Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2022

IzoflawonoidyIzoflawonoidy to jedna z najważniejszych grup związków wchodzących w skład flawonoidów. Związki te są coraz częściej stosowane zarówno w kosmetologii, jak i medycynie czy farmakologii. Powszechnie występują w surowcach roślinnych.

Czym są izoflawonoidy?

Do najbardziej znanych izoflawonoidów zaliczyć można:

  • genisteinę;
  • daidzeinę;
  • formononetynę;
  • biochaninę;
  • glicyteinę;
  • puerarynę;
  • kumestrol.

Związków tych jest jednak znacznie więcej. Ich struktura chemiczna przypomina strukturę estradiolu (hormonu płciowego), zatem związki te znane są ze swojego działania estrogennego. Właśnie z tego względu zwie się je zamiennie fitoestrogenami.

Właściwości izoflawonoidów

Izoflawonoidy wykazują silny wpływ na fizjologiczne procesy organizmów związane z metabolizmem i gospodarką hormonalną. Podstawą tych reakcji jest ich zdolność łączenia się z receptorami estrogenowymi zlokalizowanymi w jądrach komórkowych.

Kolejnym cennym działaniem tych związków jest zdolność eliminowania wolnych rodników tlenowych i ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym. Dzieje się tak, gdyż wszystkie flawonoidy z łatwością tworzą wiązania z kationami metali, zwłaszcza dwuwartościowych, czyli takich, które szybko się utleniają. Reakcje utleniania powodują uszkodzenie komórek i tym samym upośledzenie wielu ważnych funkcji organizmu. Stanowią również czynnik ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważne są wszelkie antyoksydanty, w tym również izoflawonoidy.

Do pozostałych właściwości omawianych związków zalicza się:

  • osłabianie agresji;
  • zmaganie syntezy insuliny;
  • hamowanie glukoneogenezy w wątrobie;
  • warunkowanie prawidłowego przebiegu rozrodczości i zachować seksualnych;
  • aktywowanie procesów odpornościowych;
  • działanie przeciwzapalne, antyalergiczne i przeciwwirusowe (lecz tylko w stosunku do niektórych rodzajów wirusów);
  • zapobieganie tworzeniu się blaszek miażdżycowych;
  • zwiększanie wrażliwości organizmu na witaminę D3, przez co wykazuje ona większą biodostępność;
  • działanie antybakteryjne.

Należy wiedzieć, że izoflawonoidy działają również na organizm człowieka od zewnątrz. W efekcie stanowią one częsty składnik wielu kosmetyków.

Źródła izoflawonoidów

Izoflawonoidy są związkami powszechnie występującymi w warzywach i owocach, zwłaszcza surowych. Do przykładowych ich źródeł można zaliczyć cebulę, jagody, porzeczkę, winogrona czy bakłażany. Bardzo duże ilości tych związków spotkać można także w roślinach strączkowych, kakao czy powszechnie stosowanych ziołach.

Jak zatem widać, urozmaicona dieta jest w stanie dostarczyć do organizmu zarówno odpowiedniej ilości izoflawonoidów, jak i pozostałych, cennych składników odżywczych. Nie należy pomijać spożywania warzyw i owoców, gdyż wpływają one niezwykle pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dodatkowo wspierają urodę i opóźniają starzenie się skóry. To właśnie prawidłowa dieta w dużym stopniu decyduje o ogólnym zdrowiu człowieka.

Bibliografia

  1. Majewska M., Czeczot H., Flawonoidy w profilaktyce i terapii, Farmacja Praktyczna, 5/2009.
  2. Czerpak R., Pietryczuk A., Jabłońska-Trypuć A., Obrębska K., Aktywność biologiczna izoflawonoidów i ich znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne, Postępy Fitoterapii, 2/2009.
  3. Wietrzyk J., Wpływ izoflawonoidów na aktywność przeciwnowotworową witaminy D3, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 61/2007.
Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami