Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 czerwca 2023

Usuwanie toksyn z organizmuUsuwanie toksyn z organizmu to jedna z ważniejszych czynności w dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas jest narażony na wnikanie szkodliwych związków do organizmu. Znajdują się one w powietrzu, wodzie i żywności. Nawet nosząc chemicznie barwioną odzież zwiększamy ryzyko przenikania toksyn przez skórę. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczanie organizmu z toksyn.

Usuwanie toksyn z organizmu – 5 sprawdzonych sposobów

Poniżej przedstawiamy metody, które mogą być stosowane celem detoksykacji organizmu i eliminacji z niego szkodliwych związków.

1. Suplementacja Chlorelli

Jedna z bezpieczniejszych opcji, którą można stosować przez długi czas. Chlorella jest zieloną algą niezwykle bogatą w:

Znana jest głównie ze swoich właściwości chelatujących. Oznacza to, że wykazuje cenną umiejętność wiązania toksyn, metali ciężkich i szkodliwych drobinek, a następnie usuwania ich z organizmu podczas defekacji. Ważne, aby suplementacja Chlorelli była regularna i odbywała się przez dłuższy czas. Podobnie jak w przypadku każdej innej suplementacji, tak i tutaj liczy się systematyczność. Przyjmowanie Chlorelli nie wiąże się ze szkodliwymi skutkami ubocznymi i jest bezpieczna.

2. Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo znajduje zastosowanie również przy detoksykacji organizmu. Do ziół o najmocniejszym działaniu oczyszczającym zaliczamy przede wszystkim następujące:

Przyjmujemy je w formie naparów ziołowych, maksymalnie 3-4 filiżanki dziennie. Ważne, aby przed spożyciem wybranych ziół upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Uzupełniająco można wprowadzić do diety kurkumę, czosnek, cebulę i buraki. Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy, aby na bieżąco wymiatać resztki pokarmowe zalegające w jelitach, które mogą zawierać śladowe ilości toksyn.

3. Rezygnacja z palenia papierosów

Udowodniono, że dym papierosowy zawiera aż 4000 różnych, szkodliwych związków, z czego aż 40 wykazuje działanie rakotwórcze. W większości są to związki będące trucizną, stosowane powszechnie do produkcji plastiku, środków dezynfekujących i preparatów owadobójczych. Co więcej, niektóre z nich były wykorzystywane podczas II Wojny Światowej w komorach gazowych. Aby oczyścić organizm z toksyn, należy bezwzględnie unikać palenia papierosów. Istotne jest również unikanie przebywania w środowisku, gdzie stale unosi się dym papierosowy. Wykazano, że boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet do 15 razy więcej tlenku węgla niż dym bezpośrednio wdychany przez palaczy. Dlatego palenie bierne niejednokrotnie jest bardziej niebezpieczne niż palenie czynne.

4. Oczyszczanie organizmu przez dietę

Osoby, które preferują detoksykację z wykorzystaniem codziennej diety, mogą zdecydować się na oczyszczanie sokowe. Jest nie tylko zdrowe i skuteczne, ale również bardzo smaczne. Odpowiednio przygotowane soki mogą być dodatkiem do posiłku lub stanowić pyszną przekąskę w ciągu dnia. Zwykle jednak stosuje się czasową dietę polegającą wyłącznie na spożywaniu soków. Taka dieta sokowa powinna trwać około 2 tygodni, w tym czasie spożywa się tradycyjnie 5 posiłków, które jednak posiadają formę soków, koktajlów i smoothies. Aby dostarczać do organizmu także białka i tłuszcze, których na ogół nie znajdziemy w owocach czy warzywach, warto wzbogacać koktajle Spiruliną w proszku, białkiem w proszku bądź olejem z czarnuszki.

5. Głodówki

Na końcu należy wspomnieć głodówkach, które jednak wychodzą już z mody i są praktykowane coraz rzadziej. Wszystko przez to, że nie każdy człowiek może pozwolić sobie na ich wykonywanie (ze względów zdrowotnych), są mało przyjemne, a nieodpowiednio wykonane mogą stanowić wręcz zagrożenie dla zdrowia. Głodówki powinny trwać maksymalnie 3 dni. Przed ich rozpoczęciem należy się upewnić co do braku przeciwwskazań zdrowotnych. W tym czasie należy pić w dużych ilościach jedynie wodę lub wodę i soki owocowo-warzywne, ale wyłącznie z produktów o sprawdzonych pochodzeniu. Woda pomoże wypłukać szkodliwe związki z układu pokarmowego, jednak te zlokalizowane w tkankach obwodowych trzeba będzie usunąć za pomocą Chlorelli.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lebedewa T., Oczyść swój organizm z toksyn i pasożytów, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
  2. Pałasz M., Oczyszczanie organizmu, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2021.
  3. Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  4. Ociepa-Kubicka A., Ociepa E., Toksyczne oddziaływanie metali ciężkich na rośliny, zwierzęta i ludzi, Inżynieria i Ochrona Środowiska, 2/2012.
  5. Baranowska-Morek A., Roślinne mechanizmy tolerancji na toksyczne działanie metali ciężkich, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2003.
    Zabłocka A., Janusz M., Dwa oblicza wolnych rodników tlenowych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 62/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami