Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 13 lutego 2023

Utrata wagi mimo apetytuUtrata wagi mimo apetytu to problem, który może mieć rozmaite podłoże – zarówno patologiczne czyli wynikające z chorób, jak i związane ze stylem życia czy emocjami. Zawsze warto jednak przyjrzeć się temu bliżej. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zwłaszcza, gdy omawianym objawom towarzyszą również inne dolegliwości, np. zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie czy omdlenia.

Utrata wagi mimo apetytu – przyczyny

Utrata wagi przy jednoczesnym zwiększonym apetycie (zwłaszcza na niezdrową żywność, przekąski i słodycze) to zjawiska, które mogą wystąpić w przebiegu:

W przypadku wielu nowotworów utrata masy ciała (apetyt może być zwiększony bądź zachowany na stałym poziomie) stanowi czynnik zwiastujący rozwój tej choroby. Naukowcy z University of Oxford i University of Exeter przeprowadzili w tym kierunku szeroko zakrojone badanie, które objęło swym zasięgiem ponad 11,5 miliona pacjentów. Utratę wagi mimo apetytu bardzo często obserwuje się w przebiegu cukrzycy – tuż obok nadmiernego pragnienia, wielomoczu i osłabienia. Wiąże się to z niedoborem insuliny w organizmie, co z kolei prowadzi do utrzymywania się wysokiego poziomu glukozy we krwi. Organizm wykorzystuje własną tkankę tłuszczową jako źródło energii.

Odwrotnym zjawiskiem jest utrata apetytu i jednoczesne przybieranie na wadze. Może być konsekwencją diety, w której przeważają produkty spożywcze bogate w sód (sól, glutaminian sodu). Udowodniono, że aż 3-krotnie wzrasta wówczas ryzyko nadwagi i otyłości, dochodzi także do nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie, co daje efekt opuchniętego ciała. W przypadku kobiet natomiast ma miejsce podczas miesiączki.

Utrata wagi mimo apetytu – objawy

Pierwszym objawem jest nagłe chudnięcie (utrata kilogramów oraz widoczne, stopniowe smuklenie sylwetki), mimo tego, że posiłki spożywane są w dalszym ciągu jak dotychczas. Niekiedy może pojawić się wręcz nadmierny apetyt, szczególnie w stosunku do określonych grup żywności, np. słodyczy. Objawami niepokojącymi są przede wszystkim:

Jeśli jesteśmy pewni, że nasz stan zdrowia nie wynika z silnego stresu lub traumy, warto jak najszybciej udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skieruje on pacjenta na badania krwi i badanie moczu, na podstawie których wypisze skierowanie do konkretnego specjalisty. Jeśli jednak w ostatnim czasie przeżywamy silny stres lub traumę, warto skierować się od razu do psychoterapeuty, nie pomijając znaczenia badań krwi i moczu.

Utrata wagi mimo apetytu – diagnostyka

Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny tego stanu. Na tej podstawie możemy rozpocząć leczenie przyczynowe, które w większości przypadków okazuje się być skuteczne. Jeśli przyczyną jest choroba przewlekła o charakterze nieuleczalnym, np. AIDS czy cukrzyca typu 2, podstawą jest wyrównanie stanu zdrowia i regularne monitorowanie choroby. Kluczowe znaczenie ma farmakoterapia i prawidłowy styl życia. Z kolei w innych przypadkach dąży się do wyeliminowania choroby, np. przy nowotworach wdraża się leczenie onkologiczne, zaś przy bulimii rozpoczyna się dietoterapię i psychoterapię.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nicholson B., Hamilton W., O’Sullivan J., Aveyard P., Hobbs R., Weight loss as a predictor of cancer in primary care: a systematic review and meta-analysis, British Journal of General Practice, 68/2018.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Steciwko A., Wybrane zagadnienia z praktyki lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Continuo, Wrocław 2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami