Olej z czarnuszki

Aktualizacja: 30 czerwca 2017

Jagody - owoce dla zdrowia i urodyJagody i ich właściwości wykorzystywane były już od najdawniejszych czasów. Z tego też względu znalazły szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetologii, a nawet w farmakologii. Jakie działanie wykazują jagody oraz do jakich celów są wykorzystywane? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jagody to owoce o niebieskawej barwie, których krzew sięga od 15 do 50 cm wysokości. Ich potoczna nazwa brzmi czarne jagody, czernice lub czarna borówka. W naszym kraju jagody spotkać można w lasach iglastych lub górach. Ich sezon trwa latem i rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu.

Jagody – właściwości

W liściach jagód jak i w ich owocach znaleźć można liczne olejki eteryczne, antocyjany (przeciwutleniacze), glikozydy fenolowe, garbniki, składniki mineralne takie jak żelazo, cynk, wapń, mangan, selen i błonnik. W ich składzie znajduje się szereg witamin. Są to m.in. witamina A, C, PP, witaminy z grupy B oraz kwasy owoce – jabłkowy i cytrynowy.

Właściwości jagód

Spożywanie suszonych owoców pomaga zwalczyć biegunkę. Natomiast świeże jagody pomocne są przy zaparciach. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy oraz garbników, korzystnie wpływają na wzrok. Wpływają na prawidłowe widzenie oraz przyspieszają regenerację barwnika znajdującego się w siatkówce oka. Owoce te zawierają także związki hamujące rozwój nowotworów. Jedzenie jagód mocno ogranicza przetrwanie komórek rakowych w organizmie oraz przenikanie do innych narządów, prowadząc do ich obumierania.

Kwas foliowy zawarty w jagodach zapobiega pojawieniu się nowotworów macicy. Z kolei w trakcie ciąży bierze on udział w prawidłowym rozwoju płodu w łonie matki. Przeciwutleniacze wchodzące w skład jagód skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także wpływają na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Inne ich składniki przedłużają działanie witaminy C, która wzmacnia ściany naczyń i zapobiega powstawaniu tzw. teleangiektazji lub wenektazji. Ponadto składniki odżywcze jagód zapobiegają depolaryzacji kwasu hialuronowego w skórze, dzięki czemu zwiększa się spójność tkanek i stają się one mocniejsze.

Owoce te wykazują również działanie ściągające. Garbniki w nich zawarte powodują obkurczenie się uszkodzonych warstw skóry oraz błon śluzowych, chroniąc je przed powstaniem stanów zapalnych. Jagody stanowić mogą również naturalny eliksir urody. Działają bowiem nawilżająco, zmiękczająco, ściągająco i wygładzająco na naszą skórę. A to wszystko dzięki m.in. garbnikom, pektynom, kwasom owocowym oraz witaminie A i C. Kwas jabłkowy i cytrynowy zapobiega pogrubieniu warstw skóry delikatnie je rozpuszczając. Z kolei witamina C wzmacnia sieć naczyń krwionośnych, rozjaśnia naskórek oraz wzmacnia ogólną odporność skóry. Witamina A nadaje skórze elastyczność i jędrność.

Jagody – zastosowanie

Jagody w kosmetyka

Przede wszystkim owoce te wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym do produkcji kosmetyków. Stanowią aktywny składnik kremów nawilżających i odżywczych. Kosmetyki na bazie jagód polecane są nie tylko skórom naczyniowym, ale również trądzikowym i starczym.

Jagody w farmakologii

W przemyśle farmaceutycznym korzysta się głównie z suszonych jagód. Z innymi roślinami, suszone liście jagód stanowią ziołową mieszankę leczniczą dla diabetyków. Są również wykorzystywane do produkcji moczopędnych mieszanek ziołowych polecanych np. w zapaleniu nerek czy kamicy nerkowej. Jagody znalazły także zastosowanie w preparatach okulistycznych.

Jagody w kuchni

Owoce te stanowić mogą zdrową przekąskę w ciągu dnia. Z ich udziałem oraz dodatkiem innych owoców wykonywane są smaczne i lekkie koktajle. Z jagód wykonuje się wiele przetworów m.in. dżemy, sosy, soki, napoje, nalewki, konfitury. Dodawane są także do deserów takich jak lody, gofry czy ciasta. Stanowią nieodzowny składnik kilku potraw np. pierogów, naleśników czy makaronów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami