Acerola
Acerola

Aktualizacja: 30 lipca 2022

Stluszczenie watrobyStłuszczenie wątroby jest jednostką chorobową, w której w obrębie tego ważnego organu pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej. Etiologia może być różna. Najczęściej sporą rolę w powstawaniu stłuszczenia odgrywa zbyt duże spożycie alkoholu, ale również znaczenie ma niewłaściwa dieta.

Stłuszczenie wątroby – czy jest się czego bać?

Stłuszczenie wątroby nie jest chorobą groźną, ale pod tym względem przypomina grypę. Ta ostatnia jest w zasadzie zwyczajnym katarem, dopóki nie dojdzie do powikłań. Dlatego też osoby, u których wykryto stłuszczenie wątroby, nie mają powodu do obaw. Za to powinny zdecydowanie zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed potencjalnie groźnymi następstwami tego stanu rzeczy.

Podstawowe leczenie – schudnij!

Jeśli cierpisz na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, to najprawdopodobniej jesteś osobą z nadwagą. Jeżeli nie, przyczyną choroby może być nadużywanie leków. Jednak  jest to zdecydowanie rzadszy przypadek. Dlatego pierwsze co należy zrobić, to krytyczne przyjrzenie się diecie. Co to oznacza?

Absolutnie nie musisz przechodzić od razu na diety redukcyjne i bardzo niskoenergetyczne, ponieważ na stan wątroby gwałtowne zmiany nie wpływają najlepiej. Najpierw trzeba dokonać analizy i wskazać te składniki jadłospisu, które najbardziej ją obciążają. Mogą to być:

  • tłuste mięso;
  • fast foody;
  • żywność o wysokim stopniu przetworzenia.

i inne. Po kolei należy je eliminować, a można też zastanowić się nad włączeniem do codziennej diety produktów wpływających na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. W tej roli sprawdzą się choćby czerwona herbata i Chlorella – alga, która przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Zobacz również: Algi – 7 korzyści, które mogą Cię zaskoczyć.

Dieta na wątrobę może nie wystarczyć!

Wątroba jest organem bardzo delikatnym, a przy tym jednocześnie zwykle mocno obciążonym. Sama dieta nie zawsze jest wystarczająca, aby cofnąć stłuszczenie. Zazwyczaj trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną, bo to właśnie od jej stopnia zależy jak organizm będzie gospodarował tłuszczami. Nawet proste ćwiczenia, które pobudzają przepływ krwi, mogą działać bardzo korzystnie. Również w tym przypadku nie należy spodziewać się poprawy z dnia na dzień, jednak stłuszczenie będzie ustępowało powoli.

Suplementacja? Bez przesady!

Jeśli uzgodnisz z lekarzem potrzebę suplementacji, pamiętaj, aby trzymać się jasno wytycznych. Nie podejmuj samodzielnych decyzji co do rozpoczęcia suplementacji, szczególnie jeśli w Twoim przypadku stłuszczenie wątroby może wynikać z przyjmowania leków. Każdy suplement, szczególnie syntetyczny, choćby w minimalnym stopniu obciąża wątrobę, a właśnie tego należy unikać. Suplementacja jest przydatna tylko w określonych przypadkach, dlatego należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem.

Najczęściej wykorzystane będą takie suplementy jak Chlorella czy Spirulina, ale nie w każdym przypadku lekarz będzie ich zwolennikiem. W większości przypadków lekkiego i umiarkowanego stłuszczenia wystarcza zmiana diety, bez czego i tak nie da się osiągnąć sukcesu. Tego rodzaju suplementację stosuje się w przypadkach cięższego stłuszczenia, kiedy efekt należy uzyskać jak najszybciej w celu uwolnienia wątroby od ciężaru tłuszczu.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kukla M., Hepatologia, Wydawnictwo TERMEDIA, Poznań 2017.
  2. Bukol-Krawczyk K., Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczyć czy nie leczyć?, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2010.
  3. Gulbicka P., Kanikowska A., Marciniak M., Grzymisławski M., Współczesne terapie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2018.
  4. Bukol-Krawczyk K., Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczyć czy nie leczyć?, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 1/2010.
  5. Habior A., Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby a otyłość, Problemy Nauk Medycznych, 5/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami