Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 grudnia 2022

Białka w proszkuBiałka w proszku mogą w wielu przypadkach być cennym wzbogaceniem podstawowej diety. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo często nie spożywają odpowiedniej ilości białek, pokrywającej dzienne zapotrzebowanie organizmu. Dotyczy to zwłaszcza osób stosujących diety roślinne, ale również przewlekle chorych pacjentów, kobiet w ciąży czy osób bardzo aktywnych fizycznie. Poniżej przedstawiamy świetne alternatywy zwykłych źródeł białka – sproszkowane suplementy i dodatki do diety.

1. Białko wołowe w proszku

Nie sprawdzi się w przypadku wegan i wegetarian, jednak może być bardzo dobrą alternatywą dla osób, które przez długi czas bazowały na konkretnej grupie białek, a aktualnie dążą do jej urozmaicenia. Warto bowiem wiedzieć, że białka różnego pochodzenia mogą różnić się nieco składem aminokwasowym oraz biodostępnością i działaniem. Białko wołowe charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością, jak większość związków pochodzenia zwierzęcego. Może być tym samym kompleksowo wykorzystane przez organizm człowieka, np. do budowania masy mięśniowej lub poprawy kondycji skóry, która także zbudowana jest z białek.

2. Spirulina w proszku

Choć wciąż za najlepsze źródła pełnowartościowego białka uznaje się produkty pochodzenia zwierzęcego, warto wspomnieć o Spirulinie, która jest roślinnym wyjątkiem. Udowodniono, że w swoim składzie zawiera nawet do 70% białka, które wchłania się w stopniu równym co białko zwierzęce. Dlatego Spirulinę w proszku poleca się przede wszystkim weganom i wegetarianom, którzy tą droga mogą uzupełnić wszelkie niedobory białek i nie tylko. Spirulina jest bowiem bogata dodatkowo w antyoksydanty, błonnik pokarmowy, minerały, witaminy oraz NNKT. Ze względu na neutralność i naturalne pochodzenie praktycznie nie ma przeciwwskazań do jej suplementacji.

3. Jajka w proszku

Najczęściej są one stosowane w piekarnictwie i przemyśle cukierniczym, ponieważ ich użycie jest wygodne, wpływa pozytywnie na parametry wypieków. Białko jaj w proszku powstaje w procesie odwodnienia wcześniej odseparowanych białej jaj, w konsekwencji czego uzyskujemy półprodukt odpowiadający parametrami świeżym jajom. Skład i właściwości pozostają bez zmian, jednak masa produktu może zmniejszyć się nawet 8-krotnie. Z takiego białka można przygotować m.in. pyszny lukier. Wystarczy zmiksować 10 g proszku z 60 g wody i 300 g cukru pudru, dodając pod koniec odrobinę soku z cytryny.

4. Białko sojowe

Białko sojowe jest niezwykle popularne zwłaszcza wśród sportowców. Nie pochodzi ze źródeł zwierzęcych, dlatego nada się również w przypadku osób stosujących diety roślinne. Przeciętnie produkt zawiera aż 84% białka, zaś w swoim profilu aminokwasowym posiada BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Suplementy białkowe kojarzone są głównie ze zwiększaniem masy mięśniowej i siły, jednak należy pamiętać, że białka tworzą wszystkie struktury organizmu. Ich odpowiednia podaż wzmacnia więc kości i zęby, poprawia wytrzymałość i jędrność skóry, a nawet wspiera działanie narządów wewnętrznych.

5. Izolaty serwatkowe

Czyli tzw. Whey Protein Isolate (WPI) to rodzaj odżywek białkowych w proszku, pozyskiwanych z protein mleka. Izolaty serwatkowe powstają za pomocą techniki mikrofiltracji przepływu krzyżowego. Proces ten przeprowadza się w warunkach obniżonej temperatury, co pozwala na znaczne ograniczenie degradacji wartościowych składników odżywczych. Cechą wyróżniającą WPI jest duża zawartość samego białka w białku. Izolaty serwatki odznaczają się posiadaniem od 85 do 90% czystych protein.

6. Sproszkowane nasiona konopi

Kolejnym źródłem białka mogą być nasiona konopi w proszku. Zaliczane do grona tzw. superfoods działają przeciwzapalnie, stymulują metabolizm, usuwają toksyny z organizmu, przeciwdziałają chorobom dermatologicznym, a przede wszystkim – są świetnym, roślinnym źródłem białka. Nasiona konopi posiadają lekko orzechowy smak, który można porównać do orzeszków piniowych. Z powodzeniem proszek można dodawać do koktajlów, owsianek, sałatek, surówek, a także zup (zwłaszcza tych gęstych, kremowych).

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jung F., Kruger-Genge A., Waldeck P., Kupper J., Spirulina platensis a super food?, Journal of Cellular Biotechnology, 5/2019.
  2. Chudy S., Pikul J., Rudzińska M., Oziemkowski P., Właściwości fizykochemiczne i funkcjonalne koncentratów białek serwatkowych, Żywność, 3/2002.
  3. Worobiej E., Wołosiak R., Chwalisz M., Właściwości białek preparatów części białkowej jaja w procesie utleniania, Żywność, 4/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami