Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 września 2022

Pęknięte naczynko w oku - przyczyny i leczeniePęknięte naczynko w oku należy do najczęstszych dolegliwości w obrębie narządu wzroku. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Mimo że zjawisko to z reguły nie powoduje poważnych dolegliwości oczu, wymaga jednak wizyty lekarskiej. Przyjrzyjmy się dokładnie czym objawia się pęknięte naczynko w oku oraz jak je leczyć.

Pęknięte naczynko w oku

Pęknięte naczynko inaczej nazywane jest wylewem podspojówkowym. Dochodzi do niego gdy małe, delikatne naczynia krwionośne spojówki zostaną przerwane. Wówczas następuje wylew krwi do ciała szklistego oka. Efektem tego jest pojawienie się w białej części oka mocno czerwonej, niewywołującej bólu plamy. Należy zaznaczyć, że popękane naczynka w oku nie są powodem do zmartwień, ponieważ tak jak siniaki na skórze ustępują samoistnie. Czas jaki potrzebuje spojówka na wchłonięcie się krwiaka to zwykle 10-14 dni od momentu jego pojawienia się.

Przyczyny

Wyróżnia się kilka, najczęściej występujących przyczyn wywołujących pęknięte naczynko w oku.

1. Uraz oka.

Zwykle krwiak w oku występuje na skutek intensywnego pocierania, podrażnienia lub urazu mechanicznego oka.

2. Noszenie soczewek kontaktowych.

Zjawisko to może wystąpić u osób noszących soczewki kontaktowe. Wynikać to może z samego ich użytkowania lub nieprawidłowo dobranych szkieł. Taki stan oczu może również wywołać zbyt długie noszenie soczewek lub zespół suchego oka.

3. Reakcja na leki.

Zawartość kwasu acetylosalicylowego (aspiryna, polopiryna) w lekach, a także inne niesteroidowe produkty przeciwzapalne zwiększają ryzyko krwawień m.in. z nosa, żołądka oraz z oka.

4. Kruchość naczyń krwionośnych.

Kiedy ściany naczyń krwionośnych nie są wystarczająco elastyczne, często pękają. Wówczas tzw. pajączki powstają bez większego powodu. Jeśli występuje kruchość naczyń, pajączki mogą występować na całym ciele, nie tylko w oku. Należy wspomnieć, że o kondycji naczyń krwionośnych decydują w dużej mierze geny, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia krwi, a nawet schorzenia przewodu pokarmowego czy nadciśnienie tętnicze.

5. Choroby ogólnoustrojowe.

Jedną z głównych chorób mogących przyczyniać się do powstawania popękanych naczynek w oku jest cukrzyca. W dużej mierze wpływa ona na stan oczu oraz znajdujących się tam naczyń krwionośnych.

6. Zaburzenia krzepliwości krwi.

Wylew podspojówkowy to skutek zaburzeń krzepnięcia krwi lub niedoboru witaminy K. Jej zadaniem jest wspomaganie białek koniecznych do krzepnięcia krwi.

7. Wzrost ciśnienia krwi.

Nagłe zwiększenie się ciśnienia krwi tętniczego w gałce ocznej może spowodować pęknięcie znajdujących się tam naczynek. Może on być spowodowany wysiłkiem fizycznym, intensywnym kaszlem, a nawet śmiechem.

Objawy

Objawy pękniętego naczynka w oku widoczne są niemalże natychmiast. Wówczas zauważalna jest czerwona plamka w ciele szklistym oka. Jeśli zmiana ta jest zbyt duża, powierzchnia spojówki może być w tym miejscu uniesiona, wystając ponad powierzchnię gałki ocznej. Pęknięte naczynko w oku nie daje żadnych dolegliwości bólowych.

Leczenie pękniętego naczynka w oku

Należy zaznaczyć, że pęknięte naczynko zwykle wchłania się w sposób samoistny w przeciągu 10-14 dni od momentu jego wystąpienia. Jednak w sytuacji kiedy osoba ma problem z chorobami ogólnoustrojowymi jaką jest np. cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca, powinna udać się na wizytę lekarską. Wylew w obrębie gałki ocznej może bowiem oznaczać, że choroba jest leczona w sposób nieprawidłowy.

Pojawienie się pękniętego naczynka w wyniku urazu mechanicznego zmusza do wykonania badania ultrasonograficznego, który wykaże czy wylew nie spowodował odwarstwienia się siatkówki oka. Po analizie wyników badań, lekarz decyduje o dalszych postępowaniach.

W sytuacji kiedy wylew nie jest w stanie wchłonąć się samoczynnie, stosuje się tzw. witrektomię. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wyeliminowaniu krwotoku z ciała szklistego oka. Jego cena to około 6 tysięcy zł.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami