Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 lipca 2023

Ubichinol a ubichinonWiele osób zastanawia się, czym jest ubichinol a ubichinon. Otóż różnice między tymi dwoma cząsteczkami wynikają zarówno z ich budowy strukturalnej, jak również z pełnionych funkcji. Obie jednak wykazują w organizmie człowieka ważne role.

Postacie koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest substancją produkowaną przez komórki i tkanki ludzkiego organizmu, a także obecną w wielu roślinnych i zwierzęcych produktach spożywczych. Występuje on w 3 różnych postaciach, jako:

  • ubichinol – postać zredukowana;
  • ubichinon – postać utleniona;
  • rodnik ubisemichinonowy – postać pośrednia.

Popularnie mówi się, że ubichinol jest aktywną postacią koenzymu Q10, dlatego obie nazwy często stosuje się zamiennie.

Funkcje związków

Pod postacią ubichinonu koenzym Q10 przenosi wodór podczas reakcji zachodzących w łańcuchu oddechowym. Można zatem określić, że jest ośrodkiem akceptującym w katalitycznych białkach łańcucha oddechowego w błonie grzebieni mitochondrialnych. Ubichinon pełni ważne funkcje w syntezie ATP, czyli jednostek energetycznych organizmu. Dzięki temu odpowiada za dostarczenie komórkom energii niezbędnej do przeprowadzenia wielu ważnych procesów.

Ubichinol jest nieutlenioną postacią koenzymu bogatą w proton. W tym przypadku można więc określić, że jest ośrodkiem dawcy we wspomnianych wyżej białkach. Jego główną funkcją jest działanie antyoksydacyjne, czyli zmiatanie w organizmu wolnych rodników tlenowych. Są to reaktywne formy tlenu, które w dużych ilościach negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd człowieka.

Występowanie

Celem oceny zawartości obu związków w organizmie człowieka pobiera się krew. W świeżo pobranej krwi aż 95% koenzymu stanowi jego zredukowana postać, czyli ubichinol. Część tego związku krążącego we krwi wykazuje zdolność samoistnego utleniania się do ubichinonu. Jednocześnie, im wyższa zawartość koenzymu Q10 (ubichinolu), tym większa ochrona ubichinonu przed utlenianiem.

Ubichinol czy ubichinon?

Analizując powyższe informacje można stwierdzić, że obie postacie koenzymu pełnią ważne funkcje. Obie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazują inne działanie, ale ich obecność uważa się za konieczną.

W związku z tym, ważne jest uzupełnianie niedoborów obu tych substancji. Ma to szczególne znaczenie w starszym wieku, gdy koenzym Q10 nie jest już syntezowany w wystarczających ilościach przez organizm, a także wśród osób narażonych na niedobory.

Ubichinon a ubichinol – co jest lepsze?

Aktywna forma jaką jest ubichinol posiada więcej elektronów mogących oddać je wolnym rodnikom. Dzięki temu czyni go bardziej wartościowy jako przeciwutleniacz w walce z nimi. Jednak utlenione właściwości jakie posiada ubichinon są znacznie lepiej dopasowane do metabolizmu energii zachodzącego w każdej komórce. Przekłada się to m.in. na znacznie wydajniejszą pracę układów organizmu (takich jak np. układu odpornościowego, układu nerwowego, układu limfatycznego, układu oddechowego).

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
  3. Littarru G., Ubichinol, Nowe spojrzenie na najbardziej aktywną postać koenzymu Q10, Wydawnictwo Mediatrix, Belgia 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami