Koenzym Q10
Koenzym Q10

Podwyższone ciśnieniePodwyższone ciśnienie uznaje się za poważny problem współczesnej cywilizacji. Może mieć różne przyczyny i bardzo często wiąże się z trybem życia. Można je traktować jako odrębną jednostkę chorobową, ale także jako czynnik ryzyka lub objaw innych schorzeń sercowo-naczyniowych. Choroby układu krążenia są z kolei głównym problemem zdrowotnym wśród Polaków.

Normy ciśnienia tętniczego krwi

W warunkach fizjologicznych ciśnienie tętnicze ulega stałym zmianom, co jest zjawiskiem prawidłowym. W efekcie umożliwia to dostosowanie jego wartości do potrzeb organizmu. Ciśnienie mierzone w czasie spoczynku powinno jednak wynosić około 120/80 mm Hg, przy czym pierwsza wartość opisuje ciśnienie skurczowe, druga zaś rozkurczowe.

Zakres poszczególnych wartości ciśnienia prezentuje się następująco:

  • 120-129 na 80-84 mm Hg – ciśnienie prawidłowe;
  • 130-139 na 85-89 mm Hg – ciśnienie wysokie prawidłowe;
  • 140-159 na 90-99 mm Hg – nadciśnienie I stopnia;
  • 160-179 na 100-109 mm Hg – nadciśnienie II stopnia;
  • >180 na >110 mm Hg – nadciśnienie III stopnia.

Prowadząc dzienniczek pomiarów należy pamiętać aby dokonywać ich w tych samych warunkach i o tej samej porze.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia

Jak wspomniano wcześniej, częstą przyczyną podwyższonego ciśnienia jest tryb życia, czyli jego wysokie tempo i wszechobecny stres. To z kolei może prowadzić do sięgania po niezdrowe pożywienie (w tym tłuszcze trans), co również wpływa negatywnie na układ krwionośny. Do czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia można także zaliczyć:

  • zakwaszenie moczu – w efekcie kwasicy metabolicznej, co z kolei może mieć powiązanie z długotrwałą dietą białkową;
  • schorzenia wątroby, nerek i cukrzyca;
  • podeszły wiek – starsze osoby mają tendencję do usztywniania naczyń krwionośnych, co następnie przekłada się na ciśnienie krwi. Ponadto cierpią na inne choroby, które nakładają się na siebie. Biorą leki, które także wywołują w organizmie zmiany;
  • występowanie innych chorób, zwłaszcza układu krążenia.

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić nawet do udaru mózgu, zawału czy niewydolności krążenia. Należy zatem jak najszybciej podjąć działania lecznicze i prewencyjne.

Podwyższone ciśnienie

Ryzyko

Postęp medycyny, nauki i technologii wpływa na ciągłe pogłębianie wiedzy ludzi na temat zdrowego stylu życia i higieny. W efekcie zauważono znaczny spadek ryzyka rozwoju chorób zakaźnych, jednakże kosztem zwiększenia przypadków chorób układu krążenia. Sugeruje się, że na nadciśnienie tętnicze narażeni są bardziej mieszkańcy miast niż wsi, przy czym czynnikami ryzyka są otyłość, siedzący tryb życia i podeszły wiek. Na podwyższone ciśnienie narażone są również kobiety w ciąży, przy czym w ich przypadku przewlekłe nadciśnienie może mieć fatalne konsekwencje dla dziecka.

Zobacz również: Spirulina a układ krwionośny.

Jak leczyć podwyższone ciśnienie?

Zwalczanie nadciśnienia jest problemem złożonym, ponieważ często jest ono albo składową innych chorób, albo samoczynnym elementem uszkadzającym tkanki. Zwykle stosuje się farmakologię, jednak przewlekle stosowane leki wykazują szereg skutków ubocznych. Właśnie dlatego coraz więcej pacjentów szuka alternatywnego, zdrowego rozwiązania.

Należy wspomnieć, że zdecydowanie najważniejszym elementem postępowania leczniczego jest postępowanie niefarmakologiczne. Obejmuje ono zmianę trybu życia, w tym:

  • rezygnację z palenia papierosów;
  • ograniczenie spożycia soli i alkoholu;
  • zmniejszenie masy ciała poprzez wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej;
  • wprowadzenie do diety warzyw i owoców kosztem szkodliwych tłuszczów;
  • w miarę możliwości unikanie sytuacji stresowych.

To bardzo ważne, ponieważ wszystkie wymienione czynniki powodują nadciśnienie. Często już samo stosowanie się do powyższych wskazówek wpływa na unormowanie ciśnienia tętniczego. Z kolei jeśli przyczyną dolegliwości jest inna choroba, należy najpierw zająć się jej leczeniem.

Na koniec warto wspomnieć, że bardzo często korzyści przynosi leczenie uzdrowiskowe. Stosuje się tam między innymi kąpiele w wodach leczniczych i krenoterapię. Ważne jednak, aby zdecydować się na uzdrowisko o profilu leczenia schorzeń układu krążenia.

Bibliografia

  1. Kowalewska W., Hebel K., Podwyższone ciśnienie tętnicze jako czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2013.
  2. Wąsowski M., Marcinowska-Suchowierska E., Nadciśnienie tętnicze – odrębności diagnostyczne i terapeutyczne w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, 5/2011.
  3. Grabańska K., Bogdański P., Miejsce leczenia niefarmakologicznego w prewencji i terapii nadciśnienia tętniczego, Forum zaburzeń metabolicznych, 2/2010.
  4. Baszczuk A., Kopczyński Z., Musialik K., Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2014.
  5. Wojciechowska M., Izdebska E., Profilaktyka nadciśnienia tętniczego, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2014.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami