Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 lipca 2023

Wetiweria pachnącaWetiweria pachnąca (łac. Vetiveria Zizanoides) to gatunek trawy pochodzący z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Dzikie i kontrolowane uprawy spotyka się jednak w wielu innych miejscach o klimacie tropikalnym. Jest to roślina o sporym znaczeniu terapeutycznym i kosmetycznym, często bywa wykorzystywana w ziołolecznictwie i aromaterapii. Cenne są zwłaszcza jej olejki eteryczne.

Wetiweria pachnąca – charakterystyka

Wetiweria pachnąca tworzy zwarte kępki traw o rozgałęzionym kłączu. Jest rośliną wieloletnią, wysiewaną do doniczek całorocznie. Nasiona można zakupić również w polskich sklepach. Wysiewa się je na głębokość około 5 mm, natomiast po wschodzie nasion przepikowuje się po kilka siewek do jednego pojemnika. Roślina potrzebuje wilgoci, dlatego należy regularnie kontrolować stan gleby.

Wetiweria pachnąca uprawiana jest z wielu powodów, nie tylko w celach leczniczych i kosmetycznych. Należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych traw, jej system korzeniowy rozrasta się bardzo dobrze, w efekcie czego zapobiega przed erozją gleby i zapewnia jej dobrą stabilizację. Wetiweria posiada egzotyczny, złożony i intensywny aromat, który docenia się zwłaszcza w branży perfumeryjnej. Naturalny olejek wetiweriowy jest wykorzystywany w produkcji luksusowych perfum, m.in. marek: Guerlain, Dolce&Gabbana czy Chanel. Jego zapach można opisać jako drzewny, słodki, lekko karmelowy, dymny i korzenny.

Wetiweria pachnąca – właściwości terapeutyczne

Właściwości terapeutyczne wykazują kłącza i korzenie tej rośliny. W Indiach wciąż wykorzystuje się je do wykonywania tradycyjnych pachnących wachlarzy, zaś w innych krajach służą do pozyskiwania cennych olejków eterycznych. Olejek z wetiwerii:

  • ułatwia zasypianie, przeciwdziałając bezsenności;
  • pielęgnuje skórę, regenerując ją i nawilżając;
  • opóźnia powstawanie zmarszczek i zmniejsza ich widoczność;
  • ma działanie aseptyczne, przez co można go stosować wspomagająco w walce z trądzikiem;
  • odpręża;
  • zmniejsza stany zapalne;
  • działa jako afrodyzjak.

Można go stosować zewnętrznie. Świetnie nada się do masażu relaksacyjnego, kąpieli, wcierania w zmienioną chorobowo skórę czy jako dodatek do domowych kosmetyków i dyfuzorów zapachowych. Idealnie łączy się z innymi olejkami, zwłaszcza olejkiem z awokado, olejkiem jojoba, olejkiem migdałowym, które wzajemnie zwiększają swoje działanie. Z kolei w aromaterapii warto połączyć go z olejkiem sandałowym, olejkiem cedrowym, olejkiem paczulowym lub olejkiem jaśminowym, uzyskując tym samym niesamowitą kompozycję zapachową. Wskazaniami do zastosowania wetiwerii pachnącej są przede wszystkim:

To roślina, której właściwości zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami.

Wetiweria pachnąca – przeciwwskazania

Roślina nie nadaje się do użytku w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz przy uczuleniu na olejek wetiweriowy lub niektóre pyłki traw. W przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, choć nie ma badań potwierdzających szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. Wręcz przeciwnie, specjaliści ziołolecznictwa i aromaterapii polecają produkt celem odprężenia ciała w ciąży, jednak w niewielkich ilościach.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bhushan B., Sharma S., Singh T., Singh L., Vetiveria zizanioides (Linn.) Nash : A pharmacological overview, International Research Journal of Pharmacy, 4/2013.
  2. Balasankar D., Vanilarasu K., Preetha S., Rajeswari S., Umadevi M., Bhowmik D., Traditional and Medicinal Uses of Vetiver, Journal of Medicinal Plants Studies, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami