Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 marca 2024

PietruszkaPietruszka (łac. Petroselinum) to jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszym kraju. Często gości na stołach w postaci sałatek czy jako składnik niedzielnego rosołu. Bardzo słusznie, ponieważ jest bogactwem wielu składników odżywczych. Poznajmy powody, dla których warto jeść pietruszkę.

Pietruszka – charakterystyka

Pietruszka pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Do Polski przybyła w XVI wieku. Zarówno liście, korzeń, jak i owoce pietruszki wykorzystywane są szeroko w medycynie naturalnej. Wszystkie jej części wykazują działanie lecznicze np. korzeń leczy zapalenie pęcherza moczowego oraz niweluje wzdęcia, liście stanowią składnik zdrowej diety, uzupełniając w dużą ilość składników odżywczych, a owoce skutecznie łagodzą bóle menstruacyjne.

Pietruszka – skład

Pietruszka jest źródłem dużej ilości witaminy C. Jej ilość jest tu znacznie większa niż zawartość witaminy C w cytrynie. Ponadto zawiera witaminę B12, związki mineralne takie jak wapńfluor oraz chlorofil, kwas foliowy i kwas alfa-linolenowy (ALA). Zarówno w liściach, jak i w korzeniach znajdziemy liczne antyoksydanty i błonnik pokarmowy. W korzeniu pietruszki znajdują się także inne witaminy, zwłaszcza witamina A czy witamina K.

Natka pietruszki – właściwości

Natka pietruszki wykazuje wiele korzystnych oddziaływań na ludzki organizm. Przede wszystkim:

  • wzmacnia napięcie mięśni gładkich;
  • redukuje nadmiar wody w organizmie;
  • poprawia krążenie krwi;
  • usuwa toksyny i wpływa na skuteczną detoksykację organizmu;
  • świeża natka pietruszki szybko neutralizuje nieświeży oddech.

Warto spożywać natkę pietruszki w przypadku kamieni moczowych, w schorzeniach wątroby, zaburzeniach miesiączkowania oraz w stanach nerwowości. Należy pamiętać, że natkę pietruszki nie powinny spożywać kobiety w ciąży z racji możliwości zwiększenia skurczów macicy. Natomiast po porodzie stymuluje ona produkcję mleka, jednak nie należy spożywać jej w dużych ilościach, ponieważ posiada w składzie szczawiany, które mogą kumulować się w nerkach.

Korzeń pietruszki – właściwości

Cenny jest także korzeń pietruszki, który:

  • zmniejsza dolegliwości bólowe w chorobach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów;
  • niweluje objawy zapalenia pęcherza moczowego;
  • zmniejsza dolegliwości podczas miesiączki poprzez działanie rozkurczające mięśnie;
  • wykazuje działanie moczopędne, dlatego też polecany jest osobom ze skłonnością do obrzęków;
  • oczyszcza organizm z toksyn, a co za tym idzie wspomaga również pracę nerek;
  • poprzez obecność w swym składzie błonnika reguluje pracę układu pokarmowego;
  • zwiększa odporność organizmu, chroniąc go przed różnego rodzaju infekcjami.

Dzięki zawartości antyoksydantów pietruszka usuwa z organizmu szkodliwe wolne rodniki, zapobiegając tym m.in. chorobom nowotworowym. Ponadto przeciwutleniacze korzystnie wpływają na ogólny wygląd skóry, włosów i paznokci, spowalniając procesy starzenia.

Pietruszka – zastosowanie

Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie świeżej pietruszki. Warzywo gotowane lub poddawane innej obróbce termicznej traci swoje cenne właściwości. Zarówno natkę, jak i korzeń pietruszki, można wykorzystać jako zdrowy dodatek do sałatek czy innych potraw, np. zup i bulionów. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest zwykle w formie naparów i napojów.

Co zrobić z pietruszki?

Z pietruszki można przygotować wiele ciekawych potraw na przykład:

Herbata z pietruszki – przepis

2 łyżeczki natki pietruszki zalej dwoma szklankami wrzącej wody. Odczekaj 5 min, aż napar będzie gotowy. Następnie przecedź go przed spożyciem. Herbatę z pietruszki zaleca się pić 2 razy dziennie.

Odchudzający napój z pietruszką – przepis

Przygotuj następujące składniki:

  • 1 pęczek natki pietruszki;
  • świeży ogórek;
  • woda;
  • cytryna.

Pietruszkę umyj, ogórka obierz ze skórki, a następnie oba warzywa drobno pokrój i umieść w blenderze. Następnie dodaj sok z cytryny oraz szklankę wody. Wszystko dokładnie zblenduj, aż powstanie jednolity koktajl. Smacznego!

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wójcik-Stopczyńska B., Czajka J., Kiedos P., Wpływ obróbki wstępnej na zmiany zawartości związków odżywczych i azotanów (V) w korzeniach pietruszki, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 4/2016.
  2. Górnicki K., Charakterystyka wybranych surowców i produktów roślinnych w aspekcie ich utrwalania różnymi metodami, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2017.
  3. Lewandowska A., Warzywa, które leczą, Wydawnictwo RM, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami