Kolagen do picia
Kolagen do picia

Refleksologia twarzyRefleksologia twarzy to grono zabiegów kosmetycznych oddziałujących na receptory zlokalizowane w obrębie twarzy, podobnie jak ma to miejsce przy klasycznej refleksologii stóp. Nie tylko sprawia osobie masowanej wiele przyjemności, ale również pozwala na widoczne odmłodzenie skóry, poprawę krążenia i zwiększenie napięcia mięśniowego.

Refleksoterapia – czym jest?

Zgodnie z definicją refleksoterapia to system terapeutyczny wykorzystujący do wpływu na proces sanogenezy (przywrócenie zaburzonej samoregulacji organizmu) odruchowe stosunki w ustroju, które ukształtowały się w procesie ewolucji. Innymi słowy, to system leczenia, który narodził się 5 tysięcy lat temu w Chinach. Uważa się, że relacje odruchowe stosowane podczas refleksologii wyróżniają się obecnością na ciele człowieka pewnych funkcjonalnie aktywnych obszarów – biologicznie aktywnych punktów (BAP) lub punktów akupunktury (PA). Szczególne znaczenie mają PA, które są umiejscowione wzdłuż pewnych kanałów (meridianów) lub osobno, a przy wpływie na nie w ustroju zachodzą naturalne reakcje.

Refleksoterapia – rodzaje

W zależności od miejsca wpływu odruchowego rozróżnia się następujące rodzaje refleksoterapii:

  • korporalna (cielesna) – wpływ na punkty akupunktury na powierzchni ciała;
  • uszna – wpływ na punkty akupunkturowe małżowiny usznej;
  • czaszkowa lub skalpoterapia – wpływ na punkty akupunktury głowy;
  • nasoterapia – wpływ na obszar nosa;
  • refleksoterapia twarzowa – akupunktura na punkty twarzy;
  • manoterapia i podoterapia – wpływ na punkty akupunkturowe dłoni i stóp;
  • spondyloterapia – wpływ na punkty akupunkturowe w kręgosłupie;
  • glosso-terapia – wpływ na punkty znajdujące się na języku.

Podstawą prawidłowego wykonania zabiegu jest jednak znajomość lokalizacji wszystkich istotnych punktów, które będą opracowywane podczas zabiegu.

Refleksologia twarzy – na czym polega?

Do zabiegu wymagane jest maksymalne odprężenie, dlatego niemal zawsze czynność rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry twarzy z wykorzystaniem naturalnych, delikatnych produktów, a następnie wykonania wstępnego masażu. Następnie można przejść do refleksologii, czyli opracowania odpowiednich punktów aktywnych, wrażliwych na dotyk. Podczas zabiegu terapeuta czasami używa specjalnego wałka, choć przeważnie wszelkie czynności wykonuje własnymi palcami, aby stymulować skórę i zakończenia nerwowe. Opracowanie punktów może odbywać się poprzez ich uciskanie, ugniatanie, głaskanie czy rozcieranie. Nie należy zapominać o przestrzeniach pomiędzy nimi, zwłaszcza o łączących je liniach, jednak to właśnie na punktach akupunkturowych skupia się cała uwaga specjalisty.

Zabieg powinien trwać około 45-60 minut i zawsze powinien być poprzedzony konsultacją, podczas której przeprowadza się wywiad zdrowotny. Refleksologia twarzy nie jest zabiegiem bolesnym. Wręcz przeciwnie – dostarcza mnóstwa przyjemnych doznań, które pozwolą na głęboki relaks.

Refleksologia twarzy – efekty

Korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy sprawia, że refleksologia twarzy jest rekomendowana m.in. w rehabilitacji schorzeń neurologicznych (uszkodzenia mózgu, porażenia nerwów twarzy, autyzm, zespoły nadpobudliwości). Pomaga w stanach lękowych i depresyjnych, poprawia jakość snu. Już jeden masaż może znacznie podnieść poziom odczuwalnej energii i wzmocnić odporność. Co ciekawe, odpowiednio przeprowadzona refleksologia twarzy może oddziaływać pozytywnie na terapię schorzeń zlokalizowanych w zupełnie innych miejscach, np. na bóle kręgosłupa. To świetny sposób na eliminację skutków stresu i przeciwdziałanie zmęczeniu.

Większość osób decyduje się na zabiegi refleksologii twarzy jednak głównie z tego względu, że opóźnia ona procesy starzenia się skóry, odmładza ją oraz przywraca utraconą jędrność. Sprawia, że zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne, a produkcja wewnątrzustrojowego kolagenu przyspiesza. Wszystko przez to, że wykonywane ruchy podczas masażu odblokowują kanały energetyczne, poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, rozluźniają mięśnie i przywracają im właściwe napięcie mięśniowe.

Refleksologia twarzy – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania refleksologii twarzy są:

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje specjalista.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chojecka B., Refleksologia i japoński cosmolifting, Tajemnice twarzy, Odnowa, 12/2008.
  2. Mrozowa O., Radziejowski P., Radziejowska M., Knotowicz J., Podstawy refleksoterapii. Ogólne koncepcje refleksoterapii, 6/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami