego by nie kupić nasion i ich spożywać? Otóż olej jest wersją dużo bardziej skoncentrowaną. Oznacza to, że trzeba zjeść dużo więcej niż 1 g nasion, aby uzyskać 1 g oleju.

Powyższe zalety Czarnego Kminku powinny przekonać niejednego sceptyka. Ale to nie wszystko! Co jeszcze zawiera w sobie ta roślina? O tym opisujemy w innych artykułach dotyczących Czarnego Kminku na naszej stronie.

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

1. Thomas Jefferson University (2008, May 19). Traditional Herbal Medicine Kills Pancreatic Cancer Cells, Researchers Report.ScienceDaily.  http://www.sciencedaily.com­/releases/2008/05/080519092215.htm 
2. P. S. Koka, D. Mondal, M. Schultz, A. B. Abdel-Mageed, K. C. Agrawal. Studies on molecular mechanisms of growth inhibitory effects of thymoquinone against prostate cancer cells: role of reactive oxygen species.Experimental Biology and Medicine, 2010; 235 (6): 751 
3. Thomas Jefferson University (2009, April 19). Herbal Extract Inhibits Development Of Pancreatic Cancer. ScienceDaily.  http://www.sciencedaily.com­/releases/2009/04/090419133905.htm 
4. Abu-Al-Basal MA. Influence of Nigella sativa fixed oil on some blood parameters and histopathology of skin in staphylococcal-infected BALB/c mice. Pak J Biol Sci. 2011 Dec 1;14(23):1038-46 
5. Tayman C, Cekmez F, Kafa IM, Canpolat FE, Cetinkaya M, Tonbul A, Uysal S, Tunc T, Sarici SU. Protective Effects of Nigella sativa Oil in Hyperoxia-Induced Lung Injury. Arch Bronconeumol. 2012 May 14.  
6. Tayman C, Cekmez F, Kafa IM, Canpolat FE, Cetinkaya M, Uysal S, Tunc T, Sarıcı SU. Beneficial Effects of Nigella Sativa Oil on Intestinal Damage in Necrotizing Enterocolitis. J Invest Surg. 2012 May 9