Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 18 października 2022

Pistacje - wartości odżywcze i właściwościPistacje to bardzo zdrowy produkt, a przy tym niskokaloryczny. Zaleca się je jako przekąska, która stanowi źródło wielu witamin i minerałów. Co kryją w sobie te orzechy oraz jaki wpływ wywierają na zdrowie człowieka?

Pistacje

Orzechy te nazywane są również zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia. Stanowią nasiona drzewa pistacjowego, które ukryte są w szarej łupinie. Jako jedyne wśród wszystkich orzechów posiadają karotenoidy takie jak luteina czy zeaksantyna oraz szczycą się największą ilością potasu. Drzewa pistacjowe rosną w klimatach umiarkowanych. W Polsce pistacje nie należą do popularnych gatunków orzechów. Mimo to można je spotkać niemalże w każdym sklepie.

Jakie wartości odżywcze posiadają pistacje?

Pistacje to prawdziwa bomba witaminowa. Stanowią źródło witamin z grupy B, szczególnie witaminy B6. Ponadto zawierają takie substancje jak niacyna, tiaminabiotyna, ryboflawina oraz kwas pantotenowy. Oprócz witamin orzechy te są także źródłem wielu minerałów. Są to m.in. potas, żelazo, fosfor, miedź, mangan czy magnez. Ich równie cennym składnikiem są antyoksydanty (przeciwutleniacze) jak witamina E.

Dodatkowo pistacje to orzechy, które zawierają dość sporą ilość karotenoidów, które posiadają znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Zarówno zeaksantyna jak i luteina to barwniki roślinne, które cechują się bardzo korzystnym działaniem na wzrok. Warto zaznaczyć, że pistacje stanowią również źródło błonnika, którego zadaniem jest regulacja procesów trawiennych, a także utrzymywanie właściwej masy ciała.

Właściwości pistacji

Pistacje ze względu na zawartość w swoim składzie antyoksydantów, korzystanie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Związki te hamują działanie wolnych rodników, przez co poprawiają wygląd skóry, odżywiają ją oraz hamują procesy starzenia. Udowodniony jest również korzystny wpływ antyoksydantów na naczynia krwionośne. Ponadto poprawiają profil lipidowy w organizmie oraz wyrównują poziom glukozy we krwi.

Dzięki zawartości karotenoidów, pistacje postrzegane są jako produkt, który w dużej mierze może zapobiegać groźnym chorobom oczu jak np. zwyrodnienie plamki żółtej. Ze względu na zawartość błonnika pistacje regulują pracę jelit, zapobiegając tym problemom takim jak zaparcia. Pomocne są w odchudzaniu poprzez utrzymywanie uczucia sytości długi czas.

Witamina B6, która obecna jest w pistacjach pozytywnie wpływa na układ nerwowy regulując jego pracę. Pistacje stanowią również źródło żelaza, w związku z czym powinny znaleźć się w diecie osób zagrożonych anemią. Zaleca się je również kobietom o obfitych miesiączkach.

Podsumowanie

Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że pistacje to jedne z najzdrowszych i smaczniejszych przekąsek. Ich bogaty skład oraz szerokie właściwości wpływające na stan naszego zdrowia, powinny nakłonić do częstszego ich spożywania.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami