Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej z awokadoOlej z awokado to jeden z najcenniejszych roślinnych olejów, zwany również olejem 7 witamin w związku z ich wysoką zawartością. Tym właśnie wyróżnia się na tle innych olejów. Można go stosować zarówno w kosmetologii i pielęgnacji włosów, jak i w kuchni. Najlepiej sprawdza się olej tłoczony na zimno, który zawiera w składzie najwięcej cennych związków aktywnych.

Olej z awokado – skład

Jako że olej z awokado zwany jest olejem 7 witamin, warto wymienić je na samym początku:

Olej ten stanowi bogate źródło:

Najbardziej charakterystycznym składnikiem tego produktu jest jednak awokadyna. Aby mieć pewność, że wszystkie powyższe składniki znajdują się w produkcie, należy wybierać oleje tłoczone na zimno, przechowywane w ciemnych, szklanych buteleczkach.

Właściwości oleju z awokado

Olej z awokado wykazuje bardzo korzystny wpływ na zdrowie konsumenta:

Olej z awokado sprawdza się w pielęgnacji skóry. Zawiera wszelkie witaminy, które są kluczowe są zachowania jędrności, wytrzymałości i zdrowia skóry. Skwalen występuje naturalnie w łoju i posiada właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze. Dzięki temu natłuszcza skórę, a także może łagodzić objawy wielu schorzeń dermatologicznych. Z kolei awokadyna silnie regeneruje skórę, chroni ją przed uszkodzeniami i przyspiesza gojenie się uszkodzeń. Olej z awokado nadaje się do pielęgnacji każdej skóry, w szczególności jednak poleca się go posiadaczom skóry suchej, dojrzałej, skłonnej do egzemy i łuszczycy.

W przypadku pielęgnacji włosów nadaje się zwłaszcza do włosów wysokoporowatych i średnioporowatych. Tworzy na powierzchni pasm barierę ochronną, chroniącą przed nadmierną utratą wilgoci. To niezwykle istotne, gdyż rozchylone łuski z łatwością pozwalają przenikać wodzie w głąb struktury włosa, ale również sprzyjają jej wyparowywaniu. W efekcie włosy są nawilżone i gładkie. Dodatkowo olej z awokado sprawia, że włosy stają się lśniące i przestają się puszyć. Ich stylizacja jest więc łatwa i trwała.

Olej z awokado w kuchni

Na oleju z awokado tłoczonym na zimno nie należy podgrzewać potraw ani ich smażyć. Produkt nie nadaje się do obróbki termicznej, podczas której traci cenne wartości. Świetnie sprawdzi się natomiast do wszelkich surówek i sałatek, można dodać jego odrobinę do dań jednogarnkowych, kapustnych i zawierających groch (już po nałożeniu na talerz). Jeśli zależy nam na świadomej suplementacji, można dodać trochę oleju z awokado do smoothies i koktajlów. Dobrze sprawdzi się do przekąsek, np. jako dressing do pomidorów i mozzarelli lub serów i mięs. Posiada delikatny, lekko owocowy smak i bogaty aromat.

Olej z awokado – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do spożywania awokado są:

  • uczulenie na awokado;
  • zaawansowane choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego;
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Uczulenie jest przeciwwskazaniem bezwzględnym, jednak w pozostałych przypadkach przyjmowanie oleju z awokado należy skonsultować z lekarzem. Olej z awokado jest produktem bezpiecznym dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dla dzieci.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami