Jesienna wyprzedaż
Jesienna wyprzedaż

Aktualizacja: 16 sierpnia 2017

Biała rzepa - jak wpływa na nasz organizm?Biała rzepa często mylona jest z białą rzodkwią. Bardzo niesłusznie, ponieważ mimo podobnego wyglądu zewnętrznego znacznie różnią się od siebie. Co takiego w sobie kryje oraz jakie właściwości wykazuje? Oto kilka cennych informacji na temat białej rzepy.

Biała rzepa należy do roślin kapustowatych. Jej część jadalną stanowi korzeń oraz liście. Korzeń zwykle posiada kolor biały lub delikatnie czerwony.

Biała rzepa – właściwości

Biała rzepa, podobnie jak czarna rzepa zawiera w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych. Jest źródłem m.in. witamin z grupy B, witaminy A i C. Ponadto zawiera składniki mineralne takie jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, a także błonnik pokarmowy oraz olejki eteryczne. Biała rzepa jest warzywem niskokalorycznym. Może być więc spożywana, przez osoby będące nawet na diecie.

Jedzenie białej rzepy, dzięki obecnej w niej witaminie A, warunkuje prawidłowy stan skóry, przyspiesza proces przemiany materii oraz zapewnia dobre widzenie. Ze względu na zawartość witamin z grupy B takich jak biotyna, tiamina, ryboflawina, niacyna czy kwas foliowy zapobiega dolegliwościom ze strony układu sercowo – naczyniowego. Zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie mózgu, chroni płód przed wadami rozwojowymi oraz odpowiada za zdrową skórę, włosy i paznokcie.

Ze względu na zawartość w swoim składzie witaminy C, włączanie białej rzepy do swojej diety wyraźnie zwiększa odporność organizmu. Przeciwdziała również rozwojowi różnego rodzaju infekcji oraz wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. Dzięki zawartości składników mineralnych m.in. magnezu, zapobiega chorobom serca, stabilizuje pracę układu nerwowego i trawiennego oraz przeciwdziała pojawieniu się osteoporozy.

Warto wiedzieć, że spożywanie białej rzepy może łagodzić bóle reumatyczne, a także pomocne jest osobom chorym na zwyrodnienie stawów. Ponadto warzywo to wykazuje właściwości moczopędne, a co za tym idzie wpływa na naturalne oczyszczanie organizmu. Jej regularne spożywanie jest bardzo dobre dla osób mających problemy z dną moczanową, która wywołana jest odkładaniem się kwasu moczanowego w organizmie.

Biała rzepa – zastosowanie w kuchni

Białą rzepę można przygotowywać na wiele sposobów m.in. gotować, smażyć czy piec. Najczęściej warzywo to wykorzystuje się do sałatek, a także koktajli warzywnych i zup typu krem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami