Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Detoksykacja organizmuDetoksykacja organizmu to oczyszczanie z toksyn i szkodliwych substancji zalegających w ciele człowieka. Jest szczególnie ważną czynnością w dzisiejszych czasach, kiedy z każdej strony jesteśmy narażeni na działanie takich związków. Szczególnie, jeśli pracujemy w zanieczyszczonym miejscu lub mieszkamy w dużych miastach.

Skąd się biorą toksyny w organizmie?

Nawet mieszkając na wsi, w otoczeniu lasów i mając dostęp do czystego powietrza, jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji. Znajdują się one między innymi w niektórych rodzajach pokarmów. Udowodniono, że wiele ryb morskich zawiera w sobie śladowe ilości metali ciężkich, które następnie kumulują się w organizmie. Czy to oznacza, że musimy przestać jeść ryby? Absolutnie nie! Ilości szkodliwych związków nie są w nich tak duże, aby jedząc 2-3 razy w tygodniu ryby odczuć jakieś skutki uboczne. Jednak jeśli dojdą do tego inne źródła zanieczyszczeń, możemy czuć się osłabieni, zmęczeni, bez energii życiowej. Mogą to być m.in.:

  • spaliny, zanieczyszczone powietrze, smog;
  • zanieczyszczona woda;
  • niektóre niesprawdzone kosmetyki;
  • papierosy – palenie bierne lub czynne;
  • nadużywanie alkoholu.

Poprzez tego rodzaju czynniki zwiększa się ryzyko chorób psychicznych, w tym lęków, depresji i nerwicy, a także poważnych chorób ogólnoustrojowych. W pierwszej kolejności zaburzona jest praca wątroby, która odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu. Ich obecność w ustroju widać również jako pogorszenie się skóry.

Warto także wspomnieć o wolnych rodnikach tlenowych, których ilość w ustroju wzrasta wskutek nadmiernego stresu, niewysypiania się, chemioterapii, narażenia na promieniowanie słoneczne czy przyjmowania niektórych leków. Powodują powstawanie stresu oksydacyjnego, który zaś zwiększa ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych (takie jak m.in. nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, choroby neurodegeneracyjne).

Objawy zanieczyszczenia organizmu

Jak rozpoznać, czy rzeczywiście mamy w sobie szkodliwe substancje? Jak wspomniano, przede wszystkim czujemy się przewlekle zmęczeni, bez chęci do działania. Jednak to nie wszystko. Można podejrzewać zanieczyszczenie organizmu, gdy pojawią się takie objawy jak:

Objawy te są jednak wysoce niespecyficzne. Z tego względu, w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej udać się do lekarza, aby wyeliminować poważne choroby. Przykładowo, powtarzające się, silne bóle głowy mogą wskazywać na rosnącego guza mózgu, zaś przybieranie na wadze o cukrzycy. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest wykluczenie poważnych chorób, a następnie skupienie się na detoksykacji organizmu i przywróceniu mu homeostazy (wewnętrznej równowagi).

Detoksykacja organizmu

Stosując się do kilku zasad i za pomocą domowych sposobów można skutecznie oczyszczać organizm z metali ciężkich, toksyn i wolnych rodników tlenowych. W razie możliwości należy unikać przebywania w zanieczyszczonym miejscu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto raz na jakiś czas, regularnie wyjeżdżać na łono natury i spędzić tam aktywnie kilka dni. Nawet w miejscu zamieszkania nie należy unikać aktywności fizycznej. Pobudza ona układ krążenia i układ limfatyczny, które sprawniej usuwają zanieczyszczenia. Ponadto, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość snu i unikać sytuacji stresowych.

Niezwykle ważnym elementem wpływającym na oczyszczanie organizmu jest prawidłowa dieta. Należy sięgać po takie produkty jak:

Antyoksydanty są szczególnie skuteczne w usuwaniu toksyn i zanieczyszczeń. To niezwykle obszerna grupa związków, w skład której wchodzą: karotenoidy, witaminy, koenzym Q10, niektóre minerały, polifenole, ksantofil, likopen i wiele innych. Wiele antyoksydantów zawierają algi, w szczególności Spirulina i Chlorella.

Chlorella znana jest ze swoich właściwości oczyszczających, czyli chelatujących. Chelatacja polega na wyłapywaniu i wiązaniu ze sobą szkodliwych związków, a następnie ich sprawne usuwanie z organizmu. Dzięki temu mogą być usunięte nie tylko wolne rodniki, ale i metale ciężkie czy nawet niektóre patogeny. Z kolei Spirulina posiada dużą ilość fikocyjaniny, czyli barwnika o silnie przeciwutleniających właściwościach.

Detoksykacja organizmu – czego nie jeść?

Podczas detoksykacji organizmu należy unikać spożywania cukrów prostych, smażonych potraw, kofeiny, alkoholu, gazowanych, kolorowych napojów, konserwantów i sztucznych barwników. Jeśli to możliwe, warto zastąpić modyfikowaną, sztuczną żywność produktami naturalnymi. Wysokiej jakości, w pełni naturalne produkty można często w niskich cenach kupić na popularnych bazarkach ulicznych, gdzie produkty mleczne, jaja, warzywa i owoce są sprzedawane przez prywatne osoby. Tylko rezygnacja ze szkodliwych pokarmów zapewni skuteczność w detoksykacji organizmu.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rose N., Oczyszczanie organizmu dla kobiet, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  2. Ociepa-Kubicka A., Ociepa E., Toksyczne oddziaływanie metali ciężkich na rośliny, zwierzęta i ludzi, Inżynieria i Ochrona Środowiska, 2/2012.
  3. Baranowska-Morek A., Roślinne mechanizmy tolerancji na toksyczne działanie metali ciężkich, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2003.
  4. Zabłocka A., Janusz M., Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 62/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami