Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 września 2023

Brukiew jadalnaBrukiew jadalna (łac. Brassica napus L. var. napobrassica) to niezwykłe, choć niedoceniane warzywo, wyróżniające się bogactwem składników odżywczych. Uważa się wręcz, że jest to jedno z najzdrowszych surowców roślinnych, dlatego warto włączyć ją do swojego menu. Można ją spożywać osobno bądź w połączeniu z innymi produktami, np. warzywami czy mięsem.

Brukiew jadalna – charakterystyka

Brukiew jadalna należy do krzyżowych warzyw okopowych, których uprawa jest bardzo popularna w wielu krajach, zwłaszcza Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz krajach skandynawskich. Pierwsze wzmianki na temat jej uprawy pochodzą już z 1620 roku. W Polsce jest warzywem szczególnie popularnym w kuchni warmińskomazurskiej, gdzie podawana jest jako strawa (duszona na gęsto i okraszana skwarkami lub polana olejem czy masłem). Brukiew poddaje się obróbce termicznej, ale można ją także mrozić, marynować oraz kisić. Kiszona brukiew jest szczególnie popularna w krajach Dalekiego Wschodu. W Finlandii warzywo to podaje się w okresie Bożego Narodzenia w postaci zapiekanki o nazwie „lattulaatikko”.

Brukiew jadalna posiada dość wysokie wymagania wodne. Brak odpowiedniej ilości wody powoduje pogorszenie smaku warzywa. Uprawa jest dość wymagająca – powinna rozpocząć się w drugim, a nawet trzecim roku po nawożeniu organicznym. Preferuje glebę przepuszczalną, bogatą w próchnicę.

Brukiew jadalna – skład

Brukiew jadalna jest bardzo dobrym źródłem witamin – zawiera duże ilości witaminy A, witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy E. Poza tym w jej składzie znaleźć można duże ilości błonnika pokarmowego oraz soli mineralnychwapń, sód, żelazo, magnez, siarka, cynk, miedź. Znajdują się w niej również cenne antyoksydanty, a także wszystkie niezbędne do życia aminokwasy w odpowiednich proporcjach.

Brukiew jadalna – właściwości zdrowotne

Brukiew jadalna jest warzywem idealnym dla osób dbających o dobrą kondycję skóry i włosów. Dzięki zawartości związków siarkowych może być pomocna w chorobach skóry, poprawia koloryt skóry, a także wzmacnia włosy i paznokcie, chroniąc przed ich rozdwajaniem się. Należy wiedzieć, że związki siarkowe są podstawowym składnikiem keratyny, która buduje skórę i jej przydatki, a także kolagenu.
Dodatkowo wykazuje właściwości przeczyszczające, wykrztuśne, moczopędne i przeciwnowotworowe. Zawiera antyoksydanty, które opóźniają procesy starzenia się tkanek i chronią przed stresem oksydacyjnym, który jest udowodnionym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych.

Badania naukowe wykazały, że regularne spożycie korzenia brukwi może zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego brukiew pozytywnie wpływa na pracę jelit i zapobiega zaparciom. Wspomaga pracę wątroby i dróg żółciowych. Jest przy tym bardzo sycąca i niskokaloryczna, dlatego poleca się ją osobom na diecie odchudzającej.

Brukiew jadalna – przeciwwskazania

Osoby z chorobami tarczycy (zwłaszcza niedoczynnością tarczycy) powinny ograniczyć spożycie brukwi ze względu na działanie wolotwórcze tego warzywa. Przeciwwskazaniem jest również alergia na tę roślinę.

Jak jeść brukiew jadalną?

Smak brukwi jadalnej przypomina połączenie kalarepy i rzodkiewki, z delikatnym posmakiem kapusty. Z całą pewnością jest to unikalna kompozycja smakowa, którą nie sposób pomylić z żadną inną. Z gotowanej brukwi można przyrządzać zupy krem oraz tradycyjne zupy warzywne. Nadaje się jako surowiec na frytki czy puree, a jej liście będą oryginalnym urozmaiceniem sałatek i surówek. Może być także smacznym dodatkiem do gulaszów mięsnych czy jednogarnkowych dań różnego rodzaju. Warzywa te można jeść samodzielnie, bez wcześniejszej obróbki czy dodania ich do innych potraw. Należy jednak pamiętać, aby obrać je ze skórki. Skórka nie nadaje się do spożycia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chojnacka R., Z kuchennego lamusa – brukiew z wieprzowiną, Trzoda Chlewna, 9/2013.
  2. Gawłowska A., 500 owoców i warzyw, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2015.
  3. Nunes M., Rutabaga, 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami