Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wysypka na plecach u dzieckaWysypka na plecach u dziecka może mieć wiele przyczyn. Często są to potówki, które zwłaszcza u małych dzieci, pojawiają się stosunkowo często. Może jednak wskazywać na choroby przewlekłe (np. atopowe zapalenie skóry) lub choroby zakaźne (np. ospę wietrzną). Dlatego pojawienie się wysypki na plecach u dziecka warto skonsultować z lekarzem pediatrą.

Wysypka na plecach u dziecka – przyczyny

Potówki to niewielkie krostki powodujące świąd, które pojawiają się na ciele dziecka niezależnie od wieku (jednak najczęściej u noworodka i niemowlaków). Są konsekwencją przegrzania ciała. Na plecach dziecka mogą więc rozwijać się w sytuacjach, gdy śpi ono na plecach, jest grubo ubrane i dodatkowo nakryte lub gdy w jego pokoju panują wysokie temperatury. Innymi słowy, czynnikami ryzyka potówek są wszelkie sytuacje, w których dochodzi do nadmiernej potliwości ciała dziecka.

Równie częstą przyczyną jest ospa wietrzna. W jej przebiegu czerwone plamki i krostki w pierwszej kolejności pojawiają się właśnie na tułowiu, na brzuchu i plecach dziecka. Po kilku dniach rozprzestrzeniają się na całe ciało i przybierają postać pęcherzyków wypełnionych płynem, powodujących świąd. Najczęściej chorują dzieci między 5. a 9. rokiem życia.

Wysypka alergiczna to kolejna możliwa przyczyna. Może być reakcją na alergeny zawarte w pożywieniu, jednak jeśli ogranicza się wyłącznie do samych pleców, warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom do pielęgnacji ciała lub środkom piorącym, w których pierze się odzież dziecka.

Inne możliwe przyczyny:

Niekiedy wysypka jest reakcją organizmu na podrażnienia skóry, np. spowodowane szorstkim materiałem bluzki lub kocem, na którym dziecko leży.

Wysypka na plecach u dziecka – objawy

Znaczna większość przypadków wysypki przebiega łagodnie i dobrze reaguje na leczenie. Wysypka najczęściej przybiera postać drobnych, rozsianych krostek przypominających pokrzywkę. Objawami, które zwykle jej towarzyszą, są świąd, zaczerwienienie i niekiedy delikatne pieczenie. W zależności od przyczyny wysypki, u dziecka pojawić się mogą objawy takie jak gorączka, bóle brzucha, wymioty czy łuszczenie się skóry. Do grona objawów niepokojących, które zawsze są wskazaniem do wizyty u lekarza, zaliczamy następujące:

  • gorączka, dreszcze;
  • ból skóry;
  • uporczywy świąd zmuszający dziecko do rozdrapywania krost;
  • wybroczyny i zasinienia pojawiające się po ucisku skóry;
  • wypływanie surowiczej lub ropnej wydzieliny z krost i pęcherzyków;
  • wykwity lokalizujące się na błonach śluzowych.

Jeśli wysypka na plecach utrzymuje się dłuższy czas, należy wykonać skórny panel alergiczny. Choroby zakaźne związane z wystąpieniem wysypki leczy lekarz pediatra, natomiast z problemami przewlekłymi najlepiej zgłosić się do dermatologa dziecięcego.

Wysypka na plecach u dziecka – leczenie

Stosuje się leczenie przyczynowe. Przy infekcjach wirusowych należy przeczekać chorobę, dbając o lekkostrawną dietę dziecka, wysokie nawodnienie oraz odpoczynek. Infekcje bakteryjne leczy się za pomocą antybiotyków, z kolei wszelkie dermatologiczne choroby przewlekłe – odpowiednio dobraną pielęgnacją i farmakoterapią miejscową. Przy pieluszkowym zapaleniu skóry należy jak najczęściej wystawiać skórę dziecka na powietrze. Jeśli przebywamy w domu, najlepiej zdjąć ubranko i pieluszkę, aby skóra mogła „oddychać” i tym samym goić się.

Wspomagająco można sięgać po domowe sposoby łagodzące zmiany skórne. Jednym z nich są kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku. Można również miejscowo wykonywać chłodzące okłady z aloesu. Na odparzenia dobrze sprawdzą się maści z dodatkiem cynku. Jeśli dziecko jest starsze, można podawać mu napar z mięty, który działa podobnie do leków przeciwhistaminowych.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M., Dermatologia dziecięca w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
  2. Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  3. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
  4. Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami