Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 września 2023

Cynk na potencjęCynk na potencję jest jednym ze skuteczniej działających suplementów diety i składników żywności. Udowodniono, że jego permanentny niedobór zwiększa ryzyko hipogonadzymu (zwłaszcza w okresie dojrzewania płciowego), zaburzeń płodności, a także przyczynia się do niskiej żywotności plemników i oligospermii (obniżonej liczby plemników).

Cynk – charakterystyka

Cynk jest pierwiastkiem występującym fizjologicznie we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych organizmu człowieka, w ilości około 2-4 g. Znaleźć go można przede wszystkim w mięśniach, kościach, skórze, nerkach, a u mężczyzn także w prostacie (gruczoł krokowy). Organizm nie wytwarza i nie magazynuje cynku, dlatego należy go stale dostarczać z zewnątrz.

Cynk dostarczany jest do organizmu głównie z produktami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak: mięso, jaja, ryby i owoce morza, np. ostrygi. Do produktów spożywczych pochodzenia roślinnego bogatych w cynk należą głównie otręby pszenne, kiełki pszenicy, pestki dyni i pestki słonecznika, cebula oraz czosnek. Należy wiedzieć, że przyswajalność tego pierwiastka zwiększa witamina A. Można również zdecydować się na suplementację cynku, np. w formie izolowanej lub w innych, pełnowartościowych suplementach diety (Spirulina, Spirulina + cynk, Chlorella).

Szacuje się, że dorosły człowiek powinien dostarczać do organizmu około 10-15 mg cynku. Opisując to bardziej dokładnie, dobowe zapotrzebowanie kobiet wynosi 6,8 mg, natomiast mężczyzn – około 9,4 mg.

Cynk na potencję

Cynk odgrywa kluczową rolę w tworzeniu spermy i podtrzymywaniu jej żywotności. Jego niedobór:

  • zwiększa ryzyko hipogonadyzmu;
  • powoduje różnego rodzaju zaburzenia płodności;
  • obniża liczbę nasienia lub jego żywotność, co powoduje niepłodność.

Odpowiedni poziom cynku w organizmie jest ważny dla mężczyzn zwłaszcza w okresie reprodukcji, starających się o zdrowe potomstwo. Dlaczego? Cynk jest silnym antyoksydantem, chroni więc plemniki przed atakiem wolnych rodników. Materiał genetyczny (chromatyna DNA) w jądrach plemników ściśle wiąże się ze specyficznym białkiem, które tworzy z DNA stabilny kompleks. Ta skondensowana struktura jest niezmiernie istotna dla efektywnego procesu zapłodnienia. Cynk odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu tej specyficznej struktury i chroni przed jej rozerwaniem.

Dodatkowo udowodniono, że wysoka zawartość cynku w nasieniu obniża jego aktywność, utrzymując plemniki w relatywnie spokojnym, mniej ruchliwym stanie. Efektem tego procesu jest spadek zużycia przez plemniki tlenu i możliwość zmagazynowania energii niezbędnej podczas wędrówki przez kobiece drogi rodne. Gdy plemniki znajdą się w pochwie, a następnie w macicy, w której stężenie cynku jest bardzo niskie, poziom tego pierwiastka gwałtownie obniża się. Powoduje to nagły wzrost ich aktywności i podwyższenie ruchliwości, co w efekcie ułatwia proces zapłodnienia.

Zobacz również: Jak zwiększyć płodność u mężczyzn?

Niedobór cynku a męska płodność

Bardzo często duża liczba plemników uwalnia swoje enzymy spontanicznie tuż przed lub po ejakulacji, dlatego po dotarciu do komórki jajowej nie są już w stanie przebić jej otoczki. Zjawisko to można zaobserwować szczególnie często w dzisiejszych czasach, a jego częstotliwość wciąż rośnie, także u młodych mężczyzn. Jest to tzw. reakcja akrosomalna, która wiąże się po części z niedoborem cynku. Wysokie stężenie tego pierwiastka w nasieniu pozwala na odwracalne zatrzymanie tej reakcji. Inne konsekwencje niedoboru cynku, związane z męską płodnością i potencją:

  • zmiana kolejności wydzielania poszczególnych składników spermy;
  • zaburzenia w produkcji testosteronu, a w związku z tym – zaburzenia erekcji;
  • niestabilne ciśnienie tętnicze krwi, co negatywnie wpływa na napływ krwi do prącia;
  • obrzęk gruczołu krokowego i tym samym zahamowanie transportu plemników z jąder.

Warto wspomnieć, że niedobór cynku niekorzystnie wpływa również na żeńską płodność. Między innymi może być przyczyną wykształcenia się niedojrzałego i nie w pełni kompetentnego oocytu. Poziom cynku łatwo można zbadać na podstawie badania krwi, którego koszt wynosi około 70 zł.

Polecane produkty

Spirulina + Cynk 100% naturalny
Spirulina z organicznie związanym, naturalnie pozyskanym cynkiem, w znacznym stopniu uzupełnia niedobory tego pierwiastka w organizmie. Wspomaga on działanie układu odpornościowego, pomaga przy zmęczeniu, w utrzymaniu płodności i funkcji rozrodczych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szcześniak M., Grimling B., Meler J., Cynk – pierwiastek zdrowia, Farmakologia Polska, 7/2014.
  2. Zdrojewicz Z., Wiśniewska A., Rola cynku w seksualności mężczyzn, Adv Clin Exp Med, 14/2005.
  3. Puzanowska-Tarasiewicz H., Kuźmicka L., Tarasiewicz M., Funkcje biologiczne wybranych pierwiastków. III. Cynk – składnik i aktywator enzymów, Polski Merkuriusz Lekarski, 161/2009.
  4. Mońka I., Wiechuła D., Znaczenie cynku dla organizmu ludzkiego w aspekcie suplementacji tego pierwiastka, Annales Academiae Medicae Siles, 71/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami