Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 12 stycznia 2023

BakłażanBakłażan, czyli botanicznie psianka podłużna (łac. solanum melongena). Nazywany również gruszką miłości i oberżyną. To charakterystyczna roślina o podłużnym kształcie i oryginalnym, fioletowym kolorze. Dzięki wielu składnikom odżywczym wykazuje bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Poznajmy bliżej właściwości i zastosowanie bakłażana.

Charakterystyka bakłażanu

Bakłażan pochodzi z Afryki, półwyspu arabskiego oraz Indii. Należy do roślin jednorocznych. Jego skórka zwykle posiada kolor mocno fioletowy, choć istnieją jego inne odmiany, które występują w kolorze białym lub zielonym. Dojrzały bakłażan może osiągnąć wagę około o,5 kilograma i długość od 10 do 30 cm.

Bakłażan – właściwości

Bakłażan stanowi bardzo dobre źródło składników mineralnych. Znajdziemy w nim m.in.:

Ponadto bakłażan zawiera cenne dla naszych organizmów składniki takie jak:

Jednym z ważniejszych antyoksydantów w bakłażanie jest nasunina. Chroni ona bowiem błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników, zmniejszając tym zachorowanie na nowotwory. Bakłażan wykazuje również cenną właściwość detoksykacji, która zalecana jest np. po ukończonej antybiotykoterapii. Zawartość błonnika pokarmowego w bakłażanie hamuje proces syntezy cholesterolu w wątrobie, zwiększa perystaltykę jelit i nadaje uczucie sytości na długi czas. Kwas foliowy występujący w tej roślinie odpowiada za prawidłowy rozwój płodu oraz chroni go przed wystąpieniem wad.

Bakłażan w kuchni

Bakłażan jak inne warzywa znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Można go wykorzystać do wiosennych sałatek, zapiekanek czy sosów. Poddawać go można różnym obróbkom termicznym – smażenie, gotowanie, pieczenie czy grillowanie. Idealnie współgra z ziemniakami, cukinią, cebulą, czosnkiem, papryką oraz ziołami np. oregano, bazylią czy tymiankiem. Ze względu na to, że bakłażan nie należy do aromatycznych warzyw, warto łączyć go z wyrazistymi składnikami np. czosnkiem, cebulą czy mieszanką ziół.

Roślina ta charakteryzuje się lekko gorzkawym smakiem. Dlatego też przed obróbką należy pokroić i posypać go solą. W momencie gdy puści sok wyciera się go papierowym ręcznikiem. W ten sposób bakłażan gotowy jest do dalszej obróbki, ponieważ pozbawiony zostaje goryczy, która nie każdemu odpowiada.

Bakłażan – przeciwwskazania

Ze względu na to, że bakłażany są dość ciężkostrawne, powinny je unikać osoby:

A także wszyscy, którzy wykazują złe samopoczucie po spożyciu tego warzywa.

Ciekawostki o bakłażanie

Bakłażan to warzywo mało popularne w Polsce, jednak na całym świecie ceniony jest za właściwości odżywcze i smakowe.

  • jadalna część bakłażana stanowi jego owoc;
  • bakłażana zaczęto jeść dopiero w XIX wieku, mimo że do Polski trafił w wieku XV. Wcześniej traktowano go jako element dekoracyjny;
  • roślina ta uważana jest za afrodyzjak;
  • do krojenia bakłażana nie należy używać noża ze stali węglowej, ponieważ zostawić może na nim ciemne ślady. Z kolei samo warzywo może posiadać metaliczny posmak;
  • w Afryce i Indiach bakłażan stanowi składnik pożywienia ubogiej ludności.

Ma on niesamowity potencjał kulinarny, dlatego warto spróbować wprowadzić go do swojej diety.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dębowiak P., Waniakowa J., Bakłażan i oberżyna – pierwotne wspólne pochodzenie nazw psianki podłużnej, The origin of plant name, 2016.
  2. Kumar P., Prasad V., Moulana S., Health Benefits of Egg Plan, 2020.
  3. Naeem M., Ugur S., Nutritional Content and Health Benefits of Eggplant, Turkish Journal of Agriculture – Food Science and Technology, 7/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami