Kolagen do picia
Kolagen do picia

Nieprzyjemny zapach z ustNieprzyjemny zapach z ust zwany jest fachowo halitozą. Jej definicja obejmuje występowanie przykrego zapachu z ust związanego z obecnością różnych związków chemicznych (przede wszystkim lotnych związków siarki) w powietrzu wydychanym z jamy ustnej. Istnieje wiele przyczyn tego stanu. Najczęściej łączą się one z niedostateczną higieną jamy ustnej, choć równie dobrze mogą wskazywać na choroby ogólnoustrojowe.

Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny

Fizjologicznymi przyczynami nieświeżego oddechu są najczęściej procesy gnilne resztek pokarmowych zachodzące w jamie ustnej. Ten typ halitozy stanowi blisko 90% wszystkich przypadków. Nieprzyjemny zapach z ust nasila się w sytuacjach, gdy unikamy codziennego szczotkowania zębów i nitkowania przestrzeni międzyzębowych, gdzie gromadzą się nie tylko resztki jedzenia, ale również płytka nazębna bogata w bakterie. Do najczęstszych przyczyn halitozy związanych bezpośrednio z jamą ustną zaliczamy:

  • obecność kamienia nazębnego;
  • stany zapalne błon śluzowych i przyzębia;
  • zapalenie miazgi zęba;
  • próchnicę.

Coraz większe znaczenie przypisuje się ponadto powstawaniu nalotu na języku. Osad ten tworzą przede wszystkim złuszczające się komórki nabłonka, resztki pokarmowe, białka śliny, kawa, herbata, nikotyna oraz bakterie. Z kolei do najczęściej diagnozowanych ogólnoustrojowych przyczyn nieświeżego oddechu zaliczamy:

Nietypowym zjawiskiem jest również tzw. pseudohalitoza. Odnosi się do sytuacji, w której pacjent uskarża się na występowanie nieprzyjemnego zapachu, jednak nie jest on wyczuwalny dla osób trzecich. Problem ma podłoże psychiczne.

Nieprzyjemny zapach z ust – charakterystyka

W nieświeżym oddechu stwierdzono obecność lotnych związków takich jak:

  • aminy;
  • siarkę;
  • krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe;
  • pochodne fenylu;
  • alkohole;
  • związki azotowe;
  • ciała ketonowe.

Najczęściej stwierdza się jednak lotne związki siarki, których woń opisywana jest jako zapach gotowanej kapusty, zgniłych jaj czy nawet kału. Zapach amin kojarzony jest z zapachem rozkładających się zwłok, natomiast pozostałe związki mogą przypominać woń rozkładających się tłuszczów bądź sfermentowanych owoców.

Jeśli wraz z nieprzyjemnym zapachem z ust pacjent wskazuje na objawy dodatkowe, z całą pewnością wymaga szczegółowej diagnostyki. W przypadku pojawienia się bólu zęba w 99% przypadków przyczyna lokalizuje się właśnie w obrębie zęba (np. próchnica, stan zapalny przyzębia). Jeśli natomiast pojawiają się objawy takie jak ból głowy, przewlekłe zmęczenie, częstomocz, przyczyn szuka się raczej wśród chorób ogólnoustrojowych.

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust, jeśli wynika z przyczyn chorobowych, zawsze wymaga wdrożenia leczenia przyczynowego. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa, który dokona szczegółowego przeglądu uzębienia i wyleczy ubytki oraz stany zapalne. Jeśli nie występują, przyczyną prawdopodobnie jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Warto więc zdecydować się na profesjonalną higienizację zębów, obejmującą piaskowanie, skaling oraz fluoryzację. Zaleca się wykonywanie takiego pakietu przynajmniej raz w roku, choć docelowo powinna odbywać się raz na 6 miesięcy.

W warunkach domowych należy codziennie szczotkować zęby (najlepiej z użyciem dokładniejszej szczoteczki elektrycznej bądź sonicznej), jak również nitkować przestrzenie międzyzębowe przed każdym szczotkowaniem zębów. Jeśli chcemy odświeżyć oddech w ciągu dnia można sięgnąć po bezcukrowe, miętowe gumy do żucia bądź odkażające płyny do płukania jamy ustnej. Osoby z halitozą mogą również wprowadzić do swojej diety szałwię lekarską, tymianek, miętę, kefiry i naturalne jogurty.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sroczyk Ł., Kawala B., Halitoza – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 2/2011.
  2. Lewandowski B., Niedziela W., Stojałowski S., Wojnar J., Martiszek K., Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Wydawnictwo UR, 2013.
  3. Dudzik A., Chomyszyn-Gajewska M., Pseudohalitoza i halitofobia, Przegląd Lekarski, 5/2014.
  4. Pieniążek A., Pietrzak M., Halitoza – etiologia, metody diagnostyczne i leczenie, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami