Serdecznik pospolity - właściwości i zastosowanie

Serdecznik pospolity – właściwości i zastosowanie

Serdecznik pospolity - właściwości i zastosowanieSerdecznik pospolity to wbrew pozorom roślina powszechnie występująca w Polsce, którą ceni się ze względu na właściwości wzmacniające pracę mięśnia sercowego. W związku z tym często rekomenduje się tę roślinę jako naturalny lek w tachykardii czy nadciśnieniu.

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity z racji swojego dość charakterystycznego wyglądu nazywa się również lwim ogonem. Roślinę tę można spotkać m.in. na osiedlach mieszkaniowych czy poboczach dróg, szczególnie tych suchych i dobrze nasłonecznionych. Ziele serdecznika pospolitego zbiera się nawet kilka razy do roku, a następnie poddaje procesom suszenia w temperaturze około 35 stopni Celsjusza.

Właściwości serdecznika pospolitego

Serdecznik pospolity stanowi źródło silnych przeciwutleniaczy, a jego główną funkcją jest regulacja poziomu ciśnienia krwi oraz zwiększanie wydolności mięśnia sercowego. W jego składzie znaleźć można również garbniki, związki mineralne, cholinę, saponiny, antocyjany, flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne, trójterpeny i żywice. Dzięki obecności tak szerokiej gamy związków aktywnych, serdecznik charakteryzuje się również działaniem uspokajającym i nasennym.

Roślina ta posiada także właściwości moczopędne, z tego względu wykorzystuje się ją w profilaktyce schorzeń nerek. Jego dobroczynne właściwości sprawdzają się przypadku menopauzy, bolesnych menstruacji, a także przy nadczynności tarczycy i tachykardii. Natomiast spożywanie nalewki z serdecznika natomiast wskazane jest w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak np. wzdęcia, ból brzucha, uczucie przepełnienia, a także zaparcia. Jest to wskazane, ponieważ pobudza syntezę soków żołądkowych.

Serdecznik pospolity charakteryzuje się również działaniem uspokajającym, które znajduje zastosowanie w bólach migrenowych oraz depresji.

Działanie serdecznika pospolitego wykorzystuje się również w leczeniu dolegliwości ze strony górnego układu oddechowego. Jego stosowanie zaleca się przy astmie, uciążliwym kaszlu, bólu w klatce piersiowej oraz zaburzeniach oddychania.

Oprócz zastosowania ogólnego, ziele serdecznika pospolitego zaleca się również miejscowo w formie okładów np. na obrzmiałe piersi, oparzenia, skaleczenia czy inne uszkodzenia skóry.

Można również wykorzystać roślinę do kąpieli, gdzie będzie spełniała funkcje typowo odprężające i kojące stany zapalne.

Kto powinien unikać spożywania serdecznika pospolitego?

Spożywania tej rośliny powinny szczególnie wystrzegać się:

  • kobiety karmiące piersią
  • kobiety w ciąży
  • osoby przyjmujące leki (spożycie serdecznika powinny skonsultować wcześniej z lekarzem prowadzącym)

Czy serdecznik pospolity wywołuje skutki uboczne?

Działania niepożądane związane z przyswajaniem serdecznika pospolitego mogą pojawić się na skutek zastosowania większej dawki niż 3 gramy sproszkowanego ekstraktu. Wówczas może wystąpić biegunka, ból głowy, krwawienia z macicy, stany zapalne żołądka.

Jak uprawiać serdecznik pospolity?

Serdecznik pospolity zwykle rośnie dziko, jednak nie wyklucza to możliwości jego uprawy w przydomowym ogródku. Nasiona należy zasiać już w okresie zimowo-wiosennym, jednak na efekty należy trochę poczekać. Wzrost nasion będzie dopiero widoczny po upływie 2 lat. Późniejsza pielęgnacja polega jedynie na spulchnianiu gleby, w której znajduje się ziele.

Olej z czarnuszki
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie - 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *