Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 kwietnia 2023

Wysypka wokół ust u dzieckaWysypka wokół ust u dziecka może mieć wiele przyczyn, zarówno mniej, jak i bardziej niepokojących. Bywa naturalną reakcją organizmu, np. na ząbkowanie, jednak równie dobrze może wskazywać na alergie czy schorzenia dermatologiczne wymagające leczenia. Bez względu na jej intensywność czy długość trwania, zawsze warto skonsultować ją z lekarzem pediatrą lub dermatologiem dziecięcym.

Wysypka wokół ust u dziecka – przyczyny

Bardzo często wysypka ograniczona wyłącznie do okolic ust u dziecka towarzyszy ząbkowaniu. Wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych ma miejsce zwykle w okolicach 6. miesiąca życia, może jednak nastąpić wcześniej lub później o kilka miesięcy. Poza charakterystycznym obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł, u niektórych dzieci pojawia się wysypka wokół ust. Dzieje się tak, ponieważ wyrzynanie się zębów stymuluje gruczoły ślinowe do wzmożonej produkcji śliny, w której znajdują się enzymy o działaniu podrażniającym. Inne możliwe przyczyny wysypki wokół ust u dziecka:

Wysypka może mieć różny charakter, co pozwala zawęzić obszar możliwych przyczyn.

Wysypka wokół ust u dziecka – objawy

Najczęściej wysypka wokół ust manifestuje się pod postacią drobnych, czerwonych i mnogo rozsianych krostek. Lokalizuje się wokół ust, nie rozprzestrzeniając się na inne partie ciała. Przy przewlekłych chorobach dermatologicznych (AZS, ŁZS) może przybierać formę plam i łuszczących się powierzchni skóry. Objawami, które mogą współtowarzyszyć wysypce wokół ust, są:

  • świąd zmuszający do ciągłego drapania się i dotykania zajętej okolicy;
  • niewielki obrzęk;
  • łuszczenie się skóry;
  • pękanie ust;
  • zajady;
  • zapalenie dziąseł;
  • afty i nadżerki na tkankach miękkich wewnątrz jamy ustnej.

Jeśli wysypka ma charakter grzybiczej lub bakteryjnej infekcji, jej drapanie może skutkować rozprzestrzenieniem się jej na inne części twarzy, a nawet całego ciała. Zawsze jednak ognisko pierwotne lokalizuje się wokół ust. Przy alergiach pokarmowych charakterystycznymi objawami będą ponadto bóle brzucha, nudności, problemy z wypróżnianiem się czy wzdęcia i gazy o nieprzyjemnym zapachu.

Wysypka wokół ust u dziecka – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny wysypki. Przy ząbkowaniu należy po prostu przeczekać okres niemowlęcy, dbając o higienę jamy ustnej i twarzy dziecka. Stosuje się metody objawowe, zmniejszające dyskomfort i ból podczas ząbkowania, np. gryzaki schłodzone wcześniej w lodówce. Przy infekcjach bakteryjnych miejscowo stosuje się antybiotyki, zaś przy grzybiczych – maści przeciwgrzybicze. Atopowe zapalenie skóry i inne schorzenia przewlekłe wymagają długotrwałego postępowania pod postacią regularnego stosowania indywidualnie dobranych kosmetyków (kremy, maści, lotiony, żele).

Przy reakcjach alergicznych należy zdiagnozować alergen i wykluczyć go z życia dziecka. Jeśli jest to składnik znajdujący się w orzechach, należy unikać podawania dziecku orzechów. Natomiast gdy dziecka ma uczulenie na konkretną pastę do zębów, należy zamienić ją na inną. Podobnie sytuacja prezentuje się z kosmetykami. Przy podejrzeniu alergii powinno się wykonać skórny panel alergiczny.

Jeśli wysypka pojawia się bez konkretnej przyczyny, a alergia zostanie wykluczona, należy wykonać badanie krwi. Podstawą jest podstawowa morfologia, jednak warto rozszerzyć diagnostykę o ocenę poziomu witamin i żelaza, a także o ocenę hormonów tarczycy.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M., Dermatologia dziecięca w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
  2. Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami