Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 września 2022

Nadużywanie leków przeciwbólowychNadużywanie leków przeciwbólowych to powszechne zjawisko. Po tego typu farmaceutyki sięga większość osób, nawet przy minimalnych dolegliwościach bólowych. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że częstsze przyjmowanie leków przeciwbólowych również ma swoje konsekwencje i skutki uboczne. Bez względu na to, że są one ogólnie dostępne bez recepty, a więc zaliczane do bezpiecznych.

Stosowanie leków przeciwbólowych

Przeprowadzono badania ankietowe wykazujące, że po leki przeciwbólowe najczęściej sięgają osoby między 26. a 35. rokiem życia i są to osoby aktywne zawodowo. Leki przeciwbólowe są powszechnie dostępne – nie potrzebujemy nawet recepty, aby móc je kupić. Często można znaleźć je w zwykłych sklepach spożywczych lub kioskach. Do sięgania po nie zachęca cena oraz szybkie działanie dające ulgę w bólu. Sporadyczne spożycie tabletki przeciwbólowej nie wpłynie negatywnie na zdrowie (chyba, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do ich przyjmowania), jednak coraz częściej obserwuje się nadużywanie leków, w tym także przeciwbólowych.

Działanie leków przeciwbólowych opiera się na blokadzie bodźców bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Nie są one w stanie dotrzeć do struktur mózgu, a więc pacjent nie odczuwa bólu lub jest on mniej intensywny. Działanie przeciwbólowe jest jednak krótkotrwałe i doraźne. Nie zlikwiduje przyczyn bólu, zatem po pewnej chwili pojawi się on ponownie.

Nadużywanie leków przeciwbólowych – skutki

W przypadku nadużywania leków przeciwbólowych najczęściej obserwuje się uodpornienie organizmu. Pacjent musi przyjąć większą dawkę przy takiej samej intensywności bólu jak wcześniej, gdy wystarczała mniejsza dawka. Dawki zaczyna się przyjmować coraz częściej i w coraz większych ilościach. Po pewnym czasie organizm przestaje reagować na składniki aktywne preparatów. Jest to najprostsza droga do uzależnienia. W konsekwencji nadużywania leków przeciwbólowych obserwuje się również:

Są to objawy wczesne. Poważne przedawkowanie objawia się:

  • problemami z oddychaniem;
  • utratą przytomności;
  • obniżeniem temperatury ciała poniżej normy;
  • bladością skóry;
  • uszkodzeniem mózgu.

Poważne przedawkowanie, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem, skutkuje śpiączką, zatrzymaniem akcji serca, a nawet śmiercią.

Objawy uzależnienia od leków przeciwbólowych

Bardzo łatwo jest rozpoznać uzależnienie od leków przeciwbólowych – pacjent czuje ogromną potrzebę sięgnięcia po tabletkę. Myśl, że może tego nie zrobić, skutkuje wewnętrznym niepokojem, nudnościami i nerwowością. Pojawia się ból całego ciała, czemu towarzyszyć mogą zimne dreszcze. Jeśli objawy pojawiają się wieczorem, wiążą się z bezsennością. Odstawianiem leków powinien zająć się lekarz (przy poważniejszych uzależnieniach w konsultacji z psychoterapeutą). Uzależnienie od leków przeciwbólowych można podejrzewać, gdy są one przyjmowane częściej niż 10 dni w miesiącu lub gdy zauważymy u bliskiej osoby nielogicznie duże zapasy środków przeciwbólowych.

Jak stosować leki przeciwbólowe?

W celu uniknięcia objawów przedawkowania oraz uzależnienia, wszystkie preparaty farmaceutyczne należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli leki przeciwbólowe zostały kupione bez recepty, na własne potrzeby, należy przestrzegać zaleceń na opakowaniu lub na ulotce wewnątrz opakowania. W razie wątpliwości radą zawsze służy farmaceuta pracujący w aptece. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) są:

Nie zaleca się jednoczesnego zażywania leków przeciwbólowych, gdy chwilę wcześniej sięgnęliśmy po inne. Łączenie wielu różnych leków o takim samym działaniu niemal zawsze wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łukasik M., Ból głowy z nadużywania leków, Polski Przegląd Neurologiczny, 13/2017.
  2. Cichońska M., Sudy J., Kawa A., Pasiek K., Stosowanie leków przeciwbólowych i witamin dostępnych bez recepty, Acta Scientifica Academiae Ostroviensis.
  3. Świątkiewicz G., Problem nadużywania legalnych psychoaktywnych farmaceutyków na tle społeczno-ekonomicznej transformacji w Polsce, Alkoholizm i Narkomania, 4/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami