Daktyle w szczególności doceniają sportowcy. Zarówno suszone jak i świeże stanowią źródło wielu składników pokarmowych jak np. cukry proste, glikogen, a także potas. Ze względu na dużą zawartość związków odżywczych daktyle wykazują szeroki wpływ na nasz organizm. Łagodzą objawy menopauzy, zapobiegają miażdżycy, a także zwalczają problem z zaparciami. Jak jeszcze przekąska ta wpływa na nasze zdrowie? Dlaczego warto je jeść? Oto odpowiedź.
Daktyle to po prostu owoce drzewa daktylowego, uprawianego od czasów prehistorycznych. W dzisiejszych czasach można jest spotkać głównie na terenach południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Owoce te, które są dostępne w Polsce, pochodzą głównie z Iranu, Tunezji i Egiptu.
Spis treści
Co kryją w sobie daktyle?
Daktyle to przede wszystkim bogactwo cukrów prostych, błonnika, salicylanów i antyoksydantów, do których zaliczany jest kwas taninowy. Ponadto w ich składzie występuje witamina A odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, witaminy z grupy B warunkujące prawidłowe funkcje mózgu oraz witamina C stanowiąca silny antyoksydant, wpływający na odporność organizmu. Dodatkowo daktyle to źródło związków mineralnych takich jak: potas, fosfor, żelazo, magnez oraz chrom.
Dlaczego warto jeść daktyle?
Daktyle są doskonałym źródłem cukrów prostych stanowiących łatwo dostępne źródło energii. Z tego właśnie względu stanowią idealną przekąskę dla sportowców oraz wszystkich tych, którym towarzyszy aktywny tryb życia. Włączanie ich do codziennej diety uzupełnia niedobory glikogenu w ustroju. Poleca się je osobom aktywnym również ze względu na potas, który w nich występuje, a to dlatego, że warunkuje prawidłową pracę mięśni, w tym również serca.
Obecny w daktylach magnez z kolei pomaga zwalczać stres, a także minimalizuje jego negatywne skutki, wapń natomiast łagodzi objawy menopauzy i osteoporozy.
Błonnik zaś usprawnia funkcjonowanie jelit jednocześnie wpływając na ich oczyszczanie. To działanie z kolei w dużym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka okrężnicy. Regularne ich spożywanie chroni organizm przed miażdżycą, a także przed powstawaniem zakrzepów w naczyniach krwionośnych.
Antyoksydanty zapobiegają powstawaniu wielu chorób, począwszy od przeziębienia poprzez stany zapalny organizmu kończąc na poważnych schorzeniach jakimi są nowotwory.
Ciekawostką jest fakt, że owoce te w krajach arabskich uważa się za afrodyzjak.
Daktyle w kuchni
Daktyle to przede wszystkim doskonała samodzielna przekąska, która stanowi alternatywę dla słodyczy. Ze względu na ich słodki smak, często wykorzystuje się je do deserów, ale również nie brakuje ich w daniach wytrawnych.
Nie każdy wie, że z daktyli produkuje się również mąkę, a także dodaje się je do miodu palmowego oraz przetworów tj. dżemy. Daktyle można także nadziewać farszem z dodatkiem boczku lub podawać w towarzystwie serów. Ze względu na słodki smak idealnie sprawdzają się jako dodatek do kawy bądź herbaty.
Daktyle w kosmetyce
Daktyle to produkt, który znalazł zastosowanie również w kosmetologii. Z owoców drzewa daktylowego pozyskiwane jest roślinnego pochodzenia DHEA – naturalny hormon steroidowy produkowany z cholesterolu w nadnerczach, powszechnie uznawany za hormon witalności. Wykazuje on właściwości regeneracyjne, ujędrniające oraz redukujące podrażnienia. Ekstrakt z daktyli stanowi składnik kremów, balsamów, lotionów, płynów do kąpieli czy kosmetyków do demakijażu.
Kto powinien unikać spożywania daktyli?
Daktyle nie powinny spożywać osoby:
- chorujące na cukrzycę
- z nieżytem żołądka
- mające problem z nadmierną ilością gazów
Jak kupować i przechowywać daktyle?
Najlepiej gdy daktyle kupowane są w całości. Podczas zakupów należy zwracać szczególną uwagę, aby nie były uszkodzone, za to powinny posiadać gładką i błyszczącą skórkę.
Daktyle to produkt dość trwały. Najlepiej przechowywać je w zamkniętym pojemniku lub w lodówce, wówczas będą nadawać się do spożycia nawet przez kilka miesięcy. Można je również przechowywać w zamrażalce.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Daktyle najczęściej dodaję do koktajli 🙂
Nie przepadam za daktylami, choć czasami dodaję do deserów, bo są dość słodkie. Nigdy nie próbowałam podawać np. do serów, ale myślę że mogą się z nimi znakomicie komponować.
Uwielbiam daktyle – kojarzą mi się z Algierią, w której spędziłem 5 lat:)