W czym jest potas – naturalne źródła

W czym jest potas - naturalne źródłaPotas to pierwiastek, bez którego organizm ludzki nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Należy zwracać uwagę, aby nie doprowadzać do jego niedoboru poprzez stosownie racjonalnej diety, a w naszym ustroju zostanie zachowana równowaga metaboliczna. W czym jest potas? Oto naturalne produkty, które warto wprowadzić do swojej diety, aby uzupełnić jego niedobór.

Potas warunkuje wiele procesów w organizmie ludzkim. Z tego względu jest dla nas bardzo ważnym pierwiastkiem. Stymuluje wiele reakcji enzymatycznych w naszym ustroju. Jego kation z kolei stanowi jeden ze składników płynów wewnątrz i pozakomórkowych. Wraz z sodem decyduje o przewodnictwie nerwowym. Ponadto wpływa na aktywność mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego.

Do innych jego funkcji zalicza się:

 • reguluje proces zatrzymywania się wody w organizmie oraz pracę nerek
 • zwiększa pracę umysłową poprzez dostarczenie tlenu do mózgu
 • uczestniczy w procesie przemiany materii
 • reguluje równowagę kwasowo- zasadową
 • reguluje poziom ciśnienia krwi
 • wspomaga perystaltykę jelit

W czym jest potas – naturalne źródła

Potas w dużej ilości znajdziemy m.in. w warzywach strączkowych takich jak:

Jednak w przypadku ziemniaków, jeśli gotowane są one bez skórki, pierwiastek ten bardzo szybko przedostaje się do wody, która zostaje wylewana. Ziemniaki gotowane w łupinach stanowią dużo większe bogactwo potasu, ponieważ 1 kg dostarcza do organizmu prawie 5 g tego pierwiastka.

Potasu możemy również szukać w suszonych owocach. Produkty te stanowią bowiem najbogatsze źródło tego minerału. Doskonałym przykładem mogą być:

Bardzo dobrym źródłem potasu są też zioła. Należą do nich  m.in.:

 • pokrzywa (można ją spożywać na przykład w formie herbatek ziołowych. Napar należy wykonać z jednej łyżeczki i zalać wrzącą wodą)
 • krwawnik pospolity

lub powszechnie znany ocet jabłkowy.

Potas to pierwiastek występujący również w produktach takich jak:

Czy można przedawkować potas?

Potas stanowi związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego obecność jest więc bardzo potrzebna. Jednak należy podchodzić z rozwagą do własnej diety. Zbyt duża ilość potasu przyczynia się do jego przedawkowania, co może skutkować spadkiem siły mięśniowej, mrowienia i drętwienia kończyn, spowolnienia akcji serca, drgawek i występowaniem skurczu mięśni.

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
3 komentarzy:
 1. BEATA REDZIMSKA
  BEATA REDZIMSKA says:

  Gwarancja tego, zeby nie przedobrzyc w jedna czy druga strone jest chyba zrownowazona dieta i optymistyczne podejscie do zycia. Pozdrawiam serdecznie Beata

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *