Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 sierpnia 2022

Czerwona herbata - czy działa tylko na odchudzanie?Czerwona herbata słynie ze swoich właściwości odchudzających. Ponadto przypisuje się jej działanie ułatwiające trawienie oraz obniżające poziom cholesterolu. Ale czy faktycznie tylko taki wpływ wywiera na nasz organizm? Przedstawiamy właściwości zdrowotne czerwonej herbaty.

Czerwona herbata – charakterystyka

Czerwona herbata, nazywana również smoczą herbatą, uważana jest za jedną z najbardziej aromatycznych tego rodzaju napojów. Podczas produkcji herbata poddawana jest procesowi fermentacji, który zostaje przerwany w momencie, gdy jej liście na końcach posiadają kolor czerwony. Ma korzenny smak oraz charakterystyczny zapach. Obecnie występuje wiele odmian czerwonej herbaty, gdzie wszystkie należą do herbat półfermentowanych. Czerwona herbata głównie produkowana jest w Chinach oraz w Tajwanie.

Zobacz również: Jak parzyć herbatę?

Czerwona herbata – właściwości

Podczas produkcji czerwonej herbaty proces fermentacji zachodzi krócej niż w przypadku herbaty czarnej. Z tego też powodu zawiera ona więcej składników odżywczych – polifenoli i enzymów, dzięki którym napój ten wykazuje właściwości odchudzające. Polifenole czerwonej herbaty lub tzw. taniny regulują wydzielanie żółci w układzie pokarmowym jednocześnie ułatwiając procesy trawienne. Związki te chronią również nasz organizm przed groźnymi chorobami zwłaszcza przed rozwojem chorób nowotworowych. Czerwona herbata zawierając polifenole skutecznie walczy dodatkowo z różnego rodzaju infekcjami organizmu. Dlatego też warto włączać do swojej diety tego rodzaju napój. Może być stosowany zarówno w celu zapobiegania wielu dolegliwościom, jak i w ich leczeniu.

Czerwona herbata to także źródło związków mineralnych, kofeiny, garbników i olejków eterycznych. Wszystkie te składniki wpływają na poprawę pamięci i koncentracji oraz regulują ciśnienie krwi. Ze względu na zawartość kofeiny czerwona herbata posiada również działanie pobudzające. Jednak kofeina zawarta w kawie nieco różni się od tej obecnej w czerwonej herbacie. Ta pierwsza wchłaniana jest już w żołądku, przez co bardzo szybko zaczyna swoje działanie. Z kolei ta druga dopiero w jelitach, dzięki czemu wolniej dostaje się do krwiobiegu i wolniej oddaje energię.

Czerwona herbata  – skutki uboczne

Czy picie czerwonej herbaty może wywołać skutki uboczne? Tego rodzaju herbata wykazuje właściwości moczopędne. Z tego względu należy zachować umiar w jej spożywaniu i nie przekraczać zalecanej dawki. Zbyt duże jej ilości mogą spowodować zaburzenia wodno-elektrolitowe oraz odwodnienie, co wiąże się z utratą wielu składników odżywczych. Obrazując, zbyt duża utrata potasu z organizmu wiąże się dolegliwościami w postaci skurczów mięśni, rozdrażnienia, omdlenia i permanentnego zmęczenia.

Ważną informacją jest również fakt, że na czerwoną herbatę powinny uważać osoby mające problemy z wrzodami żołądka. Głównie ze względu na pobudzające właściwości napoju. Kobiety w ciąży powinny unikać jej spożywania, ze względu na zbyt dużą ilość składników aktywnych, które mogą wpływać na rozwój płodu.

Podsumowanie

Jak się okazuje czerwona herbata, oprócz właściwości odchudzających posiada szereg innych dobroczynnych działań m.in. reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, wpływa na oczyszczenie organizmu z toksyn poprzez właściwości moczopędne. Jednak odnosząc się do właściwości odchudzających czerwonej herbaty pamiętajmy, samo jej spożywanie nie spowoduje, że stracimy na wadze wszystkie zbędne kilogramy. Natomiast może być bardzo pomocna podczas diety redukującej. Jednak nieodzownym elementem w tym jest regularność jej spożywania.

Zalecane jest spożywanie 3 filiżanek dziennie czerwonej herbaty o różnych porach dnia. Aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z czerwoną herbatą spowoduje, że szybciej zobaczymy oczekiwany efekt.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico – 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico – wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Łuczak H., Jeżewska M., Białas M., Kulczak M., Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2012.
  2. Broda M., Serwańska-Leja K., Czerwona herbata, Ekonatura, 2010.
  3. Piskuła P., Astel A., Charakterystyka oraz skład jonowy ekstraktów z herbat, LAB, 5/2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami