Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 stycznia 2023

Co na wzdęcia?Warto wiedzieć co na wzdęcia brać, aby nie zmagać się z tym nieprzyjemnym i niekomfortowym zjawiskiem. Zwłaszcza, jeśli nie jest jednorazowym epizodem, lecz ma charakter przewlekły lub występuje bardzo często. Przede wszystkim rekomenduje się diagnostykę pod kątem schorzeń układu pokarmowego, znacznie częściej wynika jednak z nieodpowiedniego stylu życia i niezdrowej diety.

Co na wzdęcia?

U zdrowego człowieka całkowita objętość gazów w przewodzie pokarmowym mieści się pomiędzy 150 a 200 ml. Pamiętajmy, że gazy nie są niczym niepokojącym – w umiarkowanej ilości oddajemy je każdego dnia. Inaczej wygląda sytuacja z bolesnymi wzdęciami. Poniżej przedstawiamy skuteczne i całkowicie bezpieczne sposoby niwelujące wzdęcia.

Zmiana diety

Bardzo często przyczyną powstawania wzdęć jest dieta bogata w błonnik. Błonnik jest składnikiem potrzebnym, jednak jego nadmiar w diecie może przyczyniać się do gazów i bolesnych wzdęć brzucha. Jeśli zmagamy się z takim problemem, warto ograniczyć spożycie ciemnych produktów pełnoziarnistych na rzecz produktów pszennych. Odwrotna sytuacja ma miejsce na dietach niskoresztkowych – także wtedy mogą pojawiać się wzdęcia, dlatego należy wówczas częściej sięgać po pieczywo graham czy ciemne makarony. Pierwszym etapem usuwania wzdęć jest więc przyjrzenie się swojej codziennej diecie, przede wszystkim pod kątem zawartości błonnika pokarmowego.

Aby unikać wzdęć należy zrezygnować z napojów gazowanych, jak również ograniczyć spożycie produktów wzdymających:

Nawet kawa i wszelkie napoje zawierające kofeinę mogą powodować wzdęcia. Warto natomiast sięgnąć po produkty, które pomagają w prawidłowym formowaniu się stolca i nie powodują tworzenia się nadmiaru gazów w jelitach – m.in naturalne jogurty, maślanka, kefir czy otręby pszenne.

Na koniec warto wspomnieć, że wszelkie nietolerancje pokarmowe również wiążą się z występowaniem wzdęć i nadmiernych gazów. Jeśli więc osoba uczulona na laktozę wypije szklankę mleka z całą pewnością będzie zmagać się z objawami gastrycznymi. Osoby z częstymi i długo trwającymi wzdęciami, zwłaszcza gdy nasilają się one po posiłku, powinny rozważyć wykonanie pokarmowych testów alergicznych.

Zioła na wzdęcia

Na wzdęcia niezwykle skuteczne okazują się być niektóre zioła. Tonizują pracę układu pokarmowego i układu nerwowego, działają rozkurczowo i dostarczają przy tym cennych składników (np. antyoksydantów). Wystarczy 30 minut po posiłku lub w momencie wzdęć pić drobnymi łyczkami napar ziołowy. Najlepiej sprawdzają się: szałwia lekarska, koper włoski, arcydzięgiel lekarski, mięta pieprzowa, melisa lekarska i bylica piołun. Herbatka nie może być zbyt gorąca, najlepiej, aby po zaparzeniu odstawić ją na 10-15 minut i dopiero wypić.

Z niektórych ziół można przygotować również specjalne mieszanki na wzdęcia. Przykładem jest choćby gorczyca biała – wystarczy 2 łyżeczki świeżo rozgniecionych nasion zalać szklanką wody i odstawić na noc w ciepłe miejsce. Podczas wzdęć pijemy 1/4 szklanki takiego wyciągu 3 razy dziennie. Zioła można również dodawać w większych ilościach do potraw, nie tylko tych wzdymających i ciężkostrawnych. Zalecanymi ziołami są tymianek, rozmaryn, kardamon, oregano i bazylia. Z kolei osoby preferujące dania i napoje na słodko powinny na stałe wprowadzić do jadłospisu cynamon, również o działaniu przeciwwzdymającym.

Aktywność fizyczna na wzdęcia

Mało która czynność pomaga na wzdęcia w tak dużym stopniu, jak umiarkowana aktywność fizyczna. Stymuluje ona jelita do delikatnego przesuwania się w jamie brzusznej, przez co nadmierne powietrze w nich zalegające sprawnie kieruje się ku odbytnicy. Można więc po prostu wybrać się na spacer lub w momencie silniejszych wzdęć wykonać kilka prostych ćwiczeń – maksymalne przysiady na szeroko rozstawionych nogach, skłony tułowia, skrętoskłony, krążenia nogami czy biodrami. W większości przypadków już 15 minut spaceru korzystnie wpłynie na przemianę materii, przywróci właściwy pasaż jelitowy, a także ułatwi odpowietrzenie jelit.

Masaż brzucha

Jeśli czujemy, że niedługo pojawią się wzdęcia lub już się one pojawiły można zdecydować się na automasaż brzucha. Należy położyć się na plecach z nogami delikatnie ugiętymi w kolanach, a następnie delikatnym ruchem masować brzuch ruchami okrężnymi, kierując się od pępka do obwodu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby uzyskać efekty nie może to być wyłącznie głaskanie, należy w niewielkim stopniu wejść w tkanki. Jeśli wzdęcia są problemem przewlekłym można rozważyć kilka sesji u fizjoterapeuty zajmującego się masażem wisceralnym.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia – mity i fakty, Przegląd Gastroenterologiczny, 3/2008.
  2. Słomka M., Małecka-Panas E., Wzdęcia i odbijania, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami