Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 lutego 2024

Przerost błony śluzowej macicy to jedna z najczęstszych przyczyn krwawień u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, choć może pojawiać się także cyklicznie u kobiet młodszych w związku z comiesięcznymi zmianami hormonalnymi. Mianem tym określa się patologiczne zwiększenie grubości śluzówki macicy, zwanej endometrium.

Przerost błony śluzowej macicy

Przerost błony śluzowej macicy – charakterystyka

Przerost błony śluzowej macicy zwany jest także rozrostem endometrium. Stanowi rozpoznanie histopatologiczne wyróżniające się nadmierną proliferację gruczołów błony śluzowej macicy, czemu towarzyszy zwiększenie stosunku gruczołów do zrębu. WHO wyróżnia następujące rodzaje tego zjawiska:

  • rozrost prosty – zmiana proliferacyjna z minimalnym skręceniem i zagęszczeniem gruczołów oraz obfitym podścieliskiem pomiędzy gruczołami;
  • rozrost złożony – gruczoły cechują się wysokim stopniem skręcenia i zagęszczenia, mogą jednak różnić się rozmiarem. Zajmują powierzchnię znacznie większą niż uciskane przez nie skąpe podścielisko;
  • rozrost prosty atypowy – z ryzykiem rozwoju nowotworu;
  • rozrost złożony atypowy – z ryzykiem rozwoju nowotworu.

W przypadku przerostów atypowych ryzyko rozwoju raka tej okolicy wynosi aż 23%. Przeważnie jest to rak gruczołowy typu endometrioidalnego, o stosunkowo niewielkiej złośliwości i dość powolnym rozwoju.

Przerost błony śluzowej macicy – przyczyny

Przyczyną przerostu błony śluzowej macicy działanie hormonów, w szczególności estrogenów, które nie są równoważone progesteronem. Estrogeny powodują proliferację, a progesteron – przemianę wydzielniczą, poprzedzającą złuszczenie endometrium macicy. W fizjologicznie przebiegającym cyklu menstruacyjnym u kobiety w fazie proliferacji działanie estrogenów inicjuje m.in.: wzrost i wykształcenie się gruczołów endometrium, pogrubienie podścieliska, wzrost naczyń spiralnych, pojawienie się receptorów estrogenowych i progesteronowych. W dalszej kolejności ciałko żółte wydziela progesteron, który mimo stałej stymulacji estrogenowej blokuje dalszy wzrost błony śluzowej trzonu macicy. Stanowi to fizjologiczne ograniczenie procesu rozrostu. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, występuje krwawienie miesięczne i cały cykl zaczyna się od nowa. W takich sytuacjach obserwuje się fizjologiczny przerost błony śluzowej macicy, będący przygotowaniem tego narządu do implantacji zarodka. Przy braku zapłodnienia endometrium ulega złuszczeniu, co również jest w pełni naturalne.

Z różnych przyczyn zdrowotnych może jednak nie nastąpić opisana równowaga hormonalna, np. progesteron nie jest wydzielany w odpowiednich ilościach lub zachodzi nadmierna produkcja estrogenów. Możliwe patologiczne przyczyny przerostu błony śluzowej macicy:

  • guzy jajnika produkujące estrogeny;
  • terapia estrogenowa i inne rodzaje hormonalnej terapii zastępczej, prowadzone zwykle u kobiet przechodzących menopauzę;
  • leczenie tamoksyfenem, zazwyczaj mające miejsce przy raku sutka;
  • otyłość;
  • guzy kory nadnerczy produkujące androgeny;
  • zespół policystycznych jajników.

Nieinwazyjną metodą wstępnej oceny endometrium macicy jest badanie USG, obecnie standardowo wykonywane z wykorzystaniem głowicy dopochwowej. Uzupełniająco przeprowadzania się jednak również cytologię, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy.

Objawy przerostu błony śluzowej macicy

Najczęściej występującym objawem przerostu błony śluzowej macicy nieprawidłowe krwawienie z jamy macicy. Może się ono pojawić np. u kobiet po menopauzie, u których niemożliwe jest już wystąpienie menstruacji. U kobiet młodszych krwawienia i plamienia pojawiają się między kolejnymi miesiączkami. Problem ten może utrudniać zajście w ciążę. Zwykle jednak nie wiąże się z występowaniem innych dolegliwości.

Przerost błony śluzowej macicy – leczenie

Metoda terapii zależy głównie od typu histopatologicznego rozrostu, wieku pacjentki i ogólnego stanu zdrowia. Kobietom w wieku okołomenopauazlnym i pomenopauzalnym z rozrostem z atypią zaleca się usunięcie macicy. Natomiast u kobiet z rozrostami bez cech atypii komórkowej leczenie polega na podawaniu syntetycznych gestagenów. Ostatnimi czasy popularnością cieszy się alternatywny sposób leczenia rozrostu endometrium pod postacią podawania naturalnego progesteronu.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kołodyńska A., Wawrysiuk S., Semczuk A., Rozrosty endometrium – diagnostyka i leczenie, Ginekologia po Dyplomie, 2/2021.
  2. Bobin L., Malinowska A., Rozrosty endometrium – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 4/2007.
  3. Szymańska B., Gardyszewska A., Pabich J., Czajkowski K., Rozrosty endometrium: skuteczność leczenia naturalnym mikronizowanym progesteronem podawanym dopochwowo, Przegląd Menopauzalny, 2/2006.
  4. Kołodziejczak M., Knapp P., Kuźmicki M., Knapp P., Aktualne możliwości monitorowania oraz zachowawczego leczenia nienowotworowych rozrostów błony śluzowej macicy, Ginekologia Polska, 82/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami