Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 listopada 2022

Liść brzozyLiść brzozy to surowiec zielarski stosowany od setek lat nie tylko w ziołolecznictwie, ale i w medycynie alternatywnej. Posiada udowodnione właściwości lecznicze i profilaktyczne, poprawia także urodę i pomaga zadbać o kondycję włosów. Sprawia to, że liście brzozy (oraz inne surowce pozyskiwane z tego cennego drzewa) znajdują szerokie zastosowanie także współcześnie.

Liść brzozy – co zawiera?

Liście brzozy są skarbnicą następujących składników:

Młode, zielone listki posiadają dodatkowo saponiny, których jednak nie znajdziemy w starszych i dojrzałych już liściach brzozy.

Liście brzozy – zastosowanie

Liście brzozy mogą być wykorzystywane w postaci suszonej, sproszkowanej lub jako płynne wyciągi, wywary i napary. Najczęściej liście brzozy pije się w postaci naparów, jednak po ostudzeniu można wykorzystywać je jako półkąpiele, dodatek do kąpieli, okłady na skórę czy jako preparat do przemywania skóry. Liście brzozy mogą być składnikiem płukanek do włosów.

Jak pić liście brzozy? Surowiec można pozyskać samodzielnie (pamiętając, aby zbierać młode liście wyłącznie z drzew rosnących z dala od fabryk, dróg czy innych miejsc narażonych na zanieczyszczenia powietrza) lub zakupić. Jest on dostępny w każdym sklepie zielarskim i ze zdrową żywnością. Następnie 1 łyżkę liści zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i parzymy pod przykryciem około 15 minut. Po upływie tego czasu napar odstawiamy (już bez przykrycia) na dodatkowe 10 minut, po czym przecedzamy. Pijemy 1/2 lub 1/3 szklanki naparu 2 razy dziennie między posiłkami.

Liść brzozy – właściwości lecznicze

Na podstawie najnowszych badań udowodniono, że ekstrakt z liści brzozy może mieć ogromne znaczenie w nowoczesnym leczeniu przeciwnowotworowym. Wykazano, że suchy wyciąg z liści brzozy brodawkowatej zaburza morfologię i funkcje komórek linii ludzkiego raka prostaty i nowotworu wątroby. Dodatkowo liście brzozy, ze względu na swój specyficzny i wyjątkowy skład:

  • działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie;
  • zmniejszają bóle stawów w przebiegu chorób przewlekłych ze względu na swoje działanie przeciwreumatyczne;
  • zmniejszają niektóre dolegliwości bólowe;
  • hamują skurcze mięśni gładkich dróg moczowych, zwiększając wydalanie moczu – działanie diuretyczne jest główną i najlepiej poznaną właściwością liści brzozy;
  • niwelują obrzęki i zmniejszają bolesność podczas napadu kolki nerkowej;
  • chronią wątrobę, choć mechanizmu działania hepatoprotekcyjnego jeszcze w pełni nie poznano;
  • działają przeciwdrobnoustrojowo, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, zwłaszcza w stosunku do Staphylococcus aureus, Legionella pneumophila, Microsporum gypseum, Escherichia coli, Helicobacter pylori oraz Candida albicans;
  • wspomagają leczenie rogowacenia słonecznego.

Liście brzozy są wykorzystywane również w kosmetologii, ponieważ chronią skórę przed szkodliwym działaniem nadmiernego promieniowania UV oraz ujednolicają jej koloryt. Ponadto leczą zmiany chorobowe wynikające z trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych problemów dermatologicznych. Napary z liści brzozy w formie okładów i toników likwidują tzw. worki pod oczami oraz zmniejszają stany zapalne oczu. Z kolei stosowane jako płukanki do włosów pozwalają odzyskać ich blask i głębię koloru, wzmacniają ich strukturę oraz pomagają w walce z łupieżem.

Liść brzozy – przeciwwskazania

Leki, preparaty i suplementy diety doustne zawierające w swoim składzie liść brzozy powinny stosować wyłącznie osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia. Można je przyjmować przez okres od 2 do 4 tygodni. Liść brzozy nie powinien być spożywany przez osoby z nadwrażliwościami lub alergiami na pyłki brzozy. Innymi przeciwwskazaniami są: niedrożność dróg moczowych, obrzęki spowodowane niewydolnością nerek lub niewydolnością mięśnia sercowego. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast ciąża, jednak kobiety ciężarne powinny skonsultować chęć picia naparów z brzozy ze swoim lekarzem.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kamińska P., Gawron-Gzella A., Znaczenie wyciągów z liści i kory brzozy w medycynie i kosmetologii, Postępy Biologii Komórki, 3/2019.
  2. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami