Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 sierpnia 2022

Kwas oksolinowy - antybiotyk chinolonowy I generacji.

Kwas oksolinowy – antybiotyk chinolonowy I generacji.

Chinolony wraz z ich pochodnymi fluorochinolonami tworzą grupę chemioterapeutyków wykazujących silne działanie bakteriobójcze. Przyjmuje się je doustnie, ponieważ wykazują bardzo dobre wchłanianie z przewodu pokarmowego. Wyróżnia się aż 4 generacje tych antybiotyków, a mechanizm ich działania opiera się na uszkadzaniu struktury DNA, blokowania jego syntezy i w efekcie śmierci komórki bakteryjnej.

 

Chinolony – charakterystyka

Chinolony ulegają metabolizowaniu w wątrobie, a ich nadmiar ulega wydaleniu wraz z moczem i częściowo z kałem. Podstawowe chinolony należą do I generacji. Zaliczamy do niej między innymi:

  • kwas pipemidowy;
  • kwas nalidyksowy;
  • cinoksacynę;
  • kwas oksolinowy.

Lekami II generacji są tzw. fluorochinolony, w cząsteczce których znajduje się atom fluoru. Są to między innymi:

  • fenoksacyna;
  • pefloksacyna;
  • ciprofloksacyna;
  • temafloksacyna.

Fluorochinolony tworzą także III generację, w której charakterystycznymi lekami są:

  • grepafloksacyna;
  • pazufloksacyna;
  • sparfloksacyna;
  • lewofloksacyna.

Z kolei związkami IV generacji są naftyrydynochinolony będące pochodnymi chinolonów. Wyróżnia się tu głównie:

  • gatyfloksacynę;
  • trowafloksycynę;
  • moksyflokacynę;
  • klinafloksacynę.

Co ciekawe, poza nielicznymi wyjątkami chinolony I generacji nie znajdują już zastosowania w medycynie. Sporadycznie stosuje się je w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Zastosowanie chinolonów

Chinolony są antybiotykami o szerokim zastosowaniu, a użycie konkretnych zależy od rodzaju bakterii, która spowodowała infekcję. Leki II generacji stosowane są głównie celem unieszkodliwiania bakterii tlenowych Gram-ujemnych, a więc w leczeniu zakażeń tkanek miękkich, zapalenia gruczołu krokowego czy odmiedniczkowego zapalenia nerek. Leki III generacji wykazują większą aktywność w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, głównie paciorkowców i gronkowców, dlatego stosuje się je w leczeniu zapalenia płuc, zakażeń dróg moczowych i przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Z kolei chinolony IV generacji wykazują wzmożoną aktywność w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, beztlenowców i patogenów atypowych. Stosuje się je więc przede wszystkim w leczeniu zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ostrego zapalenia zatok obocznych nosa czy ciężkich przypadków zapalenia płuc.

Chinolony – skutki uboczne

Mimo że leki te są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, istnieje długa lista działań niepożądanych. Znajdują się na nie głównie:

W przypadku dzieci chinolony stosowane są wyłącznie celem ratowania życia, w sytuacjach niezbędnej konieczności, ponieważ w badaniach eksperymentalnych zauważono, że ich stosowanie na młodych zwierzętach trwale uszkadza chrząstkę stawową powodując nieodwracalną artropatię. W ostatnich latach wycofano kilka leków należących do chinolonów z obrotu.

Przeciwwskazania

Chinolony nie powinny być przyjmowane w przypadku następujących chorób:

Przeciwwskazaniami są również młody wiek, ciąża oraz karmienie piersią. Dodatkowo leków tych nie należą łączyć z potrawami mlecznymi, ponieważ zmniejszają one ich biodostępność.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kostkowski W., Herman Z.S., Farmakologia. Podstawy farmakoterapii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Maciejczyk A., Kruk M., Bezpieczeństwo farmakoterapii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami