Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 14 lipca 2021

4 skuteczne sposoby na cellulitCellulit jest defektem kosmetycznym wynikającym z nieprawidłowej dyslokacji komórek tłuszczowych pod warstwą skóry i w obrębie tkanki nabłonkowej. W tym artykule prezentujemy Państwu 4 sprawdzone i skuteczne sposoby walki z cellulitem.

 

4 sposoby na cellulit

Niezależnie od tego, czy jest to tzw. cellulit wodny czy tłuszczowy, etiologia jest podobna. Zasadniczo metody usuwania też są zbliżone, chociaż na poziomie technicznym nieco się różnią.

Dieta

Nie na darmo mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Dieta, w której nie ma zbyt wiele tłuszczu, za to sporo jest witamin, sprzyja redukcji cellulitu. Szczególnie widoczne jest to u panów. Wbrew powszechnej opinii, cellulit pojawia się również u mężczyzn. Przy czym najczęściej jest to cellulit wodny i kształtuje się w okolicy 50 roku życia.

To dieta w głównej mierze odpowiada za to czy będzie z czego wytworzyć adipocyty (komórki tłuszczowe). Dodatkowo decyduje ona jak szybko proces ten będzie postępował i czy organizm będzie dysponował odpowiednią ilością substancji neutralizujących działanie zbyt dużej ilości dostarczonego tłuszczu. Witaminy A, K i E biorą czynny udział w regulacji ilości i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, a zatem mogą przyczynić się do redukcji cellulitu.

Ćwiczenia

Skoro problemem jest nadmiar tkanki tłuszczowej, to najlepszym sposobem pozbycia się jej jest zmuszenie organizmu do wykorzystania zapasów energetycznych. W teorii wszystko jest proste. W czasie ćwiczeń zużywane są rezerwy energetyczne, więc ilość tłuszczu spada. Niestety, uruchomienie zapasów tłuszczowych wymaga olbrzymiej machiny biochemicznej, której start uwarunkowany jest wieloma czynnikami, a skuteczność bywa bardzo różna. W efekcie czasem, aby spalić zgromadzony tłuszcz trzeba wspomagać się L-karnityną. Jednak w zbyt dużych ilościach (a tak często postępują osoby chcące szybko osiągnąć efekty) może ona obciążać nerki. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od indywidualnych uwarunkowań, ćwiczenia mogą, ale nie muszą wydajnie przyczyniać się do zmniejszenia cellulitu.

Masaż

Masaż jest czasami określany mianem „ćwiczenia bez ćwiczeń”. Idea jest ta sama, czyli w trakcie zabiegu masażysta stymuluje mięśnie w sposób analogiczny co normalna aktywność fizyczna. Różnica polega na tym, że masażysta może punktowo pobudzać głębsze partie mięśni i w ten sposób sterować spalaniem tłuszczu w poszczególnych częściach ciała. Można też zastosować masaż antycellulitowy (masaż bańką chińską) z olejkami przyspieszającymi spalanie tłuszczu. Jest to metoda skuteczna, ale znów dość mocno uzależniona od indywidualnej kondycji.

Zobacz również: Antycellulitowy peeling z kawy.

Okłady ze Spiruliną

Spirulina jest algą bardzo specyficzną. Okłady antycellulitowe zaleca się przygotowywać na gorąco, co sprzyja upłynnieniu tkanki tłuszczowej i odprowadzeniu nadmiaru tłuszczu naczyniami limfatycznymi. Jeśli czynnikiem aktywnym jest temperatura, dlaczego nie użyć borowiny tylko właśnie algi? Przede wszystkim chodzi tu o możliwość dodatkowego odżywienia skóry. Borowina także odżywia, ale tylko powierzchniowe warstwy tkanek, a Spirulina działa bardziej kompleksowo. To ważne, ponieważ samo usunięcie cellulitu, bez ponownego przywrócenia prawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej da tylko tymczasowy efekt.

Zobacz również: Okłady algowe – naturalny sposób na cellulit.

Podsumowanie

Oto 4 ważne i skuteczne sposoby na pozbycie się cellulitu. Aby były jeszcze skuteczniejsze, należy stosować je wszystkie, a przede wszystkim regularnie. To naprawdę działa i daje efekty, choć oczywiście nie w ciągu jednego dnia. Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Należy też pamiętać, że czas potrzebny na osiągniecie idealnego efektu jest różny w przypadku każdej osoby.

Polecane produkty

Spirulina w proszku
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2008.
  2. Bojarowicz H., Rucińska M., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2016
  3. Gałązka M., Galęba A., Nurein H., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health, 3/2014.
  4. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka i leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami