Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 lutego 2023

CeramidyCeramidy to grupa organicznych związków chemicznych, zaliczanych do sfingolipidów. Zbudowane są ze sfingozyny połączonej wiązaniem amidowym z kwasem tłuszczowym. To skomplikowana grupa lipidów będących głównym składnikiem budulcowym warstwy rogowej naskórka. Związki te wchodzą w skład cementu międzykomórkowego, którego funkcją jest ochronna skóry przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, fizycznymi, bakteryjnymi, a także przed nadmierną utratą wody.

Ceramidy – charakterystyka

Ceramidy występują powszechnie w naskórku, pełniąc przy tym niezwykle istotne funkcje:

  • wpływają na spoistość i szczelność naskórka;
  • spełniają rolę przekaźników międzykomórkowych;
  • biorą udział w procesach różnicowania keratynocytów.

Produkcja ceramidów ma miejsce w ciałkach lamelarnych, a do przeprowadzenia procesu niezbędne są fosfolipidy, glicerolipidy, glukozyloceramidy oraz sfingomieliny. Zsyntezowane związki ulegają egzocytozie, przenikając do przestrzeni międzykomórkowej i kolejno poddawane są działaniu enzymów. Powstająca ostatecznie mieszanina lipidów wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, wpływając na adhezję korneocytów w warstwie rogowej naskórka. Właśnie z tego względu mówi się, że jest ona cementem międzykomórkowym.

Na podstawie szczegółowych badań i obserwacji w skórze człowieka zidentyfikowano 11 różnych ceramidów (stan wiedzy na rok 2010), różniących się między sobą strukturą chemiczną i polarnością. Współcześnie ceramidy wykorzystuje się jako składniki kosmetyków do pielęgnacji zniszczonej i dojrzałej cery, choć znaleźć je można w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych rekomendowanych pacjentom z chorobami dermatologicznymi, zwłaszcza atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Funkcje ceramidów

Funkcje ceramidów:

  • spowalnianie starzenia się skóry, a więc zmniejszanie widoczności zmarszczek mimicznych;
  • ochrona przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka;
  • wpływ na elastyczność, jędrność i wytrzymałość skóry;
  • ochrona przed nadmierną utratą wody ze skóry (w tym celu warto uzupełniająco suplementować kwas hialuronowy);
  • tworzenie bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi, w tym skrajnymi temperaturami czy promieniowaniem UV;
  • utrzymywanie właściwego, wysokiego poziomu nawilżenia w skórze.

Spadek zawartości ceramidów w skórze spada wraz z wiekiem, a także wskutek działania czynników ryzyka. Zaliczamy do nich między innymi palenie papierosów, nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne, częste korzystanie z solarium czy niedostateczne nawodnienie organizmu. W przypadku kobiet znaczny spadek poziomu ceramidów obserwuje się w okresie przekwitania, jak również przy różnego rodzaju dolegliwościach przebiegających z zaburzeniami hormonalnymi. Brak ceramidów sprawia, że naskórek jest suchy, cienki i mało elastyczny, podatny na uszkodzenia.

Ceramidy w kosmetyce

Ceramidy są powszechnie stosowanym składnikiem wielu kosmetyków – zarówno stosowanych w pielęgnacji normalnej skóry, jak i w przebiegu chorób dermatologicznych. Udowodniono, że choroby skórne takie jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry wiążą się z obniżoną zawartością ceramidów w skórze. Uzupełniając ich niedobory za pomocą kosmetyków można wpływać na kondycję skóry i likwidację wielu objawów chorobowych. Regularne korzystanie z preparatów zawierających ceramidy może uchronić naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed jego wysychaniem. Ponadto ceramidy są składnikiem kosmetyków przeciwzmarszczkowych.

Czy ceramidy są bezpieczne?

Ceramidy to jedne z bezpieczniejszych i korzystniejszych składników kosmetyków. Nie zapychają porów, nie zaostrzają zmian dermatologicznych oraz pozwalają skórze oddychać. Są naturalnymi związkami występującymi fizjologicznie w ludzkiej skórze, przez co mogą być stosowane przez każdego. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania kosmetyków zawierających ceramidy. Także osoby z cerą tłustą mogą korzystać z ich cennych walorów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Śliwa K., Sikora E., Ogonowski J., Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości Chemiczne, 65/2011.
  2. Sajdak M., Ceramidy – budowa chemiczna, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, Kraków 2012.
  3. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami