Czarny Kminek – Czarnuszka (Nigella Sativa)

3.23 avg. rating (64% score) - 112 votes

Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac.: Nigella Sativa) jest znana od conajmniej pięciu tysięcy lat, szczególnie w Azji południowej i Afryce Północnej. Jest rośliną jednoroczną i często samorozsiewającą się wśród rosnących zbóż.

W różnych kulturach roślina ta kryje się pod innymi nazwami. W pierwotnej wersji Biblii aramejskiej występuje jako szabbuno. Dzisiejsi Asyryjczycy nazywają ją kumto (tj. czarnuszka).
Arabowie używają poetyckiego określenia “nasiona szczęścia” – habbat al. -baraka.
Angielska nazwa jest równie poetycka jak Arabów: Love in a mist – miłość we mgle.

W Polsce znana jest jako czarnuszka siewna, czarna kolendra, bądź czarny kminek.
Należy do rodziny jaskrowatych. Jego łodyga wzniesiona jest do 40 – 60cm z delikatnymi, pierzastosiecznymi liścmi, zakończona kwiatem. Taki wygląd zrodził francuską nazwę – włosy Wenus (Cheveux de venus). Kielich kwiatu posiada białe płatki z niebieskim żyłkowaniem. Owoc stanowi mieszek wypełniony nasionami – spłaszczone, ostro zakończone, o nierównej, aksamitnej powierzchni i ostrym, charakterystycznym smaku. Właśnie dzięki tym czarnym nasionom (black seed) czarny kminek zawdzięcza swą niezwykłość.

Polecane produkty:

Olej z Czarnego Kminku w kapsułkach
Czarny kminek (czarnuszka siewna, łac. Nigella sativa) - jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swych właściwości leczniczych. Znacząco wpływa na poprawę zmienionej chorobowo skóry. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie ...
Zobacz tutaj ...

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Czarny Kminek – Czarnuszka (Nigella Sativa)"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Barbara
Gość

Czarnuszka u nas jest trudno dostępna. Ja używam jej jako przyprawa do chleba ,który sama piekę i do surówek ,między innymi z marchwi i selera.Dodaje pikantności.Innego zastosowania nie znam.

Natalia
Gość

Moja kolezanka jest chora na łuszczyce i Olej z Czarnego Kminku bierze od dwóch lat. Stwierdzila, że jej skóra wygląda o wiele lepiej a co najważniejsze zauważyla ze wykwity na skórze zanikaja i lepiej sie goją. Olej z Czarnego Kminku kupuje na stronie http://www.sklep.spirulina.pl

Polecam w jej imieniu.

Krysyna
Gość

Proszę sobie potrzytac o oleju z czarnego kminu i o oleju z czarnuszki, bo są to dwa różne oleje z dwóch różnych roślin a u Was to jedna roślina. Mam te dwa oleje.

wpDiscuz