Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Bladość skóryBladość skóry to popularny objaw wielu dolegliwości zdrowotnych, choć może pojawiać się również niezależnie od stanu zdrowia, jako fizjologiczna reakcja organizmu. Jeśli blada cera nie jest naturalną cechą wyglądu danej osoby, towarzyszącą od zawsze lub gdy wraz z nią występują niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Bladość skóry – przyczyny

Przedłużająca się bladość skóry najczęściej wskazuje na niedożywienie, anemię lub niedobór ważnych składników odżywczych w codziennej diecie – zwłaszcza żelaza i witamin. Takie przyczyny podejrzewa się szczególnie wtedy, gdy bladej skórze towarzyszą objawy takie jak osłabienie organizmu, nadmierna senność, skłonność do stanów depresyjnych czy zawroty głowy. Do innych możliwych przyczyn bladości skóry zaliczane są także:

  • hipoglikemia – inaczej niedocukrzenie, a więc niski poziom glukozy we krwi. Stan, na który narażone są zwłaszcza osoby chorujące na cukrzycę;
  • niedoczynność tarczycy – charakterystycznym objawem jest tutaj również stałe odczuwanie zimna, nawet w ciepłe dni;
  • zaburzenia odżywiania, np. anoreksja czy bulimia, które prowadzą do znacznego niedożywienia i problemów ze zdrowiem;
  • niedobór witaminy D;
  • zatrucia, także pokarmowe;
  • znaczna utrata krwi;
  • zażywanie narkotyków;
  • przemarznięcie;
  • zawał serca;
  • wstrząs kardiogenny lub wstrząs hipowolemiczny;
  • udar słoneczny – wskazuje na niego zwłaszcza bladość skóry i osłabienie po przebywaniu na słońcu;
  • udar mózgu;
  • choroby pasożytnicze;
  • choroby nowotworowe, a także metody ich leczenia, zwłaszcza chemioterapia.

Warto pamiętać, że bladość skóry nie zawsze wskazuje na patologię. Może wynikać z albinizmu, czyli wrodzonego stanu obejmującego całkowity brak pigmentu w skórze, przez co jest ona stale jasna i blada, a wyjście na większe słońce bez ochrony może skończyć się groźnym poparzeniem. Przy albinizmie zauważymy również jasne zabarwienie włosów i tęczówek oczu. Bladość skóry towarzyszy również skrajnym stanom emocjonalnym, zwłaszcza takim jak strach, stres czy panika. Może się pojawić przy znacznym zmęczeniu i niewyspaniu się.

Bladość skóry – jak ją rozpoznać?

Bladość skóry widać na pierwszy rzut oka. Określa się ją jako niezdrowe zabarwienie lub odpłynięcie krwi z twarzy, przez co traci ona swój blask i zdrowy wygląd. To właśnie w obrębie twarzy najintensywniej widać bladość. Bladość samej skóry twarzy nie musi wskazywać na patologię, jednak jeśli towarzyszy jej bladość warg, języka, dłoni czy jamy ustnej warto postawić na wnikliwą diagnostykę. Niepokojące są również objawy dodatkowe, takie jak np. osłabienie, zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia równowagi, duszności czy mdłości.

Diagnostyka bladości skóry

Jeśli bladość skóry jest niepokojąca, warto udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas na podstawowe badania diagnostyczne. Taki pakiet powinien zawierać:

  • badanie krwi – podstawową morfologię oraz ocenę stężenia hormonów tarczycy, kreatyniny, żelaza, witaminy D;
  • ogólne badanie moczu;
  • badanie krwi utajonej w kale.

Często taki zestaw pozwala na skuteczne rozpoznanie przyczyny pierwotnej. Na podstawie wyników badań lekarz może zawęzić pole podejrzeń i skierować pacjenta na bardziej zaawansowane i celowane badania, np. endoskopię układu pokarmowego, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.

Bladość skóry – leczenie

Należy podjąć leczenie przyczynowe, istotna jest więc diagnostyka choroby podstawowej. Przykładowo, w przypadku anemii z niedoboru żelaza konieczna, będzie modyfikacja diety oraz wprowadzenie suplementacji żelaza pod okiem lekarza. Z kolei w przypadku chorób pasożytniczych wdraża się odpowiednią farmakoterapię o działaniu przeciwpasożytniczym (należy przy tym unikać źródeł cukrów w pokarmie, które są idealną pożywką dla pasożytów). Choroby o podłożu psychicznym wymagają natomiast pomocy dietetyka i psychoterapeuty.

Bez względu na przyczynę i jeśli lekarz nie zaleci inaczej, każdego dnia należy uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Jej celem jest przede wszystkim poprawa krążenia i lepsze dotlenienie organizmu. Sprawnie krążąca krew sprawia, że skóra twarzy staje się lepiej odżywiona, a co się z tym wiąże, promienna i rumiana. Zwłaszcza, jeśli aktywność uprawiana jest na świeżym powietrzu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, aby codzienna dieta była zawsze zbilansowana i zawierała odpowiednią ilość kalorii. Nie mniejszą niż zapotrzebowanie organizmu.

Polecane produkty

Spirulina + Żelazo - naturalne wsparcie krwi
Naturalny produkt Spirulina + żelazo od bioalgi jest czysto roślinnym źródłem żelaza, wyprodukowanym wyłącznie przez Matkę Naturę. Jego biodostępność jest dzięki temu na wysokim poziomie co pozwala m.in. na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chełstowska M., Warzocha K., Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 3/2006.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami